pondělí 16. ledna 2012

RECENZE: Everneath od Brodi Ashton

Minulé jaro Nikki Beckettová zmizela; vtažená do podsvětí známého jako Everneath, kde se nesmrtelní Živí emocemi zoufalých smrtelníků. Teď se vrátila - ke svému starému životu, rodině, přátelům - předtím, než bude vypuzena zpátky do podsvětí... tentokrát navždy.
Má šest měsíců, než si ji Everneath přijde vyžádat; šest měsíců na rozloučení, ke kterým nemůže najít správná slova; šest měsíců na vykoupení, pokud existuje.
Nikki touží strávit tyhle měsíce tím, že se znovu dá dohromady se svým přítelem, Jackem, osobou, kterou miluje víc než cokoliv jiného. Ale má problém: Cole, nesmrtelný, který ji nalákal do Everneath, pronásledoval Nikki až do světa smrtelníků. A udělá všechno proto, aby ji přivedl nazpět s sebou - tentokrát jako královnu. 
Jak se Nikkiin čas zkracuje a vztahy se jí začínají vymykat z rukou, je nucena učinit nejtěžší rozhodnutí svého života: najít způsob, jak oklamat osub a zůstat na Povrchu s Jackem nebo se vrátit do Everneath a stát se Coleovou...

Recenze je bez spoilerů!


"Hledá se člověk, který si nechá vysát všechny emoce, zn. Spěchá!"
Podsvětí existuje. Ale není to domov mrtvých, jak nám bylo namlouváno v bájích; je to domov těch, kteří našli způsob, jak si zajistit nesmrtelnost: živí se emocemi normálních lidí. Nikki Beckettová se právě probrala po století, kdy krmila Colea, jednoho z nesmrtelných svými emocemi, až jí téměř žádné nezůstaly. Vidíte dobře, po sto letech. A za tu dobu Nikki nezestárla ani o den. Jak je to možné? To by rád věděl i Cole, a díky Nikkině výjimečnosti z ní chce udělat královnu nesmrtelných. Což Nikki odmítne, místo toho si vybere Návrat, který má sice značně omezenou záruční dobu, ale stát se nesmrtelnou se Nikki ze zásady nechce. To by totiž musela vysávat nevinné lidi i ona...

Kdes byla? Ale, vždyť na tom vlastně nezáleží.
V době kdy byla Nikki pryč, na Povrchu uplynulo pouze šest měsíců. "Pouze" ve srovnání se staletím... ale přecijen se může zdát, že se Nikkin otec zachoval trochu příliš moc benevolentně. Po tom, co se navrátí ztracená dcera (po půl roku) by člověk očekával domácí vězení nebo něco podobného... Nikki se ovšem dostane pouze povinnosti chodit do školy a každou sobotu nalévat polévku chudým. Nijak zvlášť se neřeší, kde byla. Podivné.

Všechny cesty vedou na střední... a ten zbytek na Google.
Začátek knihy se zdá slibný... Čtenář se postupně dostává do trochu složitějšího děje. Ale to, co je na začátku dobré, za chvíli začne ubývat, až se z knížky stane klišovitá, průměrná kniha s romancí na střední. Téměř nic se neděje. Nikki se rozhodne, že si konečně splní svou "celoživotní touhu" a začne plést, Jack se s ní snaží navázat kontakt skrz oponu vlasů hozenou přes obličej a Cole ji marně přesvědčuje, aby šla s ním do podsvětí. Ale to bych musela vysávat lidi. A to nechci. Několikrát dokola. Zajímavější je až poslední čtvrtina knihy, kdy konečně začne pátrání po změně osudu. Kde jsou ty časy, kde autoři nechávaly sedět hrdiny nad zaprášenými knihami a dlouho do noci luštit miniaturní písmenka? Dneska máme Google. Ťuk, Cvak, Enter a je to. Nakonec se ještě přeptáme učitele...

Odhalování věcí minulých od Nikki Beckettové
Abych nebyla jen negativní, knížka se čte celkem snadno. Brodi Ashton umí psát dost dobře na to, aby navzdory všem klišé nebyl takový problém se do příběhu začíst (i když něčemu prostě nejde se nesmát, jak je to absurdní). Nejplusovější části jsou asi ty, kdy Nikki vzpomíná na svou minulost s Jackem. Ten je totiž rozhodně sympatičtější než naše sobecká protagonistka, která se rozhodla, že se vrátí, jen aby svým blízkým způsobila nové útrapy, až znovu nadobro zmizí. Kdyby bylo v knize trochu víc Jacka a aspoň tolik akce, kolik je na konci, mohla by to být velice pěkná kniha. Bohužel ale není.

Parkoviště zdárně minuto, jede se dál.
A další trilogie. Nemám nic proti trilogiím, ale nesnáším zbytečné natahování sérií. A tohle bylo zbytečné. Od začátku bylo jasné, že mohou být tři konce. Jeden, ten který se přímo nabízel, ale to by musela být jednodílná série, což nepřipadá v úvahu. Druhá bylo to, co bylo jasné už od začátku knihy, což by bylo až příliš jasné, a navíc, tohle přece musí hrdinka odvrátit... takže tahle možnost taky nejde. Namísto toho tu byla ta třetí možnost, která nás evidentně měla šokovat, ale každému, kdo má alespoň trochu mozku, muselo dojít, že to skončí takhle.

Brodi Ashtonová napsala průměrnou knížku, která měla to štěstí, že dostala pěknou obálku. Rozhodně vás od čtené téhle knihy nechci úplně odrazovat, zas tak hrozné to není, čte se to docela snadno... ale určitě se najdou lepší knížky, nad kterými můžete strávit čas. Možná je to jen můj osobní názor a jiným se to bude líbit více...

60% 

Everneath od Brodi Ashton vyjde v originálu 24.1.2012

2 komentáře:

  1. Ta obálka je naprosto krásná, ale jak říkáš - obálka není všechno ;)

    OdpovědětVymazat
  2. No, ale kdyby už nic, tak obálka rozhodně stojí za obdiv! :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)