pondělí 5. prosince 2011

Zhodnocení: Forgive My Fins - Terra Lynn Childs aneb Jak se mluví v říši ryb

Lily Sandersonová má tajemství - a nejen to, že je až p ouši zamilovaná do úžasného plaveckého boha Brodyho Benneta, ze kterého jí pokaždé rozbuší srdce. Neopětovaná láska je už tak dost těžká, když jste normální teenagerka, ale když jste jenom napůl člověk a napůl mořská panna jako Lily, nic takového jako jednoduchá zamilovanost neexistuje.
   To, že je Lily mořská panna, nesmí vyjít najevo, protože není jen tak nějaká mořská panna - je Thalassinianská princezna. Když Lily před třemi roky zjistila, že její matka byla ve skutečnosti člověk, konečně si uvědomila, proč se v Thalassinii necítí úplně doma. Od té doby žila na zemi a chodila do Seaviewské střední školy doufajíc, že najde místo, kam bude skutečně patřit. Jistě, země má své problémy - jako její nepříjemný soused-motorkář Quince Fletcher - ale má jednu velkou výhodu - Brodyho. Problém je, že mořské panny nejsou zrovna obvyklý chodící typ - když se "svázají", je to na celý život.
   Když Lilyin pokus získat Brodyho lásku vede k případu mylné identity (velkému jako tsunami), způsobí jí to vtahové drama a objeví, rychle jako mrsknutím ploutví, že štastně-až-na-věky se nikdy nepodaří tak hladce jak bylo naplánované.


Bez spoilerů!
Každý z nás asi někdy potřebuje odpočinek - ať už je to od práce, stereotypů nebo třeba čtecích návyků. Pro poslední ze zmiňovaných se pak výborně hodí oddechové knížky, které nejsou nijak zvlášť přeporné, víte to, a přesto se vám líbí jako blázen, protože jsou prostě milé. Znáte to? Pokud teď před Vánoci máte takový pocit únavy, přepracování (případně přeškolování) a nějakou takovou oddechovku sháníte, tak vám doporučuji: sáhněte po Forgive My Fins. 

Moc příběhů s mořskými pannami nenajdete, a já se konečně odhodlala k přečtení téhle knihy, abych zjistila, zdali i vodní příšerky dovedou být zajímaví vypravěči příběhů. A s Lily jsem se bavila už od začátku. Její mluva je zvláštní, protože často používá to, čemu sama říká "mořský slang" (můžete si ho všimnout už u anotace). Takže hned od začátku, kdy hrdinka přirovnala své vlasy k mořské houbě, bylo o zábavu postaráno.

Forgive my Fins je jeden z těch příběhů, které se dají skoro celé předvídat. V některých příbězích to může vadit, ale tohle není ten případ. Je to trošku naivní a dětské a samozřejmě je tu už zmiňovaná předvídatelnost; ale když čtete tuhle knihu, bude to spíše kvůli způsobu, jakým je napsaná, než kvůli napínavému ději nebo originalitě. Ačkoliv, ta originalita tu zase je už jenom v tom, že si autorka vybrala mořskou pannu jako hlavní protagonistku. 

Jedna z věcí, které se mi na Forgive my Fins tolik líbila, bylo popisování prostředí. Ať už to byl podmořský palác, pláž na opuštěném ostrově nebo i obyčejná střední školy, celou dobu jsem z příběhu cítila tu spoustu barev a optimismus, kterým knížka doslova sálá. I proto je ideální teď, když nám za okny všechno hnědne a už ve čtyři odpoledne máme tmu - je to taková chvilková jízdenka do tropů.
 Záporáky, či někoho proti komu by v knize hrdinové , byste asi těžko hledali. Většina hrdinů je pozitivní a ti další jsou jenom pitomí či protivní, ne zlí. Kromě Lily jsem si oblíbila Quince - a to od jeho prvního vstupu do děje. Jeho druhý vstup do děje byl ještě lepší... No, jsem si jistá, že na to si uděláte vlastní názor, pokud si knihu přečtete.


Pokud sháníte oddechovku nebo pátráte po knize s mořskými pannami, která se dá číst, tohle by měla být vaše volba číslo jedna.


90%
(A vím, že tolik bych tomu dávat neměla, ale když mě se to jednoduše hrozně líbilo :) Takže to hodnocení berte s rezervou)
Na závěr bych se chtěla omluvit, že teď nic nepřibývá (ano, zase, já vím) tak se pokusím na knížky, které stihnu přečíst, psát alespoň kratší zhodnocení, když už ne recenzi. je to vpodstatě taková minirecenze, kde spíš než objektivní posudek čekejte můj osobní názor. 
A doufám, že přes Vánoce budu mít více času :)

2 komentáře:

  1. Jáj, miluju knihy od Tery! Jak Forgive my Fins, tak její další dvě knihy, Oh.My.Gods a Goddess Boot Camp :) Miluju styl jejího psaní, popisování prostředí... Přesně jak píšeš, prostě její knihy jsou milé a skvěle se hodí jako oddechová četba :)

    OdpovědětVymazat
  2. Aké krásne obrázky (a samozrejme aj recenzia :) Musím si už tú knihu niekedy prečítať. :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)