neděle 17. dubna 2011

Anna Godbersen - Luxus RECENZE

Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s prohnaným úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan v roce 1899… Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost. Tenhle vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.

 


„Tajemství, romantika, žárlivost, zrada, humor a věk nevinnosti. LUXUS mě pohltil!“
– Cecily von Ziegesarová, autorka série GOSSIP GIRL 


Recenze je bez spoilerů!

Nejprve bych ráda poděkovala nakladatelství BB art za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Fakt jedna - je to podobné Gossip girl, takže se to pravděpodobně bude líbit fanouškům téhle knižní série.

2.díl - Rumors
Fakt dva - je to mnohem lepší než Gossip girl!

Od téhle knížky jsem moc nečekala. Moje začáteční dojmy to potvrzovaly, ale postupně se knížka začala zlepšovat, zlepšovat a ještě jednou zlepšovat! Jsem nadšená! Nemůžu se dočkat dalších dílů (celkem 3 další).

Hlavními hrdinkami jsou Elizabeth a Diana Hollandovy. Příběh je vyprávěn z jejich pohledu (ve 3.osobě) a z pohledu Henryho Schoonmakera, Penelopy Hayesové a Liny Burdové.

Osmnáctiletá Elizabeth Hollandová se zrovna vrátila z prázdnin z ciziny. Doma na ní ale čeká nepříjemné překvapení - její otec jim zanechal jenom dluhy, takže Elizabeth se musí co nejdříve vdát, aby zachránila rodinu. Má to ale háček - Elizabeth miluje chudého Willa, jejich kočího...

3.díl - Envy
Diana, Elizabethina mladší sestra, je její pravý opak. Místo, aby vysedávala v salonu s návštěvami, raději si čte a myslí si, že některá pravidla jsou prostě na nic. Pak jednou potká Henryho Schoonmakera a zajiskří to mezi nimi...

Penelopa, Elizabethina "nejlepší kamarádka", má ráda, když je všechno po jejím. A ze všeho nejvíc chce Henryho Schoonmakera za muže - a to za každou cenu.

Henry se rád baví, a jeho otce už přestává bavit, že jsou toho plné noviny a tak mu přikáže, aby si vzal nějakou spořádanou dívku, která mu bude dobrou manželkou.

Linu Burdovou už přestává bavit dělat Elizabeth služku. Elizabeth dostane všechno, co si zamane, včetně Lininy lásky, Willa...

Moje nejoblíbenější postava byla Diana - ta byla taková "nejnormálnější" a pak Elizabeth. Penelopu na druhé straně nemám ráda vůbec, to je strašná mrcha.

4.díl - Splendor
Na téhle knize určitě každého upoutá ten úchvatný obal - tyhle šaty bych prostě chtěla. Ale jelikož nejsem tak velký fanoušek Gossip girl, nečekala jsem, že se mi to bude TOLIK líbit. Musím, říct, že mě to naprosto překvapilo. Ačkoliv je kniha docela předvídatelná - jakmile jsem si udělala počáteční představu o ději, už jsem jakž takž věděla, jak to dopadne - nemohla jsem přestat, dokud jsem to nedočetla. Navíc kniha skončila docela napínavě, takže se nemůžu dočkat, jak to bude pokračovat.

Série má celkem čtyři díly (Luxus, Rumors - Zvěsti nebo Fámy, nevím jak je nejvhodnější překlad, Envy - Závist a Splendor - Velkolepost), které už v originálu vyšly a další už nebudou. Je dobře, že to autorka moc neprotahuje; čím víc dílů, tím je větší pravděpodobnost, že se ze série stane pitomost.

Nakonec malá ukázka - je to hned ze začátku knihy!

Úvod

Ráno 4.října 1899 odešla Elizabeth Adora Hollandová - nejstarší dcera zesnulého Edwarda Hollanda a jeho ženy Louisy Gansevoortové Hollandové - do Království nebeského. Smuteční mše se bude konat zítra, v neděli 8.října v 10 hodin dopoledne, v episkopálním kostele Milosrdenství, Broadway 800, Manhattan.

NEKROLOGY, THE NEW-YORK NEWS
OF THE WORLD GAZETTE, SOBOTA 7.ŘÍJNA 1899

Takže pokud vám nevadí, že to není úplně dobrodružná knížka s paranormálními prvky; nebo dokonce máte rádi knihy s historickým námětem, zkuste to - na téhle knize je víc věci hezkých, nejenom obal! Ode mě dostává kniha 9/10!

- anotace a obálka prvního dílu jsou oficiální 
- obálky dalších dílů jsou originální
- ukázka je z českého překladu Evy Brožové

3 komentáře:

  1. Ahoj, chci se zeptat, jestli nevíš, kdy budou další díly? :)

    OdpovědětVymazat
  2. Em: plánuju napsat do nakladatelství a zeptat se, ale podle mého ODHADU to bude přibližně za 4-6 měsíců - tak asi bývají rozdíly mezi vydáním jednotlivých dílů v BB artu. Ale až to zjistím přesněji, určitě to sem napíšu :)

    OdpovědětVymazat
  3. Já mám docela problém. První díl právě leží vedle mě na stole a já se ne a ne přinutit, abych knihu dočetla. Jsem v cca první třetině a zatím mám dojem, že kniha je o ničem. Jasně, řeší se tam svatba, kdo koho miluje atd.. ale nějak mě to úplně nebere. Takže se chci zeptat, zlepší se to, nebo je to takové pořád? :)Prosím, odepiš na blog. Díky :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)