středa 25. května 2011

Melissa de la Cruz - Modrá Krev RECENZE

Mladí, krásní, bohatí… nesmrtelní

Schuyler Van Alenové je patnáct. Přestože pochází ze slavné a kdysi bohaté rodiny, většina jejích vrstevníků jí opovrhuje a doma s ní žije jen přísná babička; otce Schuyler nikdy neviděla a matka leží už dlouhá léta v kómatu. Ke všemu se teď u ní a několika dalších spolužáků z prestižní newyorské střední školy začínají objevovat podivné příznaky – modrající žíly na rukou, náhlé vize z minulosti a chuť na syrové maso. Když je za záhadných okolností zavražděna šestnáctiletá Aggie, Schuyler a ostatní se dozvídají děsivou pravdu – nejsou tak úplně lidé…


Recenze je bez spoilerů!


Modrá krev se dá popsat třemi slovy: Upíří Gossip girl.
Před nějakou dobrou jsem od Melissy de la Cruz četla dvě knížky ze série Au Pairs, a vzpomínám si, že mi to hodně připomínalo Gossip girl. Stejné je to i s Modrou krví - elitní společnost, oblečení značek, o kterých jsem v životě neslyšela, více vypravěčů a děj odehrávající se v New Yorku. Ale Modrá krev má i něco navíc, co jí dělá lepší než obě již zmiňované série - není založená jen na vztazích hlavních hrdinů; odvíjí se tam podivná záhada...

Kniha má tři vypravěčky. Jejich příběh je psán ve třetím rodě. Přechody mezi jednotlivými vypravěči nejsou zmatené.

Schuyler Van Alenová je druhačka a přestože její rodina patří mezi ty nejvýznamnější v New Yorku, má jediného kamaráda - Olivera. Svého otce nikdy nepoznala, její matka leží už roky v kómatu a o Shuyler se stará jen její babička.

Mimi Forceová, třeťačka, je naopak královnou. Její otec je nejvlivnější muž ve městě. Má spoustu nejlepších kamarádek, a úchvatného bratra - dvojče - Jacka. Střídá jednoho kluka za druhým, a když s nimi skončí, jsou všichni tak trochu mimo...

Bliss Llewllynová se nedávno přistěhovala z Texasu, protože její otec kandiduje na senátora. Už si myslela, že bude ve škole outsider, a pak ji pod svá křídla vzala samotná Mimi Forceová a udělala z ní svou nejlepší kamarádku. Ale Bliss není úplně "pod jejím kouzlem" - ani nemá Mimi tak moc ráda. Pak před klubem potká jejich nového spolužáka Dylana, a přeskočí mezi nimi jiskra.

Úryvek na začátku knihy
Nejhlavnějšími hrdiny v knize jsou tedy Schuyler, Mimi, Bliss, Oliver, Jack a Dylan. Jedinou Mimi jsem neměla moc ráda - je taková mrcha; ostatní jsou hrdinové, jak se patří. Ze všech nejvíc se mi zamlouvá Schuyler. A pak se mi líbí i Jack, ale u něj je to spíše takový pozitivní pocit ;)

Pak je nalezena \Aggie Carondoletová, jedna z Miminých nejlepší kamarádek - mrtvá. Bylo to předávkování drogami nebo snad vražda? A záhada může začít.

   Schuyler obrátila oči v sloup a něco si čmárala na okraj sešitu. Dělala to, když se potřebovala odpojit od okolního světa. Když už to nedokázala snést - sebestředné fňukání rozmazlených spolužaček, nekonečné hodiny matematiky, uspávací přednášku o dělení buněk-, uchylovala se k peru a papíru. Vždycky ráda kreslila. Postavičky z mangy, holky a kluky s očima jako talíře. Draky. Duchy. Boty. Zrovna nepřítomně kreslila Jackův profil, když se k ní natáhla ruka a naškrábala na horní okraj stránky vzkaz. 
    Schuyler překvapeně zvedla zrak a instinktivně přikryla kresbu rukou.
   Jack Force na ni vážně kývl a poklepal tužkou na její sešit, aby přitáhl její pozornost k tomu, co napsal.
   Aggie neumřela na předávkování. Někdo ji zabil.

Mayflower
Tahle knížka mě velice mile překvapila. Čekala jsem průměrnou upířinu, ale Modrá krev je docela originální. Pohltila mě, doslova jsem ji zhltla za jeden den. V knize jsou také stránky z deníku Catherine Carveerové, jedné ze zakladatelů Plymouthské kolonie, která přijela do Ameriky na Mayfloweru. Bylo to zajímavé zpestření, pokaždé jsem se těšila na další úryvek z deníku.

Pokud chcete zkusit Modrou krev, nebudete litovat! Kniha je podle mě spíše pro holky, tak od 12 let, ale i starší bude bavit. Kniha není příliš tlustá, má jenom 240 stran. Vazba je brožovaná. Obálka je nádherná, knížka se krásně vyjímá na poličce. Musím říct, že se BB artu povedla; je lepší než originál. Při čtení jsem občas zavřela knížku a jen jsem se na ni koukala.

Druhý díl Krvavý karneval vychází u nás už za týden a já se neskutečně těším - jak se píše na zadní stránce: Ochutnejte Modrou krev a budete si chtít přidat!

Kniha má ode mě 8/10, opravdu dobré čtení.

- obálka i anotace jsou naše české originální
- ukázka je z českého překladu Adély Bartlové
- knihu si můžete koupit na stránkách BB artu za 199,- Kč

1 komentář:

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)