pondělí 25. dubna 2011

Suzanne Collins - Síla vzdoru RECENZE


Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být. Proti všem očekáváním, přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo… Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...

Pokud jste ještě nečetli první či druhý díl, recenzi nečtěte, může vám to hodně prozradit! Bez spoilerů na tento díl.


Chtěla bych moc poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!

Myslím, že můžu bez nadsázky říct, že Síla vzdoru byla u mě nejočekávanější kniha tohoto roku. Málem jsem odpočítávala dny, než to vyjde. A nakonec jsem se dočkala.

Katniss je ve třináctém kraji - ano, skutečně existuje. Třináctý kraj vládne velice pevně - oslovují vás titulem "voják", dávky jídla jsou velice přesně vyměřovány a každý den máte rozvrh, který máte přesně plnit. Katniss je přemluví, aby se mohla podívat do Dvanáctého kraje, který je úplně zničený. Naštěstí Hurikán odvedl alespoň několik lidí, kteří se dostali do Třináctého kraje. Jediné, co zůstalo neporušené, je Vesnice vítězů, kdy žili Katniss, Peeta a Haymitch. Tam si Katniss bere několik svých věcí (včetně Pryskyřníka, kočky) a nachází tam "vzkaz" od prezidenta Snowa...

Ukázka ze stran 22 a 23:
   Scházíme s Hurikánem od přistávací plochy po několika schodištích k ubikaci 307. Mohli bychom jet výtahem, ale ten mi příliš připomíná zdviž do arén. Taky si těžko zvykám na život pod zemí. Poté, co jsen nečekaně našla růži od prezidenta Snowa, se poprvé při sestupu pod zem cítím bezpečněji.
   U dveří označených číslem 307 váhám. Očekávám, že se mě má rodina bude vyptávat. "Co jim mám říct o dvanáctce?" obracím se na Hurikána.
   "Pochybuji, že je budou zajímat podrobnosti. Viděli, jak hoří. Budou si spíš dělat starosti o tebe." Hurikán se jemně dotýká prsty mé tváře. "Stejně jako já."
   Vteřinu se nechávám hladit. "Já to zvládnu."
   Pak se zhluboka nadechuji a otvírám dveře. Má matka a sestra jsou doma na 18.00 - rozjímání, půlhodinový odpočinek před večeří. Vidím v jejich očích obavy, s nimiž se snaží odhadnout můj emocionální stav. Než se kdokoliv stačí na cokoliv zeptat, rozvazuji pytel a okamžitě nastává 18.00 - vytržení z Pryskyřníka. Prim sedí na zemi, pláče a houpá v náručí toho příšerného kocoura, který přestává příst jen na chvilku, aby na mě mohl zasyčet. Když mu Prim uvazuje kolem krku modrou stuhu, kocour mi věnuje obzvlášť namyšlený pohled.
   Matka si tiskne k hrudi svatební fotografii a pak ji pokládá spolu s knihou rostlin na prádelník. Otcovu bundu věším na židli. Na chvíli se naše ubikace skoro mění v domov. Výlet do Dvanáctého kraje asi nebyl úplnou ztrátou času.

Nejspíš je to asi nejlepší kniha, kterou jsem letos četla (a jedna z nejlepších knih vůbec!). Jsem zvědavá, jestli to letos ještě nějaká kniha překoná.

Je to kniha, kterou prostě NEMŮŽETE přestat číst. Poté, co jsem ji dočetla, jsem byla zcela emocionálně vyčerpaná. Ani po týdnu od přečtení nedokážu nic jiného než pět na knížku samou chválu. Kdybych měla Síla vzdoru charakterizovat jediným slovem, bylo by to: srdcervoucí.

Jakž takž jsem si představovala, jak bude kniha probíhat. A pak to Suzanne Collinsová udělala znovu, jako u předchozího dílu - bylo to úplně jiné než jak jsem předpokládala! Tahle knížka se prostě předpokládat nedá. Několikrát jsem si během knihy říkala, naprosto překvapená, Cože, to přece nemůže být pravda! Ale byla.

Hurikán a Peeta
Celou knihu jsem byla zvědavá na to, s kým vlastně Katniss skončí. Napínalo mě to až do konce. Peeta nebo Hurikán?

Taky nečekejte žádný přeslazený konec, kde všichni, které máme rádi, přežijí. Síla vzdoru je nejtemnější díl z celé série. V celé knize je řada úmrtí.

Taky se mi líbilo, že se to celé ukončilo. Všechny otázky, které vás snad můžou napadnout, jsou zodpovězeny.

Série Hunger games podle mě stojí za hojným vydáváním knih s dystopickým tématem v poslední době. Snad se nějakých dočkáme i u nás.

Už doopravdy nevím, co bych dodala, kromě

9,5/10 - Výborná knížka, jediné, co bylo lepší, jsou předchozí díly! Okamžitě zkuste! :)


- anotace a obálka jsou české oficiální
- ukázka je z českého překladu Zdíka Duška
- autorem obrázku Peety a Hurikána (v originálu Gale) je friedChicken365

1 komentář:

  1. Musím poznamenat, že máš na tyto skvělé knihy stejný názor jako já! Jsme mile překvapena, že se najdou nadšenci, kteří od knihy nedokážou odtrhnout zrak a hltají knihu klidně i do jedné do rána, i když mají ráno vstávat do školy, do práce, kdekoliv.
    Já do poslední chvíle NETUŠILA!!!! koho si ta holka sakra vybere :D
    Hurikán byl skvělý, Peeta sladký... Ale Katniss...ona byla ze všech nejlepší. Suzanne úplně proměnila obyčejnou, nevinnou dívku ve "vraždící monstrum" (vím, že přeháním, ale nebylo to tak snad?).

    U této knihy jsem se nezamilovala do jednoho z hrdinů, ale do děje, který mě uchvátil. Nešlo to přestat číst.

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)