pátek 27. května 2011

Meredith Ann Pierce - Temný anděl RECENZE

Temní andělé jsou skuteční! Existují! Eoduin se posmívá příběhům a pohádkám staré chůvy, ale co když je v nich ukryto kruté zrnko pravdy? Její služebná Aeriel až příliš brzy zjistí, že temní andělé jsou smrtelně skuteční. A neskutečně krásní! Vampýr odnese Aeriel na svůj hrad, kde musí sloužit jeho třinácti manželkám – přízrakům bez krve a duše. Aeriel je omámena magickou přitažlivostí temného ikara a nedokáže se mu vzepřít. Bolestně si však uvědomuje, že ho musí zabít!
Recenze je bez spoilerů!
Fantasy příběhy z jiných světů jsou vždycky zajímavé. Autor si může vymyslet v podstatě cokoliv, nemusí příběh sladit se životem obyčejných „smrtelníků“. Temný anděl je jeden z takových příběhů. Odehrává se na blíže nedefinovaném místě, kde existují jednorožci, vampýři a zlé čarodějnice.
Aeriel je otrokyně starostovy dcery Eoduin. Přesto se má docela dobře, Eoduin je spíše její kamarádka než paní. Jednoho dne se obě vydají do hor sbírat květiny. Aeriel se bojí temného anděla, o kterém jim vyprávěla chůva, ale Eoduin si z toho jenom dělá legraci. Pak ale vampýr skutečně přiletí a unese Eoduin. Ve vesnici pro Eoduin všichni truchlí, ale nikdo ji nehodlá pomstít, takže se Aeriel rozhodne, že ji pomstí ona…
Ale vampýr unese i Aeriel a ona musí sloužit jeho třinácti manželkám - přízrakům… Kromě nich, Aeriel a vampýra na hradě nikdo není – nebo snad ano?
   „Ano,“ potvrdila Aeriel, ale nic nebylo slyšet – jen tlumené kvíkání. Vzchopila se. „Ano, čekám tu na tebe,“ vykřikla statečně, avšak sotva slyšela vlastní slova.
   „Věděl jsem, že tady budeš, až se vrátím,“ řekl temný anděl.
   „Tak to bys býval udělal lépe, kdyby ses nevracel,“ zavolala, tiše. Uvažovala, jaký odporný tvor je skrytý za těmi křídly.
   „Máš v úmyslu mě zabít?“ zeptal se hlas klidně, logicky. Vampýrova křídla zašuměla, ale neroztáhla se.
   V Aeriel vzkypěla nenávist. Dívka vykřikla: „Ano! Odnesl jsi Eoduin a já tě za to zabiju.“
Temný anděl se mi zdál trochu jako pohádkový příběh, ale vůbec to nebylo špatné. Trochu to připomíná Letopisy Narnie od C.S. Lewise, protože v oné vymyšlené zemi, kde se příběh odehrává, můžeme potkat mluvící zvířata, permoníka nebo čarodějnice.  V dnešní době to rozhodně není typický příběh pro mladé, a nemůžeme se divit – poprvé byla kniha s názvem The Darkangel vydána v roce 1982, což je skoro třicet let. Kniha tedy není zaměřená na romanci, ale spíše na dobrodružství a odvahu.
Každopádně mě kniha opravdu bavila, Aeriel člověk musí mít rád, už jenom proto, že se po tom všem nechce schoulit do klubíčka a vzdát se. Postupně zjišťuje, že temný anděl (nebo také ikar či vampýr, jak ho v knize nazývají) není tak skrz naskrz zlý, a je přitahována jeho krásou. 
Temný anděl je součástí trilogie, a na pokračování A Gathering of Gargoyles (v překladě Shromáždění chrličů) se opravdu těším. Kniha totiž končí doslova uprostřed jedné scény. Zatím nevím, jestli a kdy nakladatelství CooBoo chystá druhý díl a třetí díl s názvem The Pearl of the Soul of the World, ale pokusím se to zjistit.

Pokud chcete číst typickou upíří knížku, Temný anděl není pro vás. Je to spíše pro ty, kteří mají rádi dobrou fantasy s  vymyšleným světem.  Nezabere vám moc času, má jen 200 stran. Obálka není originální, ale myslím, že se našemu nakladatelství docela povedla. Zlaté písmo, kterým je vyveden název, mi v poličce úplně září.
I já si občas potřebuji odpočinout od svého typického čtení, a Temný anděl mě velice bavil, a proto ho hodnotím 7,5/10.
-          chtěla bych poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku této knihy
-          anotace a obálka jsou české oficiální
-          ukázka je z českého překladu Dany Stuchlé
-          autorkou obrázku Phantoms walk at noon je amarys

4 komentáře:

 1. Ravennina Perla (3.díl) už vyšla!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vím o tom. Dokonce to mám i v souhrném přehledu, co vyjde tenhle měsíc. Tuto recenzi jsem psala před téměř 2 roky ;)

   Vymazat
 2. Chtěla bych se zeptat,už mám přečtené všechny tři knihy,je nebo víde čtvrtá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, třetí díl vyšel v originále v roce 1990, a od té doby nic, takže myslím, že trojka je definitivní konec :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)