středa 20. července 2011

Lauren DeStefano - Wither RECENZE


Co kdybyste věděli kdy přesně zemřete?
   Díky moderní vědě se z každé lidské bytosti stala tikající časovaná genetická bomba - muži žijí do dvaceti pěti let a ženy se dožívají dvaceti. V tomhle bezútěšném prostředí jsou mladé dívky unášeny a přinuceny k polygamním manželstvím, aby se zabránilo vymření populace.
   Když šestnáctiletou Rhine unesou Sběrači, aby se stala nevěstou, vstoupí do světa výsad a bohatství. Navzdory ryzí lásce její mažela Lindena a jemné důvěře mezi jejími setrami manželkami, Rhine má jediný cíl: utéct - najít svého bratra-dvojče a jít domů. 
   Ale Rhine musí bojovat o více než jen svou svobodu. Lindenův výstřední otec usiluje o nález protiléku ke genetickému virusu, který se stále přibližuje k tomu, aby mu vzal syna - i kdyby to znamenalo sbírání mrtvol, aby mohl testovat své experimenty. S pomocí Gabriela, sluhy, ke kterému to Rhine stále více přitahuje, Rhine se pokouší osvobodit v limitovaném času, který jí zbývá...


Recenze je bez spoilerů

Všichni to známe: odkládání nepříjemných věcí na dobu neurčitou, protože "na to budu mít dost času zítra". Ve světě Rhine čas nemáte.

Všichni vadnou jako květy...
Před necelým stoletím se díky vědcům narodily perfektní děti, imunní vůči rakovině a jiným dosud nevyléčitelným nemocem. A většina z nich se stále těší zdraví. Časovanou bombou se staly až jejich děti: muži žíjí pouze pětadvacet let a ženám je jen dvacet let, když je zklátí tajemný virus. Prostě jen tak uvadnou.

nekonečná zahrada...
Šestnáctilettá Rhine je unesena a spolu s dalšími dvěma dívkami je donucena uzavřít manželství s Lindenem a žít s ním ve velké vile obklopené zdánlivě nekonečnou zahradou. Důvod? Pro zachování lidstva. Dostane všechno, po čem by mohla zatoužit - kromě jedné věci: svobody. Přestože ví, že by mohla skončit i hůř, jediné, na co pomýšlí, je útěk...

Dystopické knížky jsou v poslední době tak hojné, až mám pocit, že je někdo pěstuje na stromech. Většina nich má poměrně originální námět (i když ne vždycky dobré zpracpování), protože na téma budoucnost si můžete vymyslet cokoliv. Přestože nějaký ten romantický moment se objeví skoro v každé z nich, daly by se rozdělit na dvě hlavní skupiny: Akční (Hunger Games, Divergent) a Romantické (Matched). Wither spadá spíše do té druhé kategorie.

podaří se utéct pryč?
Příběh ubíhá velice rychle a přitom byste se občas mohli ptát, Co se tam vlastně děje? Proč mě tolik baví číst o tom, jak Rhine plave v bazénu nebo poslouchá hru na klavír? Vždyť se skoro nic neděje! Odpověď je docela jednoduchá. Protože Lauren DeStefano to celé umí napsat tak, aby to vyznělo opravdově, že se do hlavní hrdinky vžijete. Zajímá vás její předchozí život s bratrem a rodiči, který postupně odhaluje ve svých vzpomínkách. Sledujete, jak postupně navazuje přátelství s Jennou a Cecily, jejími setrami manželkami, přátelí se i se sluhou Gabrielem a dokonce přestává nenávidět svého manžela Lindena... A ze všeho nejvíc vás zajímá, jestli se jí nakonec opravdu podaří utéct. Přesto všechno, pokud musíte mít v knize akci, Wither se vyhněte, protože se jí moc nedočkáte.

Svět pod vodou...
Lauren DeStefano vytvořila opravdu zajímavý svět, ve kterém žijí jenom mladí a tvz. první generace. Rhine několikrát říkala: kdoví jak dlouho budou oni žít. Po třetí světové válce byl celý svět kromě nejvyspělejší Severní Ameriky zatopen mořem. Asi devadesát procent knihy se odehrává ve vile na Floridě, obklopené tak rozlehlými zahradami, že celý komplex jakoby tvořil svůj vlastní svět. Všechno ovládá Lindenův děsivý otec Správce Vaughn a nikdo něchodí ven, někteří už si ani nepamatují, jaká je svoboda...

Je tam něco?
Druhý díl autorka pojmenovala Fever (Horečka) a musím uznat, že si nechala do další knihy pár zajímavých záhad. Rhine totiž znamená Rýn a jméno jejího bratra Rowana znamená jeřabiny. Že by tím její rodiče něco naznačovali? Je venku ještě něco jiného než moře? Třeba se to dozvíme 21.2.2012, až se dočkáme Fever.

I když mám raději ty akční dystopie, kniha Wither se mi líbila, navzdory tomu, že tak docela nevím proč. Hodnocením si protentokrát nejsem úplně jistá, ale můžete si být jisti, že je hodně dobré :)

V ne tak vzdálené budoucnosti
Muži žijí pouze do 25
Ženy do 20
 Vím, že dívky mizely
 Ale může je následovat spousta dalších
Zavraždí mě?
Prodají mě na prostituci?
Tyhle věci se stávaly
Je tu jen jedna další možnost
Mohla bych se stát nevěstou
Žádná dívka zatím neutekla
CHEMICKÁ ZAHRADA


-anotace je překlad anotace z Goodreads
-obálka je oficiální
-obrázky jsou z We♥it
-video je oficiální, překládala jsem ho já

4 komentáře:

  1. Skvelá recenzia :) Neskutočne sa na tú knihu teším, len som sa k nej nejako ešte nedostala O:-) :D

    OdpovědětVymazat
  2. Díky, Stormy :) Myslím, že by se ti to mohlo líbit :))

    OdpovědětVymazat
  3. Páni.. ta knížka mně vždycky, když na ní někde narazím, nejdřív zaujme svou obálkou.. doteď sem byla i lenošná přečíst si anotaci.. ale po tvé recenzi.. co nejdřív ji musím přečíst! :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)