sobota 10. září 2011

Gayle Forman - Jestli zůstanu RECENZE

Šestnáctiletá Mia, talentova-
ná  cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.

Recenze je bez spoilerů

Když okolo mě všichni opěvují nějakou knihu, obyčejně nedokážu odolat. Stejně to bylo i s Jestli zůstanu. Půjčila jsem si ji v knihovně a hned jsem se na ni vrhla, protože jsem byla zvědavá, co můžou lidi mít na ani ne dvousetstránkové knize. Co může na Jestli zůstanu být tak úžasné??

2.originální obálka
Dočetla jsem to včera - a přesto, že to nikdy nebude moje nej nejknížka, docela chápu, proč se to někomu může líbit - i víc než líbit ;-). Příběh v knize se odehrává během čtyřiadvaceti hodin, ale nejméně polovina knihy je věnována vzpomínkám: Na to, jak Mia poznala Adama, jak začala kamarádit se svou nejlepší kamarádkou Kim, jak začala hrát na cello... Knížka je psaná takovým hezkým stylem, nedokážu to přesně popsat.. jako by to byla básnička, přesto, že to není veršované, prostě to tak hezky zní. Styl psaní je prostě jedna z plusů knížky.

1.originální obálka
Hlavní hrdinka Mia vjediném okamžiku přijde téměř o všechno - teď už jí zbývá jediná volba: Jestli zůstane, nebo jestli půjde dál... Musíte se prát sami sebe, co byste udělali na jejím místě? Nikdo, kdo to nezažil, si to asi neumí představit. Navzdory tomu, jak je knížečka tenká, po jejím přečtení má čtenář dojem, že Miu úplně zná, tak dobře popsala Gayle Formanová její život - důležité, zlomové okamžiky; či jen chvíle, kdy byla prostě a jednoduše šťastná a užívala si života. Miina přítele Adama jsem si opravdu zamilovala, je totiž jeden z těch milých kluků, kteří by udělali pro svou lásku cokoliv. Postava Adama je na celé knížce nejlepší.

2.díl-originálnbí obálka
Je škoda, že Ikar nenechal původní obálku, která se mi líbila vůbec nejvíc.A doufám, že se rozhodnou vydat i druhý díl, nazvaný Where She Went - psáno z pohledu Adama, o tři roky později. Těším se, až si přečtu Kam odešla - ať už v češtině nebo v originálu.

Jestli zůstanu Vám bude brnkat na city, což bylo patrně plánováno. Musíte se po přečtení zamyslet nad svým životem - a taky nad tím, jak se v jediném okamžiku může VŠECHNO změnit... Pokud máte rádi emotivní knížky, tak Jestli zůstanu je přesně pro Vás. Není to nejlepší kniha na světě, ale vydaných pěněz na koupi litovat nebudete.

80%

Co kdybyste měli všechno?
Úžasného přítele, kdo je do Vás bláznivě zamilovaný?
Nepředvídatelné hippie rodiče, kteří by pro Vás udělali všechno?
Hudebné nadání, které Vás může dostat kamkoliv?
Co kdyby Váš největší problém byl zvolit si, kterým směrem se budete ubírat?
Následovat svou první lásku - hudbu - do New Yorku?
Nebo zůstat se svými rodiči, přáteli a přítelem?
Co kdybyste se jednoho dne šli projet
A V JEDINÉM OKAMŽIKU SE VŠECHNO ZMĚNILO?
Co kdyby najednou všechny ostatní volby byly pryč?
Kromě jediné, té na které opravdu záleží?
Co byste dělali?
Zůstaň

Jestli zůstanu od Gayle Forman

- anotace a obálka jsou z bux.cz
- video je oficiální, překládala jsem ho já

2 komentáře:

  1. Pekná recenzia. Hneď by som sa vrhla na tú knižku :)

    OdpovědětVymazat
  2. Páni, neni to sice můj "styl", ale tahle kniha vypadá fakt dobře :) Další kniha do to-read :D

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)