pondělí 17. ledna 2011

Before I Die - O knize


Before I Die je opravdu zvláštní knížka, něco podobného jsem ještě nečetla. Na začátku je hlavní hrdinka Tessa, která má už několik let leukémii (která nede vyléčit), trochu v depresi - což se dá očekávat když víte, že umřete. Chce mít nějakého přítele.
  
I wish I had a boyfriend. I wish he lived in the wardrobe on a coat hanger. Whenever I wanted, I could get him out and he’d look at me the way boys do in films, as if I’m beautiful. He wouldn’t speak much, but he’d be breathing hard as he took off his leather jacket and unbuckled his jeans. He’d wear white pants and he’d be so gorgeous I’d almost faint. He’d take my clothes off too. He’d whisper, ‘Tessa, I love you. I really bloody love you. You’re beautiful’ – exactly those words – as he undressed me.

Přesně takhle kniha začíná. Když k ní přijde její nejlepší kamarádka Zoey, Tessa jí poví o svém seznamu věcí, co chce udělat. Zoey souhlasí, že jí pomůže. Číslo 1 - sex. Hned ten večer jdou do klubu, kde Zoey vybere jednoho kluka a nakonec i s jeho kamarádem jdou k nim domů. Jake pro Tessu a Scott pro Zoey. Tessa se s Jakem vyspí ale že by to byl pro ni nejlepší zážitek v životě se říci nedá.
Potom  se Tessa nějakou dobu se Zoey nevidí, vlastně se  na ní zlobí. Jeden den pozoruje svého souseda na zahradě jak pálí listí a rozhodne se zbavit svých věcí. Jde za Adamem (soused) a zeptá se ho jestli si něco může spálit. Spálí si deníky, šaty Zoey a další své věci.
Číslo 2 - říct na vše ano. Tessa jde se svým bratrem nakupovat a setká se i se Zoey. Musí říct na vše ano, takže si koupí sobě i svému bratrovi spoustu věcí (mimojiné i maso, které jí prodává nějaká žena), řekne někomu na ulici že ho miluje a skočí do řeky. Z toho nakonec skončí v nemocnici
Číslo 3 - Tessa chce vyzkoušet drogy. Znovu vidí na zahradě Adama, poví mu o svém seznamu a on jí slíbí, že jí sežene nějaké houbičky. Vezmou si je se Zoey a Adam na ně dohlíží. naprosto sjeté je vezme na projížďku autem a do lesa. Když je tam, Tessa mu povídá, že už není nemocná.

I’m going to tell you something,’ I say. ‘And you have to promise not to tell anyone. OK?’
He nods, though he looks uncertain. I sit up next to him and make sure he’s looking at me before I begin. Colours and lights blaze across him. He’s so luminous I can see his bones, and the world behind his eyes.
‘I’m not sick any more.’ I’m so excited it’s difficult to speak. ‘I need to stay here in this wood. I need to keep away from the modern world and all its gadgets and then I won’t be sick. You can stay with me if you want. We’ll build things, shelters and traps. We’ll grow vegetables.’
Adam’s eyes are full of tears. Looking at him cry is like being pulled from a mountain.
‘Tessa,’ he says.