úterý 24. května 2011

Nová série v ČR: Patrick Ness - Chaos

Když jsem byla na Knižním veletrhu, mimojiné jsem si vzala leták s knihami nakladatesltví Jota, ve kterém jsem našla anotaci prvního dílu připravované série Chaos, nazvaného Hlas nože. V USA to má perfektní hodnocení a tentokrát to vypadá, že by to mohlo být i něco pro kluky... A možná i strašidelné.


Anotace
Česká anotace:
První díl děsivé trilogie. Na planetě Nový svět, kterou kolonizuje malá skupina křesťanských osadníků ze Starého světa, dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé napadli osadníky a usmrtili všechny ženy, zatímco muže a zvířata nakazili zvláštním virem. Příběh je plný nečekaných a šokujících zvratů, napsaný nervy drásajícím stylem. 
Originální anotace:
Prentisstown není jako ostatní města. Každý slyší všechny myšlenky těch ostatních ve zdrcujícím, nikdy nekončícím proudu Hluku. Měsíc před narozeninami, které z něj udělají muže, Todd a jeho pes Manchee narazí na oblast úplného ticha. Zjistí, že ve městě, kde je soukromí nemožné, je skryto něco hrozného - tak strašného, že Todd a Manchee musí utíkat o život...
Ale jak utečete, když vaši pronásledovatelé slyší každou vaši myšlenku?Tak česká anotace se od té originální tak moc liší, že jsem váhala, jestli je to vůbec stejná knížka. Ale název k originálu docela sedí, stejně jako série, takže si myslím je to jedno a to samé :) Autor toho stejně moc nenapsal...

Obálka
Originální obálka v USA vypadá takto:
Originální obálka
Vypadá to, že u nás se ta knížka bude vydávat jak v tvrdém vydání, tak v paperbacku! V letáku jsem našla tuhle knížku dvakrát, s různými obálkami a u jedné bylo napsáno vazba pevná s přebalem, u druhé vazba brožovaná. Každá má svojí vlastní obálku :
Pevné vydání
Paperback


Ani jedna z nich by asi nevyhrála Miss obálka, ale obě vypadají docela zajímavě. Doufám, že jsem si nepopletla ty dvě obálky a klidně se ještě něco může změnit; pokud potom v obchodě uvidíte něco jiného, berte to s rezervou, jsem jenom člověk a můžu se splést :)

Série 
Hlas nože má ještě dvě další pokračování, The Ask and the Answer (překlad: Otázka a odpověď) a Monsters of men (Nestvůry lidí). Oba díly by u nás měly být vydány.
Každý další díl má ještě lepší a lepší hodnocení; tak moc, že se to jen tak nevidí.
Na obrázku jsou jiné verze originálních obálek.


Vydání u nás 
U nás bude první díl, nazvaný Hlas nože, vydán někdy v průběhu června tohoto roku. Vydává ho nakladatesltví Jota. Jak už jsem psala, kniha bude zřejmě pevna I brožovaná, takže si budeme moci vybrat. Obě verze budou mít 432 stránek, cena zatím neznámá.
Další díly se podle letáku Joty budou jmenovat Temný ráj a Válka hluku, datum jejich vydání zatím je zatím neznámé.

Autor
Trilogii Chaos napsal čtyřicetiletý Patrick Ness, narozený v USA ale nyní žije v Londýně. Jeho knížky získaly spoustu ocenění-
Na jeho oficiální stránku se můžete podívat TADY

Názory a hodnocení
První kniha má na Goodreads hodnocení 4,12. To je opravdu dobré! Začínám se na ní těšit :) A ještě nakonec úryvky z recenzí na Goodreads, abyste lépe věděli, do čeho jdete.

Ji-ye, hodnotila ***** :
Bylo to překvapivě dobré.  Hlavní hrdinové mě snadno upoutali a prožívala jsem celé jejich dobrodružství s nimi. Smála jsem se a brečela, zatímco jsem četla knihu a opravdu jsem si ji užila.


Amanda, hodnotila ***** :
Důmyslné a úplně jiné, než co jsem kdy četla. Hlas nože je zařazován do kategorie Young Adult knih (neboli knihy pro mladé dospělé), ale skoro nic z téhle knihy není jako v YA knihách, kromě 13 letého hrdiny. Je tam hodně násilí a brutality podle standartů YA, nicméně to je nezbytné, aby byl popsán svět, který Patrcik Ness vytvořil.


Většina recenzí je na tenhle způsob, takže se asi opravdu máme na co těšit!
- první anotace je česká originální
- druhá anotace je můj překlad anotace z Goodreads
- informace o autrovi jsem čerpala z Wikipedie
- informace o českém vydání jsou ze letáku nakladatelství Jota
- anglická obálka je originání
- úryvky z recenzí jsou z recenzí na Goodreads

1 komentář:

  1. Přesně. Cinnu mám ráda, ale prostě si nedokážu představit, jak ho Kravitz hraje... Nevím, třeba překvapí, ale silně o tom pochybuju.

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)