pátek 18. února 2011

Alison Goodmanová - Eon : Znovuzrození dračího oka RECENZE

Dvanáctiletý Eon prochází už několik let intenzivním výcvikem. Jeho studia dračí magie založené na asijské astrologii zahrnují dva druhy schopností: šerm a magii. Eon spolu se svým mistrem doufá, že bude vybrán jako Dračí oko - učedník jednoho ze dvanácti energetických draků štěstěny.
Avšak Eon má nebezpečné tajemství. Ve skutečnosti je to Eona, šestnáctiletá dívka, která studuje v přestrojení, aby se mohla stát Dračím okem. Neboť ženám je dračí magie zapovězená. Kdyby někdo zjistil, co skrývá, čekala by ji jistá smrt.Když začne hrozit, že její tajemství vyjde na světlo, octne se dívka se svými přáteli ve vážném nebezpečí uprostřed vražedného boje o císařský trůn. Eona musí najít sílu a vnitřní schopnosti, aby mohla bojovat proti těm, kdo jí chtějí vzít nejen její magii, ale i život.

Recenze neobsahuje spoilery

Tuhle knížku jsem si namátkou půjčila v knihovně, nikdy dřív jsem o ní neslyšela. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se k ní dostala... a nějakou dobu mi trvalo, než jsem jí přečetla.

Nápad je to zajímavý, originální. Přesto jsem se do knihy nemohla začíst. Nijak extra mě nezajímalo, co bude dál. Když jsem se už odhodlala a po nějaké době knihu otevřela, čtení mě někdy bavilo, někdy jsem se nudila - ne moc často, ale přesto ano. A vždycky bylo něco zajímavějšího na čtení. 

Doopravdy mě bavilo až posledních 60 stránek, kdy se to konečně trochu více rozjelo. Kromě konce to bylo až moc předvídatelné. Celou dobu jsem si říkala: Kdy už na to Eona konečně přijde? Ale i kdyby jenom kvůli tomu konci, nijak nelituji, že jsem si ten čas našla. Přesto nemyslím, že si to někdy přečtu podruhé.

Moje výhrady k této knize asi trochu souvisí s tím, že Asii nemám zrovna nejraději. Ženy tam moc neznamenají a vládci umí být opravdu krutí. Stejně je to i v téhle knížce a Eona se kvůli tomu musí vydávat za muže, přestože je opravdu talentovaná.

A nemůžu si odpustit tohle: Knížka je vyprávěná v ich formě, takže při popisu děje Eona mluví v ženském rodě, ale v přímé řeci kvůli utajení v mužském. A přesto Eona několikrát klidně před všemi prohlásila: Já byla a podobně... Což by ji samozřejmě hned prozradilo. V angličtině tohle není, takže jim při překladu do češtině a korekci asi uklouzlo pár vět. Ale to se týká pouze českého překladu, a je to jenom taková malá připomínka, nic co by ovlivnilo moje hodnocení.

Takže Vás od čtení Eona neodrazuji - nebyla to nejhorší kniha. Ale ani nejlepší. Já sama našla spoustu zajímavých recenzí, ale mě konkrétně tahle kniha prostě nesedla. 

6,5/10

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)