pondělí 17. ledna 2011

Before I Die - O knize


Before I Die je opravdu zvláštní knížka, něco podobného jsem ještě nečetla. Na začátku je hlavní hrdinka Tessa, která má už několik let leukémii (která nede vyléčit), trochu v depresi - což se dá očekávat když víte, že umřete. Chce mít nějakého přítele.
  
I wish I had a boyfriend. I wish he lived in the wardrobe on a coat hanger. Whenever I wanted, I could get him out and he’d look at me the way boys do in films, as if I’m beautiful. He wouldn’t speak much, but he’d be breathing hard as he took off his leather jacket and unbuckled his jeans. He’d wear white pants and he’d be so gorgeous I’d almost faint. He’d take my clothes off too. He’d whisper, ‘Tessa, I love you. I really bloody love you. You’re beautiful’ – exactly those words – as he undressed me.

Přesně takhle kniha začíná. Když k ní přijde její nejlepší kamarádka Zoey, Tessa jí poví o svém seznamu věcí, co chce udělat. Zoey souhlasí, že jí pomůže. Číslo 1 - sex. Hned ten večer jdou do klubu, kde Zoey vybere jednoho kluka a nakonec i s jeho kamarádem jdou k nim domů. Jake pro Tessu a Scott pro Zoey. Tessa se s Jakem vyspí ale že by to byl pro ni nejlepší zážitek v životě se říci nedá.
Potom  se Tessa nějakou dobu se Zoey nevidí, vlastně se  na ní zlobí. Jeden den pozoruje svého souseda na zahradě jak pálí listí a rozhodne se zbavit svých věcí. Jde za Adamem (soused) a zeptá se ho jestli si něco může spálit. Spálí si deníky, šaty Zoey a další své věci.
Číslo 2 - říct na vše ano. Tessa jde se svým bratrem nakupovat a setká se i se Zoey. Musí říct na vše ano, takže si koupí sobě i svému bratrovi spoustu věcí (mimojiné i maso, které jí prodává nějaká žena), řekne někomu na ulici že ho miluje a skočí do řeky. Z toho nakonec skončí v nemocnici
Číslo 3 - Tessa chce vyzkoušet drogy. Znovu vidí na zahradě Adama, poví mu o svém seznamu a on jí slíbí, že jí sežene nějaké houbičky. Vezmou si je se Zoey a Adam na ně dohlíží. naprosto sjeté je vezme na projížďku autem a do lesa. Když je tam, Tessa mu povídá, že už není nemocná.

I’m going to tell you something,’ I say. ‘And you have to promise not to tell anyone. OK?’
He nods, though he looks uncertain. I sit up next to him and make sure he’s looking at me before I begin. Colours and lights blaze across him. He’s so luminous I can see his bones, and the world behind his eyes.
‘I’m not sick any more.’ I’m so excited it’s difficult to speak. ‘I need to stay here in this wood. I need to keep away from the modern world and all its gadgets and then I won’t be sick. You can stay with me if you want. We’ll build things, shelters and traps. We’ll grow vegetables.’
Adam’s eyes are full of tears. Looking at him cry is like being pulled from a mountain.
‘Tessa,’ he says.


 Potom se s Adamem nějakou dobu nevidí, Tessa si myslí, že se jí vyhýbá. Když na něj na zahradě opět narazí, slíbí jí že jí vezme na projížďku na motorce. Vezme jí na místo, odkud je vidět na celé město. To je jedna z mých oblíbených scén. Adam se jí ptá, jestli se bojí a přiznává, že má Tessu rád, ale že v tom nevidí žádný smysl. To jí urazí (a koho by to neurazilo) a odejde.

‘Are you afraid, Tessa?’
No one’s ever asked me that before. Not ever. I look at him to check he’s not taking the piss or asking out of politeness, but he returns a steady gaze. So I tell him how I’m afraid of the dark, afraid of sleeping, afraid of webbed fingers, of small spaces, of doors.
‘It comes and goes. People think if you’re sick you become fearless and brave, but you don’t. Most of the time it’s like being stalked by a psycho, like I might get shot any second. But sometimes I forget for hours.’
‘What makes you forget?’
‘People. Doing stuff. When I was with you in the wood, I forgot for a whole afternoon.’
He nods very slowly.
There’s a silence then. Just a little one, but it has shape to it, like a cushion round a sharp box.
Adam says, ‘I like you, Tessa.’
When I swallow, my throat hurts. ‘You do?’

Odjíždí autobusem domů a pak zavolá Zoey a sejdou se v obchodním domě, i když Zoey se chová divně. Číslo 4 - porušení zákona. Tessa chce udělat něco zakázaného. Jdou krást do obchodu. Zoey jí říká, co má dělat. Pak potkají 2 bývalé spolužačky.Povídají Zoey o tom, že Scott (se kterým se od té noci vídala) je proslulý sukničkář (nevím jak jinak bych to nazvala :-) ) Zoey to moc nepotěší a než by mohly říci něco dalšího, Tessa zasahuje.

Beth laughs. ‘Yeah, he went out with my sister for about half an hour.’
Zoey’s eyes glitter. ‘Is that right?’
‘Hey, listen,’ I say. ‘Fascinating as this is, we’ve got to go now. I have to collect the invites for my funeral.’
That shuts them up. Fiona looks astonished. ‘Really?’
‘Yeah.’ I grab Zoey’s arm. ‘It’s a shame I can’t be there myself – I like parties. Text me if you think of any good hymns!’

Zoey je z toho celá pryč a odchází hledat Scotta. Tessa chce dokončit porušování zákona aodchází z obchoda i s nakradenými věcmi. Ještě před východem ji ale zadrží ochranka. Musí pro ni přijet její otec.
Číslo 5 - Řízení. Přestože Tessa nemá řidičák, jede k Zoey a potom jedou spolu autem k moři, kam Tessa jezdila spolu s rodiči, když byla malá a když ještě byli její rodiče pohromadě. Tam si zamluví stejný pokoj, ve kterém bydleli. Zoey jí řekne, že je těhotná. Ale nechce si dítě nechat. 
Číslo 6 - být slavná. Tessa chce být slavná, aby o ní lidé věděli. Poví o tom svým rodičům. Jejímu tátovi už začná seznam dělat starosti, a tak další ,,bod" vezme do svých rukou. Vezme Tessu do rádia, kde poví o své rakovině (to spíše obstará její táta) a o svém seznamu. 
Jednou večer při ohňostroji Tessa zase potká Adama a dají si první pusu.
Číslo 7- Tessa chce dát své rodiče zpět dohromady. To se jí povede na Vánoce. Ne tedy že by se nějak extra snažila, prostě se to stalo. Také přijde Zoey, která řekla svým rodičům o dítěti. Ti se na ní zlobili a ona se najednou rozhodla, že si dítě nechá.
‘What did they say?’
‘They said a million things, all of them terrible. They hate me. Everyone hates me in fact. Except for the baby.’
Cal grins. ‘You’re having a baby?’
‘Yeah.’
‘I bet it’s a boy.’
She shakes her head at him. ‘I don’t want a boy.’
Dad says, ‘But you do want a baby?’ He says this very gently.
Zoey hesitates, as if she’s thinking about this for the very first time. Then she smiles at him, her eyes watery and amazed. I’ve never seen such a look on her face before. ‘Yes,’ she says. ‘I really think I do. I’m going to call her Lauren.’

Číslo 8 - Láska. Tessa jde k Adamovi a tam se spolu  milují. Oba dva se do sebe zamilovali.
Číslo 9 - Tessa chce, aby se Adam nastěhoval k ní. nechce být v noci sama. Její táta jí to nechce dovolit, ale když to stejně udělá, nijak se na ní nezlobí.
Číslo 10 - když sedí na jaře Tessa se Zoey na zahradě, baví se o dítěti Zoey. Tessa to přidala na svůj seznam. Chce poznat Zoeyino dítě. Bude se jmenovat Lauren Tessa Walkerová. Pak ale zjistí, že má Tessa horečku a jedou s ní do nemocnice. Tam jí řeknou, že ž se posunula do závěrečné fáze. ptá se jednoho doktora (onkolog jménem Dr James Wilson - jestli někdo z vás znáte doktora House, určitě vám je to povědomé) jak dlouho ještě vydrží. Lauren se má narodit v květnu což je za 8 měsíců,. ale Tessa to pravděpodobně nevydrží.
Tessa chce jít z nemocnice domů. Chce umřít doma. Od tohohle okamžiku už je to spíše jenom o pocitech, jak se Tessa se všemi loučí. Předtím ale pro všechny napíše pokyny. A také se jí zdá o malé Lauren, jak se narodí. Takže si vpodstatě splní i tohle na svém seznamu. Postupně už nemá sílu reagovat, ale stále slyší. Svoje rodiče. Jejího malého bratra Cala. Zoey. A Adama.

Maybe I’ll come back as somebody else.
I’ll be the wild-haired girl Adam meets in his first week at university. ‘Hi, are you on the horticultural course as well?’
  ‘I’m here, Tess. I’m right here, holding your hand. Adam’s here too, he’s sitting on the other side of the bed. And Cal. Mum’s on her way, she’ll just be a minute. We all love you, Tessa. We’re all right here with you.’

‘Bye, Tess. Haunt me if you like. I don’t mind.’

Konec je opravdu smutný. Chvílemi se mi kniha nelíbila - ale to bylo jenom zřídka - a byly tam i vtipné, opravdu hezké a dojemné okamžiky. Pokud si Before I Die přečtete, myslím že nebudete litovat. Ode mě to mí 4 a 1/3  hvězdiček (když to porovnávám kupříkladu s Hunger games nebo Vampire academy :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)