úterý 22. listopadu 2011

Alyxandra Harvey - Srdce v sázce RECENZE

Solange Drakeová odjakživa věděla, že se má stát královnou upírů. Jako jediná upírka ženského pohlaví, která se kdy narodila a nebyla „stvořena“, je ohrožovaná ze všech stran: upířími ctiteli, kteří touží podílet se na pokračování jejího rodu, až po lovce, kteří se snaží zničit ji a celou její rodinu, hnáni vidinou tučné odměny. Když dojde k únosu, její starší bratr Nicholas a nejlepší smrtelnická kamarádka Lucy se snaží ji zachránit. Dokáže ale Lucy zachránit také sama sebe před Nicholasem, který je neodolatelný jako… zkrátka jako mladý upír? A co se stane, pokud se Solange zamiluje do lovce upírů, který ji chrání před smrtelně nebezpečnými intrikami královského dvora?

Recenze je bez spoilerů

Solange Drakeová a Lucy Hamiltonová jsou nejlepší kamarádky už od dětství. Zatímco Lucy je tak normální, jak jenom dítě s hippie rodiči může být, Solange je upírka. Přesněji řečeno jediná upírka, která se narodila za posledních devět set let. A ještě je tu taková maličkost – nesnese pohled na krev.


Někomu půjde o krk...
Ve světě Solange se upíři (kromě její rodiny) dají rozdělit na dvě skupiny – ti, kteří ji chtějí pro sebe, aby mohli vládnout své rase a ti, kteří ji naopak chtějí zabít, aby je neohrozila. Krátce před Solangeinými šestnáctými narozeninami, kdy u ní má dojít k přeměně na upírku, se u nich objeví lovci upírů a ona se dozví, že na její hlavu byla vypsána tučná odměna, což by mohl být problém, před kterým ji neuchrání ani jejích sedm starších bratrů. Vypadá to, že v sázce budou nejen srdce…

Alyxandra Harveyová pojala upírství stejnou mírou tradičně jako odlišně. Její upíři nemohou chodit na slunce, přes den byste je vzbudili stejně snadno jako mrtvolu a jako hlavní chod jim slouží krev. Ale kromě klasicky stvořených upírů se mezi nimi najdou i ti, kteří se normálně narodili a do šestnácti let patřili mezi prachobyčejné smrtelníky – k nim patří například Drakeovi. Stvoření upíři se pak dělí do několika dalších skupin. Ač je to všechno v knize postupně vysvětleno, čtenář se může chvílemi ztrácet ve spoustě detailů, které autorka najednou odhalí.

Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu Solange a Lucy. Solange je samotářská a vážná, Lucy se naopak chová jako typická puberťačka. Podle toho překladatelka výborně přizpůsobila i její mluvu, takže by, řekněme, rozhodně nemohla být učebnicovým příkladem. Solange až na výjimky spíše pozoruje, co se okolo děje, než aby se sama pouštěla do akce. Ze dvou kamarádek je nepochybně sympatičtější Lucy, která pro žertík nikdy nechodí daleko, zásadně říká, co si myslí a nebojí se pustit do akce.

Sedm bratrů
Solange má tolik starších bratrů, že pořádně zapamatovat si jejich jména je skoro nadlidský úkol. Do popředí vystupuje hlavně Nicholas, kromě Solange nejmladší člen klanu. Už odmalička si s Lucy dělali naschvály – počínaje kradením zákusků v předškolním věku, častováním se přezdívkami konče – které toho druhého rozčilují. Jejich škádlení ale začíná přerůstat v něco víc… což je jedině dobře, protože jejich konverzace jsou nejlepším oživením knihy.

Vždycky mluvil o Lucy jako o „ní“ protože dobře věděl, jak ji to vytáčí. Ti dva si lezou na nervy už odmalička. U Lucy v rodině se občas vtipkuje o tom, že její první slova zněla: „Nicholas mě otravuje.“ (Solange, str. 13)

V případě Solange se Harveyová zaměřuje na její „vztah“ s Kieranem Blackem, lovcem upírů. Dostane se nám tedy hned dvojnásobné porce vztahu upír-člověk, ale vůbec to nevadí, jelikož citové záležitosti hrají pouze vedlejší roli.

První tři díly série v originálu...
Děj se odehrává v poměrně krátkém časovém úseku; začíná v pátek večer a končí úderem pondělní půlnoci, přesto se může zdát, že se chvílemi příliš moc neděje. Tempo se zrychlí až na konci, který přečtete jedním dechem – zhruba posledních třicet stránek. Není to jedna z knih, která by vás držela dlouho do noci; spíše milá odpočinková četba.

Nakladatelství Jota plánuje i další díly Kroniky Drakeových. Na zadní straně přebalu jsou dokonce uvedené názvy tří dalších dílů: Krevní msta, Za krví a Krvácející srdce. Každý z těchto dílů se týká jednoho ze Solangeiných bratrů, takže předpokládejme, že celkem bude sedm dílů, každý pro jednoho z nich.

80% 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)