neděle 16. října 2011

Laini Talyor - Lips Touch: Three Times RECENZE


Dívka, která žila celý život ve stínech zjistí, že ji přitahuje neuvěřitelně atraktivní nováček ve škole, což by mohla nebo nemusela být její smrt. Další dívka vyroste bez jediného slova, kvůli kletbě, kterou na ni uvalil pomstychtivý duch a později se musí rozhodnout, jestli vysloví svá první slova pro muže, kterého miluje a přitom bude riskovat, že zabije všechny, kdo ji uslyší, pokud je kletba skutečná. A třetí dívka zjišťuje, že její osamělý život má co dělat s tím, že její matka patří do úplně jiného světa, plného děsivých stvoření, která se mohou přeměnit na zvířata a jejichž královna si nechává malé holčičky jako mazlíčky dokud nevyrostou do věku, kdy mouhou mít děti.
Od autorky s neuvěřitelnou představivostí: tři příběhy o líbeznosti chtění a čekání na chvíli, kdy se rty dotknou...

Znáte ten pocit, že se Vám knížka líbí spíše proto jak je napsaná než kvůli tomu, co se v ní odehrává? Knížky, které jsou psány ve větách, ale znějí jako nádherná poezie?Pokud ne, zkuste knihu Lips Touch:Three Times, kde Laini Taylor vypráví tři příběhy; tři příběhy o prvních polibcích třech dívek.


Každý z příběhů se odehrává úplně jinde. První povídka je i nejkratší: Goblin Fruit. Stačí si přečíst začátek a propadnete tomu.

   There is a certain kind of girl the goblins crave. You could walk across a high school campus and point them out: not her, not her, her. The pert, lovely ones with butterfly tattoos in secret places, sitting on their boyfriends' laps? No, not them. The girls watching the lovely ones sitting on their boyfriends' laps? Yes. Them.
   The goblins want girls who dream so hard about being pretty their yearning leaves a palpable trail, a scent goblins can follow like sharks on a soft bloom of blood. The girls with hungry eyes who pray each night to wake up as someone else. Urgent, unkissed, wishful girls.
   Like Kizzy.

Povídka vypráví o Kizzy, kterou začne nesmírně přitahovat nový kluk u nich ve škole. Zní Vám to jako Stmívání? To se nebojte, Kizzin příběh je úplně jiný a strašidelnější...

Druhá povídka (moje nejoblíbenější) má název Spicy Little Curses Such Like These a je o dívce jménem Anamique, kterou od narození svazuje kletba. Celý život se snažila nepodlehnout, jinak by mohla zabít všechny okolo sebe. Ale její odhodlání začne kolísat, když pozná okouzlujícího vojáka Jamese...

   Kissing can ruin lives. Lips touch, sometimes teeth clash.
   New hunger is born with a throb and caution falls away. A cursed girl with lips still moist from her first kiss might feel suddenly wild, like a little monsoon. She might forget her curse just long enough to get careless and let it come true. She might kill everyone she loves.
   She might, and she might not.
   A particular demon in India rather hoped that she would.
   This is the story of the curse and the kiss, the demon and the girl. It's a love story with dancing and death in it, and singing and souls and shadows reeled out on kite strings. It begins underneath India, on the cusp of the last century when the British were still riding elephants with maharajas and skirmishing on the arid frontiers of the empire.
   The story begins in Hell.

Poslední povídka s názvem Hatchling (něco jako líhnutí) je nejdelší, je přes půlku knížky a složitější než dvě předchozí. Den před Esmeinými čtrnáctými narozeninami její oko změní barvu.. Místo hnědé má teď ledově modrou barvu. Esme postupně zjišťuje pravdu o tom, odkud pochází její matka a o tom, kdo jsou tajemní Druj...

Všechny tři příběhy jsou tak nádherně psané... Autorka píše neuvěřitelným stylem a používá přitom slova, o kterých jsem ani neměla ponětí, že existují. Ještě, že mám ve čtečce slovník, jinak nevím, jak bych tomu rozumněla, protože jsou to taková vesměs neznámá anglická slova. Tuhle knihu by rozhodně neměl číst někdo, kdo za sebou nemá moc dlouhou historii ve čtení anglických knih, pro ty by to pak bylo hodně těžké. Můžete si to zkusit na ukázkách. Taky se nesmírně děsím toho, že by tuhle knihu někdo přeložil. To by ji NAPROSTO zkazilo.

I přes to téma prvních polibků má celá kniha takovou děsivou a tajemnou atmosféru. Laini Taylor musí mít neuvěřitelnou představivost, jinak by tohle nedokázala vymyslet a tak nádherně popsat. Já tu knížku prostě miluju a určitě si ji přečtu znovu. (Aby jste rozumněli, proto nejsem schopna napsat nic jiného než ódy.)

V knize jsou taky červeno černé ilustrace Jima Bartola, které se k příběhům vztahují. Nádherné doplnění.

Pokud máte už v angličtině něco načteno a tajemnost příběhu považujete za plus, tak vás tahle kniha nezklame. Určitě se najde alespoň jedna ze tří povídek, kterou budete doslova milovat.

95%

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)