středa 21. září 2011

Stefanovy deníky - Zrození RECENZE

Propadli jste zcela Upířím deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Pak si určitě nenechte ujít další napínavou upíří sérii, ve které vás opět čeká velká dávka napětí, tajemna a romantiky. Příběh se odehrává ve Virgínii během války Severu proti Jihu. Stefanův otec se ujme vzdálené příbuzné Katherine, která osiřela. Stefan i jeho bratr Damon se do ní zamilují, ona je miluje oba. Stefan se s ní sblíží, ale brzy zjistí, že s Katherine není všechno v pořádku. V městečku se po řadě záhadných úmrtí zvířat i lidí začne šířit panika, lidé se obávají upírů. Stefan se bojí, že za vším je Katherine...
Recenze je bez spoilerů
Poptávka po příbězích plných krevsajících stvoření stále stoupá. Po velkém úspěchu série Upíří deníky od LJ Smith se americká televize CW rozhodla investovat do seriálu na motivy těchto knih. A dobře udělala. The Vampire Diaries má fanoušky po celém světě. Tak proč z toho nevytřískat co se dá? Scénárité se rozhodli, že napíší knihy, které se od původních knižních deníků budou trochu lišit - a tak přišly na svět Stefanovy deníky, kteréMojí neA nás zavedou do doby, kdy Stefan ani Damon neznali Elenu a byli to normální lidé; lidé jako vy a já...

"Den, kdy se mi změnil život, začal jako každý jiný." (Stefan, strana 5)


Stefan si nic zvláštního neplánoval. Chtěl se jenom projet na koni a bezstarostně prožít den. Což mu nevyšlo, když mu otec jen tak oznámil, že bude ženit; má si vzít dívku, kterou nejenže nemiluje, ale nejsou ani přátelé. Nefér, říkáte si? Na tu dobu naprosto normální. Je totiž rok 1864 a v Americe zuří občanská válka. A aby těch trápení neměl Stefan náhodou málo, tak se v ten samý den k nim domů přistěhuje krásná Katherine, do které se Stefan zamiluje hned na první pohled. Katherine je nejen krásná, ale i zábavná a ve Stefanových očích jednoduše dokonalá. Stefan není jediný, kdo si to myslí - jeho znovunavrátivší bratr Damon má úplně stejný názor. Pak začnou podivné útoky na zvířata. V Mystic Falls se postupně šíří řeči o un vampiro...

Jak už jsem psala, s knižními deníky od paní Smithové nemají Stefanovy deníky nic společného kromě námětu. Čtenáři Upířích deníků mohou být v první chvíli zmateni, protože dost věcí je zcela jinak. Alespoň májí výhodu, že budou překvapeni vývojem událostí. Naproti tomu ten, kdo si nenechá ujít jedinou epizodu seriálu, se nedozví nic nového. Všechno už bylo řečeno v seriálu. Další díly ale slibují něco úplně nového; šanci, jak vidět  Stefana s Damonem tak, jak je neznáte.

Pokud patříte k lidem, které Upíří deníky nijak nenadchly, Stefanovy deníky hned nedávejte do stejného pytle. Kromě námětu opravdu nemají nic společného. Na Upířích denících mě nejvíc iritovala nesmyslnost počínání (některých) hrdinů a to, že v každém dalším dílu stoupá bizarnost nástrah, kterým hlavní hrdinové čelí. Toho jsme u Stefanových deníků naštěstí ušetřeni; bohužel ani ty nejsou dokonalé. Charaktery v knize jsou jen velice slabým odvarem těch v seriálu: například Damon velice postrádá obrovské charisma, které mu propůjčil Ian Somerhalder. Mojí nejoblíbenější postavou se stala Katherine, jelikož její postava má větší hloubku a celkově je zajímavější. Přezdívky, které na potkání rozdávala (Stefan spasitel, sladký Stefan, apod.; mám podezření, že v originálu to byly pouze přezdívky, které začínaly stejným písmenem, jako jméno, čehož nás překlad zbavil - místo dark Damon máme temný Damon) jsou opravdu pěkným oživením.

Knihu překládala Milena Hordinová. Překladatelce bych vytkla to, že si nezjistila, jak jsou přeložené Upíří deníky, protože například bylina, která odpuzuje upíry, je sporýš, ne rozrazil, jak nám píše paní Hordinová. První polovinou příběhu se čtenář prokouše jen obtížně. Sestává se totiž skoro ze samých pocitů a myšlenek našeho vypravěče - což, je přiznejme si to, docela nuda. Nejednou jsem se přistihla, že si říkám: Proč to nemůžou být Damonovy deníky? To by byla mnohem větší legrace. Jakmile se ale začne něco dít, knihu dočtete velmi snadno.

Zrození nenadchne ani neurazí. Je to takový průměr.Myslím, že další díly, jejichž konec předem neznám, budou lepší. Ale zatím nemůžu jinak, než doporučit tuhle knížku pouze skalním fanouškům seriálu a knih o upírech píšících deníky. Případně těm, kterým se knihy o upírech ještě nepřejdly. Vás ostatní Stefanův první deník asi příliš nepotěší.

65%

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Fragment za zaslání recenzního výtisku!

-anotace je z www.bux.cz
-obrázky jsou ze seriálu The Vampire Diaries televize CW

1 komentář:

  1. Naprosto se s tebou shoduji v názoru na překlad. :) Také jsem si často říkala, že Damonovo vyprávění by bylo zřejmě o něco zajímavější... A stejně jako ty, bych tuto knihu doporučila pouze skalním fanouškům seriálu, protože pro ty je to pěkný kousek do sbírky. Příběh je úplně totožný se seriálovou podobou, a proto mě to místy docela nudilo.

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)