úterý 26. července 2011

Nová série v ČR: Stefanovy deníky od Julie Plec a Kevina Williamsona

Možná jste stejně jako já propadli seriálu americké televize CW - The Vampire Diaries, neboli Upíří deníky. Možná jste stejně jako já nadšeně sáhli po knižní předloze, která u nás zanedlouho poté začala vycházet. A možná jste stejně jako já byli zklamáni a nelíbilo se Vám to zdaleka tolik jako seriál. Přesně pro vás by tedy měla být nová série, kterou chystá také Fragment.


Anotace
Propadli jste zcela Upířím deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Pak si určitě nenechte ujít další napínavou upíří sérii, ve které vás opět čeká velká dávka napětí, tajemna a romantiky. Příběh se odehrává ve Virgínii během války Severu proti Jihu. Stefanův otec se ujme vzdálené příbuzné Katherine, která osiřela. Stefan i jeho bratr Damon se do ní zamilují, ona je miluje oba. Stefan se s ní sblíží, ale brzy zjistí, že s Katherine není všechno v pořádku. V městečku se po řadě záhadných úmrtí zvířat i lidí začne šířit panika, lidé se obávají upírů. Stefan se bojí, že za vším je Katherine. Stefanův otec zorganizuje lov na upíry. Když zjistí, že jeho synové stojí na straně upírů, oba je zastřelí. Zachrání je Katherinina komorná a oni si můžou vybrat - umřít, nebo se stát upíry.

Obálka
Česká obálka není podle originálu, ale vůbec není špatná. Má na sobě fotku ze seriálu a na ní je (zleva) Stefan (Paul Wesley) Katherine (Nina Dobrev) a Damon (Ian Somerhalder).
Původní obálka má na sobě Stefana, tedy jenom z půlky, což mělo zřejmě kopírovat obálky Upířích deníků od L.J.Smithové.

Série
Podle údajů na Goodreads to vypadá, že série bude mít asi šest dílů. Kromě prvního dílu Origins (volný překlad: Počátky) už v USA vyšly i Bloodlust (volný překlad: Žízeň po krvi) a The Craving (volný překlad: Touha). Další díly sice ještě nevyšly, ale už jsou pojmenované - čtyřka se bude jmenovat The Ripper (volný překlad: Rozparovač), pětku nazvali The Asylum (volný překlad: Útočiště) a pětku najdete pod názvem The Compelled (volný překlad: Donucení).
Obálky mají jen 2. (s Damonem) a 3.díl (s Katherine), ale my je asi nebudeme mít stejné.


Vydání u nás
U nás bude Stefanovy deníky vydávat nakladatelství Fragment - stejně jako původní sérii od L.J. Smith. Podle informací na jejich stránkách vyjde první díl už 16. srpna, ale na ww.bux.cz jsem zase četla, že až 30.srpna. Asi budeme muset počkat, teprve až se to objeví v knihkupectví :)
Druhý díl plánují na 14.října a třetí vyjde v první polovině roku 2012.
První díl je brožovaný, má asi 240 stránek a bude stát 199,-Kč. Na rozdíl od původních UD tuhle sérii nepřekládá Lucie Schürerová, ale jiná překladatelka: Milena Hordinová.

Autoři
Cokoliv je napsáno na stránce bux.cz nebo na sránkách Fragmentu, autorkou téhle série vůbec není L.J.Smith. Ta je na obálce uvedena pouze proto, že vymyslela původní postavy. Tahle série je totiž doplněk k seriálu televize CW a napsali ji producenti seriálu, Julie Plec a Kevin Williamson. Pokud se Vám tedy původní Upíří deníky nelíbily, nemusíte předem odsuzovat i Stefanovy deníky. Dokonce i dějová linie je podle seriálu, takže se tam nachází i jisté rozdíly oproti UD.

Názory a hodnocení
Průměrné hodnocení na Goodreads je 3,87. Já doufám, že se mi to bude líbit - určitě Vám hnd napíšu recenzi. A teď už je čas na úryvky z recenzí.

Tatiana, hodnotila: 3 of 5 stars
Na Stefanových denících je úžasné, že postavy jsou založené na telvizním seriálu, ne na knihách. To znamení, že si můžete představovat Paula Wesleyho a Iana Somerhaldera jako Stefana a Damona. První předdíl, Zrození, popisuje Salvatoreovy v roce 1864 když poprvé potkali Katherine a stali se upíry.

♠ Sharon ♠, hodnotila: 3 of 5 stars
Doporučila bych to někomu, kdo má rád televizní seriál. Napsali to scénáristi seriálu takže je to ve stejném duchu. V knihách je i sex a ačkoliv není do detailů, nemusí to být pro mladší teenagery.   
Musím říct, že jsem si užívala čtení o Stefanově a Damonově vztahu. Zjistila jsem hodně o nich a proč je mezi nimi později tolik nenávisti. Také bylo osvěžující přečíst si trochu o Stefanovi jako špatném a Damonovi jako o HODNÉM!

Sarah burrows, hodnotila: 4 of 5 stars
Pokud sledujete seriál The vampire diaries, pak tuhle knihu budete milovat  ale jestli se nekoukáte na seriál a četli jste ostatní knihy, pak myslím budete mírně zmatení.

Ramie, hodnotila: 5 of 5 stars
Pokud jste fanoušci knižní série, nemyslím, že budete zklamaní. Pokud se ale díváte na seriál, v téhle knížce se nedozvíte nic moc nového. Druhý Stefanův deník zní v otmhle ohledu více slibně.Video
Jako video jsem tentokrát vybrala trailer ke třinácté epizodě seriálu The Vampire Diaries,  která se odehrává částečně v minulosti, (stejně jako Stefanovy deníky) takže by to k téhle knize mělo ladit :) Překlad videa najdete na české stránkce o seriálu na tomhle odkazu- anotace i obálka jsou z www.bux.cz
- obálky dalších dílů jsou originální
- video je trailer na ten díl seriálu, kde se odehrává minulost (stejné jako děj téhle knihy) - překlad k němu dělala Lu.Lusy (jinak ji známe jako autorku Odstínů života), když ještě překládala titulky k seriálu :)
- úryvky z recenzí jsou z recenzí na Goodreads, překládala jsem je já

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)