pátek 18. listopadu 2011

Ally Carter - I'd Tell You I Love You, but Then I'd Have To Kill You RECENZE

Oficiálně je Gallagerská Akademie škola pro génie - ale ve skutečnosti je to škola pro špehy. Cammie Morganová mluví plynule čtrnácti jazyky a je schopná zabít člověka sedmi různými způsoby (z nichž tři zahrnují kousek nevařené špagety). Ale je jedna věc, na co jí Gallagherská akademie nepřipravila - co má dělat, když se zamiluje do obyčejného kluka, který si myslí, že je obyčejná holka? Samozřejmě, může odpodslouchávat jeho mobil, nabourat se do jeho počítače a sledovat ho v obchoďáku, aniž by si toho všimnul, ale může mít Cammie normální vztah s klukem, který o ní nikdy nemůže vědět pravdu?

Recenze je bez spoilerů!

Řekla bych ti "Miluju tě", ale pak bych tě musela zabít… Doslova vražedný titul. Název naláká, anotace slibuje originální a super děj. Prostě knížka, na které láká všechno. Doporučuje se, pokud jste fanoušci Jamese Bonda a Ethana Hunta. Nebo Nikity a Covert Affairs. I pokud nejste.

Cameron "Cammie" Morganová má přezdívku Chameleon. Vysloužila si ji, protože když nechce, abyste ji viděli, dokáže splynout s okolím jako už zmíněný chameleon. Super vlastnost, pokud zrovna chodíte do školy špehů. Což Cammie chodí - Gallager Academy je dívčí internát, kde se místo biologie a literatury naučíte plynně mluvit čtrnácti jazyky, rozluštit šifrovací kódy nebo zneškodnit útočníky dvakrát větší než jste vy (Nepodceňujte holky! ☺)


Jenže jak už to tak bývá, všechno začíná a končí s klukem. V Cammiině případě je to Josh - kluk, který ji VIDĚL. A Cammie okouzlí. Ale ona se má stát špehem a Josh se o tom nesmí nic dozvědět - její učitelé a spolužáci se zase nesmí dozvědět o Joshovi... Sakra zapeklitá situace.

“If he'd looked like a cross between Mr. Clooney and, say, one of the hobbits, I probably would have been far more capable of coherent thought.”

Kdyby vypadal jako kříženec Goerge Clooneyho a, řekněme, jednoho z hobitů, pravděpodobně bych byla daleko více schopna souvislé myšlenky.

Už třetí knížka od Ally Carter, kterou mám za sebou. A i tahle potvrdila moje představy o jejím psaní - originální (Nebo už jste snad četli knihu o dívčích špehách? No četli?), vtipná (není nad to, když se Cammie jen tak mezi řečí zmíní o tom, jak její máma zneškodnila atomovou bombu) a milá. Nic přeberného nad čím jeden lapá po dechu, ale ani nic hrozného typu sakra-proč-jsem-za-tohle-vyhazoval-peníze.

Nejsem si jistá, jestli to dokážu dobře odůvodnit, ale při čtení knížek od Ally na mě pokaždé vyskakuje pocit: Nová Meg Cabot, nová Meg Cabot! Jednak je tu tak lehkost, se kterou je popisován děj i prostředí. Jednoduše se přejde přímo k ději bez zdlouhavého vysvětlování, nad kterým usnete. Pak je tu ta určitá ztřeštěnost a impulzivnost hrdinek. Přesně ten typ, který by se mohl zamlouvat čtenářkám Meg Cabot.

“Oh.' I shot upright. 'I was in Mongolia.'
Note to self: learn to be a less extreme liar.”

‚Ach,‘narovnala jsem se. ‚Byla jsem v Mongolsku.‘
Poznámka: naučit se, jak nepřehánět lži.

Pokud náhodou někdo očekává, že hlavní hrdinka a její tým v zoufalém zápasu proti přesile nakonec zvítězí a zahrání svět před nelítostnými teroristy, je na omylu. Cammie a její kamarádky Bex, Liz a spousta dalších jsou sice schopné dost věcí, ale pořád jsou teprve ve druháku. Plnohodnotnými špehy se mohou stát až po dokončení maturity. To nabízí otázku, jak asi jejich maturita bude vypadat. Ale můžeme se spolehnout, že to rozhodně nebude taková nuda, která čeká nás (nebo, pokud už ji máte za sebou, tak jakou jste zažili vy).

Vztahová linie zabírá většinu knihy, ale převažují scény, kdy Cammie napíchne Joshův mail nad těmi, kdy se rozplývá nad jeho pěknými hnědými, vlnitými vlasy. Autorce se povedlo najít přesnou směs romantiky a akce a povedl se jí příběh, do kterého je radost se zakousnout.

Kniha je cílená už na mladší čtenáře, protože se v ní rozhodně nedočtou nic, co by je pohoršilo; nicméně pokud starší dokážou překousnout patnáctiletou hrdinku, která kromě naprosté nezkušenosti s kluky patnáctiletou nepřipomíná (musím připomínat ty atomové bomby?) i pro ně to bude perfektní počtení.

Tahle knížka by měla být definitivně přeložená do češtiny. Zatím ji můžete zkusit v angličtině. Pokud jsem vás svojí recenzí zaujala, tak si třeba troufnete začít se čtením v angličtině. (či v něm pokračovat pokud už máte něco přečteno)

80%

7 komentářů:

 1. Jé, nová Meg Cabot, tak to si nesmím nechat ujít:)) Navíc holky v rolích detektivů/špehů/policajtek miluju:D Jaká je angličtina?

  OdpovědětVymazat
 2. Převážné pozitivní názory mně přesvědčily, abych si objednala na Vánoce, ale Tvoje recenze.. ta mě snad donutí si ji přečíst ještě před Ježíškem! :D

  OdpovědětVymazat
 3. annejude: myslím, že když jsi zvládla The DUFF, tohle ti problém dělat nebude :)
  Dý: Sice je dobrá, ale začni spíš s Annou, ta je bezkonkurenční! :)

  OdpovědětVymazat
 4. tá anotácia je super :D :D zaujímalo by ma aké sú tri spôsoby ako zabiť človeka, ktoré zahrňujú kúsok nevarenej špagety :D :D
  skvelá recenzia, ak na túto knihu narazím, určite si ju prečítam :) Meg mám rada, aj keď Mia ma vytáčala :D

  OdpovědětVymazat
 5. Princezniny deníky jsou to jediné, co se mi od Meg nelíbilo... A to se špagetami by mě taky zajímalo. Cammie tam vždycky něco takového zmíní, ale pak si hraje na tajemnou a už to nerozvede...

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to je opravdu originální. Nevíš, kdy má vyjít u nás? :)

  OdpovědětVymazat
 7. Verčo, o českém vydání nic nevím, pravděpodobně se nechystá....

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)