úterý 15. března 2011

M. Stohlová, K. Garciová - Nádherné bytosti RECENZE

Oficiální anotace nakladatelství: Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně – tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba – kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí. 

Recenze je bez spoilerů!


Nejdřív bych chtěla moc poděkovat Knižnímu klubu za Reading Copy téhle knihy!

Tuhle knihu jsem dočetla už před týdnem, ale nemohla jsem s tou recenzí pohnout. Což bylo asi způsobeno tím, že se mi lépe píšou recenze na knihy, které jenom vychvaluju. A u Nádherných bytostí jsem vlastně nevěděla, co si mám myslet. Některé pasáže se mi líbily hodně, zaujaly mě, rozesmály. Ale jindy jsem se chvílemi nudila, tak jsem prostě knihu odložila a šla dělat něco jiného.

Na začátku to vypadalo slibně, ale pak se to začalo táhnout, jakoby autorky nevěděly, co do té pětisetstránkové knihy všechno napsat.
Kouzlo téhle knihy spočívalo ze začátku v tom, že jsem vlastně neměla vůbec ponětí o tom, co mám čekat. Jistě, Lena je z rodiny mocných zaklínačů, ale co to vlastně znamená?
To jsem se sice postupně dozvěděla, ale na můj vkus až moc pomalu.

Leniny schopnosti byly trochu podivné, jako by se autorky nemohly rozhodnout, co vlastně Lena bude umět. Stejně tak sny, které se Ethanovy zdály (a jejichž obsah se měl později vyplnit a neyvplnily se - alespoň ne v tomhle díle). Také některé další souvislosti s Ethanem zůstaly nevysvětlené. Doufám, že se to více objasní v dalším dílu.

Ethan se nechová jako normální kluk, ale spíše jako holka. Což není tak překvapující, když vezmeme v úvahu, že knihu napsaly dvě autorKY. Je mu šestnáct, ale někdy by si člověk myslel, že nedávno oslavil dvanácté narozeniny. Taky Lena se chová podivně, ale u té by se to dalo omluvit tím, kdo je a za jakých okolností vyrůstala.  Celkově mi přišlo, že kniha je spíše pro mladší čtenáře - tak od 12 let. 

Ale abych jenom nekritizovala - rozhodně nechci, abyste si mysleli, že kniha je hrozná. Není perfektní, ale číst se dá. :)
Například se mi velice líbil překlad Jany Jašové - z normálního se jí povedlo udělat velice vtipné.
Přejeli jsme kolem obchodu Zastav & Zaskoč (Stop & Shop), jinak přezdívanému Čmajzni & zdrhej (Stop & Steal).
Líbilo se mi Lenino odpočítávání do narozenin - já taky všemožně odpočítávám (například vždycky v dubnu si spočítám, kolik dní zbývá do prázdnin a každý den poctivě odškrtávám :D já vím, jsem blázen)

Byl mi velice sympatický Macon Ravenwood (i mě rozesmíval) a knihovnice Marian - já jakožto knihomol mám knihovnice většinou ráda :) Zvlášť se mi líbilo, když se končně postavili DARu (Dcery Americké Revoluce)

   Koutkem oka jsem něco zahlídnul. Nějakej pohyb. Ve stínech.
   V mým pokoji někdo je.
   ,,Doprdele!"
   Zkusil vyklouznout dřív, než si ho všimnu, ale nepovedlo se mu to. Věděl, že jsem si ho všimnul. A tak udělal to jediný, co se dalo. Otočil se obličejem ke mně.
   ,,Ne že bych měl namířeno konkrétně tam, ale není na mě, abych tě opravoval, když ani neumím včas odejít ze scény." Macon připojil úsměv Caryho Granta a popošel k nohám mý postele. Měl na sobě dlouhej černej plášť a černý kalhoty. Byl oblečenej spíš jako gentleman z konce devatenáctýho století, co si chce vyjet bryčkou do města, než jako moderní lupič. ,,Nazdar Ethane."
   ,,Co sakra děláte v mým pokoji?"
   Zatvářil se rozpačitě, což bylo u Leninýho strejdy, kterej měl obvykle na špičce jazyka pohotovou a šarmantní odpověď, dost nezvyklý. ,,Přijde na to."
  ,,Už na to přišlo. Vlez jste mi  v noci oknem do pokoje jako nějakej upír nebo úchyl. Nebo možná obojí. Takže?"

A úplně nejvíc se mi líbily scény z minulosti. V nich bylo postupné odhalování záhad, takový prequel - proč se to všechno stalo. Vždycky, když jedna část skončila, hned jsem byla zvědavá na další. Škoda, že jich nebylo víc - i když možná právě proto byly tak dobré, že nebyly tak roztahané.

Taky se mi tak moc nelíbil český obal - originál je o moc lepší, nemyslíte?

Celkově - čekala jsem to lepší ale na konci se to docela rozjelo a jsem zvědavá na další díl, takže 8/10

Pokud máte zájem, Nádherné bytosti vyjdou 8. dubna.

">


 
- Zdroj anotace a obálky : Knižní klub
- Ukázky jsou z českého překladu Jany Jašové
- Ostatní obrázky jsem různě našla na Googlu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)