čtvrtek 10. února 2011

Kimberly Derting - The Body Finder

Violet Ambroseová má dva velké problémy: Jay Heaton a její divná tajná schopnost. Zatímco je šestnáctiletá dívka zmatená svými novými pocity ke svému nejlepšímu kamarádovi od dětství, je čím dál tím více zmatená svou schopností cítit mrtvá těla - alespoň ta, která byla zavražděna. Už od dob, kdy byla malá, cítila dozvuky, které na tomto světe nechávají mrtví... a otisky, které vedou k jejich vrahům.

Violet si nikdy nemyslela, že její zvláštní schopnost je dar; většinou ji to jen zavedlo k mrtvým ptákům, kteří měli tu smůlu a zkřížili cestu s její kočkou. Ale teď sériový vrah terorizuje jejich městečko a dozvuky místních dívek, jejichž životy si svým řáděním vyžádal, ji denně pronásledují. A Violet si uvědomí, že ona by mohla být jediná, kdo ho může zastavit.

Navzdory starostlivosti Jay neochotně souhlasí, že pomůže Violet najít vraha - a Violet už znervózňuje naděje, že Jayovy záměry jsou více než přátelské.
Ale i přesto, že se silně zamilovává, dostává se Violet blíž a blíž k objevení vraha... a sama se stane jeho kořistí...
Kdybych mohla napsat recenzi jedním slovem, bylo by to JAY. Jenže se obávám, že z toho byste si vy, kdo jste knihu nečetli, moc neodnesli. Takže to trochu rozvedu.

Kniha je psaná hlavně z pohledu Violet, ale pár stránek se věnuje vrahovi - sledujeme jeho myšleny, když honí dívky a posléze ukrývá jejich mrtvoly. Děj se odehrává v malém Washingtonském městečku Buckley. Kromě vraha tam život probíhá víceméně tak, jak bych si představovala život v Americe. Ježdění autem už od šestnácti (o tom si u nás můžeme nechat zdát) na normální střední školu, kde jsou každý den stejné předměty (kéž by se to zavedlo u nás, já mám pocit, že u nás máme předmětů až moc) a po škole třeba různé akce a párty. Ale nehodlám tu nějak přehnaně opěvovat Ameriku (přestože bych tam opravdu ráda bydlela - i kdyby jenom kvůli knihám ;-) ).

Po začátečním prologu, kde sledujeme ještě malou Violet, jak nachází zavražděnou dívku, se přeneseme do jednoho podzimního rána na začátku školního roku. Violet vyráží do školy a po cestě vyzvedne Jaye, který se stal přes léto objektem jejího milostného zájmu - a nejenom jejího. Pak se kniha odehrává místy pomalu, kde popisuje Violetin normální život a její kamarády a JAYE JAYE JAYE... a místy rychleji, kde Violet hledá vraha nebo nachází mrtvé dívky.

Aby se mi kniha líbila, musí mi být sympatická hlavní hrdinka.Violet je bezpochyby sympatická, navíc se s ní dokážu docela ztotožnit (tedy, ne v té paranormální stránce).

Pokud chcete začít anglicky, The Body Finder by pro vás byl ideální; angličtina je poměrně rychlá a ani se nesetkáte s dlouhým filozofickým myšlením nebo popisem krajiny na dvě stránky. Navíc vás to krásně vtáhne do děje.

Příští úterý, 15.2. 2011 vychází druhý díl s názvem Desires of the Dead. Už se nemůžu dočkat.

1 komentář:

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)