čtvrtek 20. října 2011

Podzimní dumání - Láska na první pohled

Tak tedy... někteří z vás už vědí, o co jde, ale pro ty z vás, kdo ne... tak Podzimní dumání pořádá Syki a Abyss a cílem je každý čtvrtek publikovat článek, ve kterém se zamyslíme nad určitým tématem.


A hned na začátek se budeme zabývat láskou na první pohled. Každý asi četl knihu, ve které se postavy uviděly a vzápětí si málem padaly do náruče... Otázkou je, je to pro vás plus nebo mínus?


Láska na první pohled na nás útočí už odmalička. Princ pohlédne na sličnou princeznu, okamžitě se do ní zamiluje, zachrání ji a tradá... žili spolu šťastně až do smrti. Pak tu máme známý tragický příběh Romea a Julie, kteří se do sebe zamilovali, pak se vzali a pak umřeli. Vidíme lásku na první pohled všude: ve filmech i v knihách.

Z lásky na první pohled se stal trend, který po Stmívání podle mě ještě více expanduje. Lidé chtějí věřit, že tak to bude i s nimi. Láska na první pohled je taky nejčastějším tématem - skoro bych řekla jediným - červené knihovny. A lidé to kupují a čtou. Takže se to vyplatí. Romantické filmy nejsou žádnou výjimkou. Ale.. vždycky je tu ale, v tomhle případě velké, tučné ale... Čiší z toho nereálnost.

Já si na lásku na první pohled vůbec nepotrpím. Podle mě to není skutečné. Nevím jak vy, ale já neznám nikoho, kdo by se do sebe zamiloval při prvním pohledu. Takže nechápu, proč je tolik moc autorů - a přiznejme si to, hlavně autorek - tak odhodlaných cpát je do knih. Je přece mnohem zábavnější, když se postavy poznávají, nejdřív jsou přátelé, pak se postupně poznávají víc a zamilovávají se do sebe...

Takový vývoj situací poskytuje mnohem více možností, jak rozvíjet příběh. Při lásce na první pohled hrdinové většinou přemýšlí o svých citech, jak moc svoji lásku milují (případně skuhrají, že nemohou být spolu) a je z toho veeeeelká nuda...A z příběh je taaak tromantický, že z té sladkosti trnou zuby.

Ale nemyslete si, že knížku hned kvůli lásce na první pohled odložím. Vůbec ne. Jenom mám mnohem radši jiné příběhy, a když se postavy nejprve nesnášejí, tak je to úplně perfektní. Takovým výborným příkladem je třeba The DUFF od Kody Keplinger nebo The Iron King, kde jsou Ash s Meghan nejprve nepřátelé. Pak takový Percy Jackson, kde jsou nejprve přátelé a postupně se do sebe zamilovávají.. je to milé sledovat. Moje nej nejoblíbenější knížky v sobě lásku na první pohled doopravdy nemají.
Kéž by se trend prvo-pohlední lásky už více nerozlšiřoval. Vznikalo by pak více lepších příběhů. A konečně bych mohla přestat číst: od první chvíle, kdy se jejich pohledy setkaly, je k němu nějak tajemně přitahována... cítí se jako by si byli souzeni.. bla bla bla.


2 komentáře:

  1. Ach, na lásku na první pohled z pohádek jsem pozapomněla... Ale tam se to dá i omluvit. Děti to zase tolik nerozlišují. Pěkné :)

    OdpovědětVymazat
  2. Nevěřím, že nevěříš na lásku na první pohled, aspoň malililinko... ale jinak s tebou naprosto souhlasím :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)