středa 14. prosince 2011

Zhodnocení: Alex Flinn - Beastly aneb Kráska a Zvíře z New York City

Jsem netvor. Netvor. Ne tak docela vlk nebo medvěd, gorila či pes, ale nové ohavné stvoření, které chodí vzpřímeně - stvoření s tesáky a drápy a chlupy rašící z každého póru. Jsem nestvůra.
Myslíte si, že vyprávím pohádky? Ani náhodou. Místo - New York City. Čas - současnost. A není to vada, není to nemoc. Zůstanu navždy takový, jaký jsem teď - zničený - pokud bych nedokázal zlomit kletbu.
Ano, kletbu; tu, kterou na mě uvalila čarodejnice z hodiny angličtiny.  Proč mě změnila v nestvůru, která se ve dne skrývá a v noci se plíží po okolí? Řeknu vám to. Řeknu vám o tom, jak jsem býval Kylem Kingsburym, klukem, o kterém jste si přáli, aby jste jím byli, s penězi, perfektním vzhledem a perfektním životem. A pak vám řeknu o tom, jak jsem se stal perfektně nestvůrným.Bez spoilerů (no dobrá, maličké tam jsou, ale stejně všichni víte, o čem kráska a zvíře je)

Možná jste měli možnost shlédnout Beastly jako film s Alexem Pettyferem a Vanessou Hudgens v hlavní roli. Možná jste stejně jako já byli zklamaní, říkali jste si, že film není nic moc. Možná vás přešla chuť, přečíst si po filmu i knihu. V tom případě Děláte chybu, jelikož Beastly kniha je docela stejná jako film. A přitom je úplně jiná.

Film totiž zcela postrádá atmosféru knihy. Děj zůstává stejný. Atmosféra knihy se ale nedá pospat. Na začátku je Kyle typicky zkažený bohatý chlapeček s tatínkovými penězi. Když na něj čarodějnice Kendra uvalí kletbu, postupně se začíná měnit a chápe, že to, co měl předtím, za moc nestálo. Opravdu hezký je moment, kdy přiznává, že je rád, že se stal netvorem, protože mu to pomohlo uvědomit si svoji pomýlenost.

A knížka je naprosto dokonalá pro všechny romantičky (takže kluci, zase nic pro vás). Protože kde je Zvíře, nemůže chybět ani Kráska, v naší moderní verzi Lindy. V ní Kyle (nyní přejmenovaný na Adriana) nejdříve vidí jen způsob, jak zvrátit kletbu; postupně mu na ní začíná záležet.

Knížka taky našla střední cestu - dokáže působit nevinně jako pohádka a zároveň je to něco, co si udrží pozornost náctiletých. Ohromně jsem si také oblíbila chatovací místnost, na kterou Adrian přispíval a bavil se s dalšími nadřirozeně poznamenanými bytostmi. Vždycky taková připomínka, že jsme v moderním světě.
Mr. Anderson:Welcome to the first meeting of the Unexpected Changes chat group.
Mr. Anderson:Anyone here? Or should I say, anyone going to admit being here?
BeastNYC joined the chat.
Mr. Anderson:Hello, BeastNYC.
Mr. Anderson:Hello? I see you there, BeastNYC. Want to introduce yourself?
BeastNYC:Don't want to talk 1st… anyone else here?
Mr. Anderson:Yes, we seem to have a lot of lurkers who joined the chat before you.
BeastNYC:Let them talk 1st then.
Mr. Anderson:Anyone else want to give a shout-out to BeastNYC?
SilentMaid:Hello, BeastNYC. Should we call you Beast?
BeastNYC:Whatever. Doesn't matter.
Mr. Anderson:Thanks for speaking up, Silent— pardon the pun. What sort of creature are you?
SilentMaid:A mermaid. Just a little one.
Mr. Anderson:You were transformed into a mermaid?
SilentMaid:Actually, I'm currently a mermaid, but I'm *considering* a transformation. I thought this
group might help me make my decision.

Konečný verdikt? Dokonalá kniha pro romantiky, kterým snad nevadí trochu toho klišé. Milovníci akčňáků by se měli beastly spíše zdržet. Moje hodnocení snad prozradí, kam patřím já ;-)

90%

2 komentáře:

  1. hej hej, dobrá knižka :) Len ten koniec sa mi zdal byť už trochu prehnaný, no ale inak stojí za to :)

    OdpovědětVymazat
  2. taky se mi ta knížka hodně líbila a s filmem se nedá srovnat, čekala jsme od něj víc, ale knížku rozhodně doporučuju ;) nika

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)