středa 29. února 2012

Březnová dvojitá nálož Ricka Riordana

V březnu bude knižní trh zavalen spoustou knih, které stojí za to číst. V knihkupectví na každém rohu narazíte na něco, co byste si chtěli přečíst... Kromě pokračování sérií se objeví hned několik začátečníků; někteří si budou muset složitě probojovat cestu mořem knih, zatímco u jiných to půjde jako po másle. Se získáním pozornosti podle mě určitě nebude mít problém Rick Riordan se svými prvními díly nových sérií.

O Ricku Riordanovi jste všichni určitě alespoň slyšeli. U nás (i na Slovensku a ve světě) je známý hlavně kvůli své sérii o Percym Jacksonovi, který má za tátu řeckého boha (ano, bohové existují, a navíc i celá mytologie). Já osobně jsem si Percyho oblíbila hlavně kvůli vtipným hláškám a napínavém ději (co díl, to lepší).

Nicméně, Percy Jackson nám po pěti dílech skončil - v nejlepším se má přestat, že - takže zanechme Percyho prozatím v poličce a pojďme se podívat, co nového nám autor přichystal. První série, Bohové Olympu (Heroes of Olympus) navazuje na Percyho Jacksona. Stejný svět, stejní praštění bohové, dokonce i někteří hrdinové, které známe. Jen vypravěč se mění. Percy Jackson se totiž ztratil! Navíc do téhle série Rick Riordan čerpal i z římské mytologie.

   Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu? 
   Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem. Pořádný malér ale je, když spolužáky nepoznáváš, nevíš ani, kdo jsi sám, a netušíš, jak ses tam vůbec ocitl! A to všechno je jenom začátek, protože na výletě v Grand Canyonu se začnou dít vážně strašlivé věci…

Bohové Olympu jsou naplánovaní jako pětidílná série, stejně jako Percy Jackson. V originálu zatím vyšly dva díly, kromě jedničky  která vyjde česky pod názvem Proroctví, taky The Son of Neptune (Neptunův syn); trojka The Mark of Athena (Znamení Athény) má vyjít na podzim tohoto roku.

Průměrné hodnocení prvního dílu na Goodreads je 4,40 při 42 984 hodnoceních! A pokud Goodreads neznáte, tak vám říkám, že TO je teda něco.

U nás se prvního dílu Bohů Olympu dočkáte na pultech knihkupectví (případně lístečku v poštovní schránce, že si máte vyzvednout balíček) už 6.března. Nakladatelství Fragment plánuje letos vydat i druhý díl série

Překladatelka je, stejně jako u Percyho Jacksona, Dana Chodilová. Já jsem tedy rozhodně spokojená :)

Ze zahraničních médií:

  • "Riordanův nový příběh je přesně tak vybroušený, jak jsme u něj zvyklí. Překypuje vtipem, akcí a vezme vás za srdce." – Publishers Weekly
  • "Noví hrdinové jsou neokoukaní a dokážou zaujmout." – Seattle Post-Intelligencer 
  • "Fanoušci Zloděje blesku budou mít z téhle knížky radost, protože Percy, Annabeth a další postavy hrají roli v novém proroctví a následné výpravě… Mladí hrdinové se potýkají s tématy, které dnešní mládež dobře zná: Kdo jsem? Dokážu dostát očekáváním ostatních?" – School Library Journal 
  • "Čtenářům toužícím po návratu do Tábora polokrevných se splnilo přání… Noví hrdinové, mladí polobozi Jason, Piper a Leo, začínají chápat a používat své výjimečné schopnosti a zjišťují, kolik toho závisí na jejich důvtipu, statečnosti a rozvíjejícím se přátelství." – Booklist


Další série, Kronika Cartera Kanea (Kane Chronicles), má s Percym Jacksonem společné jen velmi málo. Pro tentokrát zapomeňte na Řecko a jejich mytologii, tahle série vás totiž zavede do Egypta na setkání s jejich bohy. Já osobně jsem na to velice zvědavá, protože zatímco řeckou mytologii už mám celkem zmáklou (i díky Percymu), o té egyptské toho vím jen pramálo.


   Myslíte si, že je nějaký med nechodit do školy, věčně létat po celém světě, vozit s sebou jenom to, co se vejde do jednoho kufříku, a nemít žádný pořádný domov? Tak to budete koukat!
   Už šest let cestuje Carter Kane z místa na místo se svým otcem, věhlasným egyptologem. Pořádně nezná ani vlastní sestru Sadie, která žije s prarodiči v Londýně. Děti se smějí setkat jen dvakrát do roka a tentokrát pro ně otec ještě ke všemu vymyslí nudnou prohlídku Britského muzea. Jenže pozor – egyptští bohové se probouzejí! Začínají nejděsivější Vánoce jaké kdy Carter a Sadie zažili… Od toho dne se život čtrnáctiletého Cartera a dvanáctileté Sadie obrátí naruby. Sourozenci Kaneovi zjistí děsivou pravdu o své rodině a poznají tajemné egyptské bohy mnohem líp než z otcových výkladů a exponátů v muzeích. 

Kronika Cartera Kanea je plánovaná jako trilogie. První díl, The Red Pyramid, u nás vyjde pod názvem Rudá pyramida. Druhý díl už vyšel v originálu pod názvem The Throne of Fire (Ohnivý trůn) a trojka  The Serpent's Shadow (Stín zmije) vyjde v angličtině prvního května tohoto roku.

Průměrné hodnocení prvního dílu na Goodreads je 4,02 při 30 991 hodnoceních! To sice není tak dobré jako v případě Bohů Olympu, ale pořád víc, než se dočkají některé knihy. 

Rudá pyramida u nás vyjde 13.března a překladatelka je opět Dana Chodilová.

Více informací, včetně ukázek z obou knih nebo rozhovoru s autorem, najdete na oficiální české stránce.

Nakladatelství Fragment také pořádá soutěž o pět výtisků Bohů Olympu, soutěžit můžete do 12.března ZDE! Pokud se to rozhodnete zkusit, přeju hodně štěstí. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)