pondělí 30. května 2011

Carrie Ryan - Les rukou a zubů RECENZE

Mary žije v uzavřené vesnici. Její svět se řídí prostými zákonitostmi: musí poslouchat pravidla církevního Sesterstva, nesmí se přibližovat k plotu, za kterým – v Lese zubů a rukou – žijí „nečistí“, kteří svým kousnutím promění člověka v chodící mrtvolu. Když Sesterstvo rozhodne, že se provdá za muže, kterého jí určili, Mary musí poslechnout, přestože se zamilovala do zraněného Travise. Pak ale nečistí proniknou do vesnice, a Mary v nastalém zmatku prchá společně s Travisem, svým snoubencem Harrym, kamarádkou Cass i bratrem Jedem a jeho ženou dál do zapovězeného lesa. Touží dostat se k vysněnému oceánu, dál za les a nečisté, do světa, který tam venku přece musí někde být.

Recenze je bez spoilerů!Nemůžete vystát horory, ječíte a koukáte se všude jen ne na film? Nebo si naopak ony strašidelné filmy vychutnáváte? Smějete se při prohledu na zombie, kteří vstávájí z hrobu a hledají si čerstvé maso, protože víte, že to není skutečné? V Maryině světě to skutečné je.

Mary sní o oceánu. Žije v uzavřené vesnici, kde pevně vládne Sesterstvo. Vždycky jí říkali, že kromě jejich vesnice už nic není, jenom Les rukou a zubů, který je plný nečistých. Po jediném kousnutí od nich se změníte, budete jako oni - nečistí, jejichž jedinou touhou je lidské maso. Ale matka Mary vypráví příběhy - o domech, které dosahují až k nebi a nedozírném množství vody - o oceánu. Pak si její matka zvolí, že se raději přidá k otci, který byl nakažen a Mary už nemá nikoho, jen svého bratra, který se na ni zlobí, že matce dovolila odejít. A tak se Mary musí přidat k Sesterstvu, přestože sní o lásce - a všechno se začne komplikovat...

   "Co to děláte?" snažím se vykřiknout, ale hlas mám příliš slabý a sípavý. "Proč mi to provádíte?" Škytám, jak lapám po dechu. Nečistí jsou tak blízko. Kamkoli se otočím, tam se po mě nedočkavě sápou a svíjejí se u plotu.
   Z očí mi vytrysknou slzy a smáčejí mi bradu. "Prosím," špitám, sklouznu zase na všechny čtyři a plazím se k sestře Tabitě, abych se jí chytila za černou tuniku. "Prosím vás, nenechávejte mě tady." Jsem jako děcko žebronící u maminky.
   "Vždycky máš na vybranou, Mary," řekne sestra Tabitha, opírá se nohama pevně o schůdky a spodní část těla se jí skrývá pod zemí. "To je to, co nás činí lidmi, tím se od nich lišíme."

Opravdu nevím, co si o téhle knize mám myslet. Na jednu stranu jsem byla úplně pohlcená, dočítala jsem ji dlouho do noci; a na druhou stranu to bylo takové podivné a melancholické... Určitě si přečtu další díl Vlny zmítané smrtí, když jsem nakoukla do různých recenzí, je to ještě lepší než jednička - což se moc často nestává. Doufám, že jak dvojka, tak třetí díl Temná a prázdná místa u nás vyjdou.

Kdyby tahle knížka byla film, tak na něj rozhodně nejdu. Já horory moc nemusím, a tohle by musel být hodně strašidelný film. Tohle je ten typ knížky, kde si nemůžete být jisti ničím. Ohrožen je úplně každý, autorka nikoho nešetří. Žádné sladkobolné konce a žili šťastně až do smrti. V mnoha případech spíš žili/nežili navěky. Atmosféra je temná, tak jedna třetina knihy se odehrává v lese a ostatní části jsou obklopené sténáním nečistých. A všude strach... Prostě žádná pohádka na dobrou noc pro děti. 

Přesto se mi kniha hodně líbila. Nejlepší byla prostřední část. A i když ze všech stran slýchám o tom strašném konci, že v knize asi chybí pár stránek a jak to autorka mohla zakončit takhle, mě ten konec zrovna nevadil. Nebyl to ani happyend ani úplná katastrofa. A podle popisu dalšího dílu se zdá, že se snad ještě něco dozvíme, takže to zdaleka není tak nedokončené, spíš zatím nedokončené. Zadní strana knihy slibuje: 
Hororová romance plná temnoty, záhad a bojů s temnými silami, při jejímž čtení do poslední stránky doufáte v dobro.
A přesně tak se to dá shrnout!

V knize si vždycky čtu, kdo ji překládal, jak zněl její název v originálu a jiné. U téhle knihy je napsáno: Grafická úprava, obálka a sazba Klára Šimečková. Tahle paní tedy stojí za tou nádhernou knížkou. Já jí tleskám, protože takhle vzhledově nádhernou knihu jsem už dloouho nečetla, pokud vůbec. I kdyby ta knížka stála za nic, tak stojí za to ji mít v poličce jenom kvůli její úpravě. Na obálce, která je sama o sobě docela hezká, se najdou i lesklé vzory, které na fotce nejsou vidět. Stejné vzory lemují i stránky uvnitř knihy. Tahle kniha je prostě NÁDHERNÁ - a navíc i obsahově dobrá. Doufám, že další díly budou stejně hezké a dobré jako Les rukou a zubů.

Tahle kniha mě zanechala plnou dojmů. Dokonce mi i vlezla do snů. Recenze na ni se psala jedna báseň. Myslím, že můžete bez obav sáhnout po Lesu rukou a zubů a nebudete litovat.

Pro mě je to 8,5/10.

Malá poznámka na konec - nedoporučuje se číst, pokud jste v noci sami doma a jste takový strašpytel jako já :)


">- anotace je ze zadní strany přebalu
- obálka je česká oficiální
- české názvy dalších dílu jsou převzaty z informací o autorce na přebalu
- obrázky jsem čerpala z We♥it 
- ukázka je z českého překladu Alexandry Fraisové

10 komentářů:

 1. Knížka byla vážně naprosto úžasná, ale vadí mi, že podobný námět se již objevil ve filmu Vesnice. Nemohu říci, zda autorka film viděla či je podobnost čistě náhodná, ale i tak mne to zklamalo. Tento závěr jsem očekávala, bohužel se tedy žádné překvapení nekonalo. Ale jak píšeš, oceňuji, že se autorka nebojí narozdíl od mnoha jiných zabít hlavní hrdiny.

  OdpovědětVymazat
 2. Lindsey, film Vesnice vůbec neznám, takže to nemůžu posoudit... Ale opravdu je občas dobré, když to nekončí šťastně až navěky :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj chci se zeptat, nevíš kde se dají tyhle knížky sehnat, mam ebook čtečku a na internetu nemužu nikde najít tyhle bomba knížky o kterých tu píšeš, nevíš kde bych je stáhla v CZ??? děkuji za pomoc

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Gaga, české knížky jsou těžší najít jako ebook, protože se oficiálně nevydávají (až na pár výjimek), narozdíl od USA. Pokud něco najdeš ke stažení, je to proto, že někdo přepíše celou knihu ručně - což trvá dlouho, takže to moc lidí nedělá. Knížky, o kterých píšu, jsem si prostě koupila nebo půjčila v knihovně, takže se obávám, že ti s tímhle asi moc nepomůžu :(
  Ale můžeš to zkoušet na ulozto.cz, tam nějaké knihy jsou i v češtině.

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, tuto knihu teď čtu a strašně mi to připomíná Zombie...je to možná blbý, ale pokaždé ve filmech o Zombie, tě kousnou a do pár hodin se proměníš...jinak řečeno zemřeš a probudíš se. Je to blbá teorie....všichni říkají, že je to blbé....:D

  OdpovědětVymazat
 6. Četla jsem hodně knížek , ale abych pravdu řekla tahl mě do sebe vtáhla asi nejvíc. Doslova mě poltila četla jsem jí 11 hodin , stihla jsem to za den nemohla jsem se od toho odtrhnout. Úžasná...naprosto úžasná.Brečela jsem jak želva <3

  OdpovědětVymazat
 7. Tahle kniha zatím nejlepší,
  jakou jsem kdy četla.Je skvělá, vtáhne Vás
  do děje.Ale konec není moc dobrý...
  A právě teď jsem se až dozvěděla,že
  je i druhý díl a dokonce i nějaký
  třetí...bože!!!!Jdu je hned shánět!

  OdpovědětVymazat
 8. Dvojka, už dokonce vyšla v češtině! :)

  OdpovědětVymazat
 9. Les rukou a zubů je rozhodně moje nejoblíbenější knížka jakou jsem kdy četla.A že jich bylo! :) Opravdu vás neskutečně vtáhne do děje,já když jsem to četla,všechno jsem si přehrávala v hlavě jako film.Téměř každá scénka se dala představit.Slyšela jsem dokonce že v tomto roce bude i natočený film na Les rukou a zubů.No teda!Dala bych nevím co abych jej mohla skouknout.Zrovna dnes jsem dočetla volné pokračování této senza knihy Vlny zmítané smrtí.A moje hodnocení?79%.Víc se mi líbil první díl s hrdinkou Mary.Dvojka je hodně zdlouhavá.Carrie Ryanová se hodně často opakuje v pocitech Gáby(hlavní hrdinka,dcera Mary) což by nemělo být.Gáby hodně přemýšlí a přehodnocuje,ovšem neřekne nic.Vadí mi že se tam zřídka mluví.Jinak je její děj stejně napínavý jako v prvním díle,ovšem se mi zdá že vše graduje až v poslední části knížky,což v prvním dílu se mi zdálo že o tak napínavé scénky nebylo nouze.Třetí díl,Temná a prázdná místa zatím prý u nás nevyšel,ovšem chtěla bych se vás všech zeptat,jestli nevíte kdy vyjde a kde bych ho v tom případě mohla sehnat.Díky to je asi vše :) Doporučuju všem kdo mají rádi napínáky,horory i romance.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moniko, dvojka vyšla už před více než 4mi měsíci :) Pod názvem Tma a prázdnota, a myslím, že k sehnání by měla být v jakémkoli kamenném i internetovém knihkupectví :) Mně osobně se zamlouvala ze všech nejvíce. Ať se líbí! :)
   Co se týče filmu, tak byla odkoupena práva, ale zatím nic víc, takže bych film čekala spíš až za dva, tři roky.

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)