středa 11. dubna 2012

3 Dystopie, které si musíte přečíst po Hunger Games

Hunger Games jsou v dystopickém světě tím, čím je Stmívání mezi upířinami. To, co mělo prvotní úspěch a čemu se všechny ostatní dystopie chtějí vyrovnat. Dystopie patří k mému oblíbenému žánru, jelikož v nich často jde o něco jiného než o lásku (neříkám, že vždycky), spíše o špatný režim, který je potřeba svrhnout.

Ale Hunger Games už máte přečtené (protože pokud ne tak děláte obrovskou chybu a musíte to hned napravit!!). Co teď? Můžete je samozřejmě číst dokola a dokola, ale nic se nevyrovná tomu, když je čtete poprvé a napětím jsem si koušete nehty. Můžete se koukat na film, ale i když je perfektní, ani to není ono. Můžete se těšit na konec roku 2013, kdy se snad dočkáme Catching Fire (Síla Vzdoru). A mezitím, jaké další knihy si přečíst? Takové, které by se Hunger Games vyrovnaly?


Kniha roku 2011. I tak by se dal titulovat debut americké spisovatelky Veronicy Roth, Divergent. Kniha totiž uchvátila téměř každého a vyhrála kdejaké ocenění – například kniha Best Book of 2011 z Goodreads a jiné. Děj se odehrává v dystopickém Chicagu, kde žijí lidé v pěti frakcích, z nichž každá rozvíjí jinou ctnost. Moudří, Upřímní, Přátelští, Nesobečtí a Odvážní. Beatrice Priorové je šestnáct let a čeká ji den, kdy si vybere, v jaké frakci chce žít. Jaké bude její rozhodnutí – bude nesobecká, a zůstane se svojí rodinou? Nebo bude odvážná a vybere si, po čem touží? Podaří se jí dokončit Zasvěcení do frakce, kterou si vybere? A hlavně, co má znamenat výsledek testu do jaké frakce se hodí, podle kterého je Beatrice Divergentní?

Divergent patří k nejlepším knihám, jaké jsem přečetla – a to jak za minulý rok, tak za celý život. Doporučuju ji všem, kterým se líbily Hunger Games. Více si můžete přečíst v mé recenzi.


 
Blood Red Road od Moiry Youngové je další z oněch nej nej knih. Je to dystopie, která jako první bere v potaz, že by se mohl změnit jazyk – stejně jako se v historických knihách objevují zastaralé výrazy, tady jsou zkomoleniny. Tady máte několik příkladů:

You are = Yer
Just = Jest
Fer = For
Ohmigawd = oh my god
Ezzactly = exactly
An = And

Ne, tohle opravdu nebude kniha, která by se lehce překládala. Já osobně ani nevěřím, že by mohla mít překlad dobrý. Kvůli jazykové stránce (navíc se autorka ani neobtěžovala s uvozovkami k přímé řeči) je Blood Red Road na začátku i trochu těžce stravitelná, ale jak si zvyknete na ten jazyk a dostanete se do příběhu, zaručeně se nebudete moct odtrhnout. Saba žila celý život u Stříbrného jezera se svou rodinou. Když se jednoho dne u objeví tajemní jezdci a unesou Lugha, jejího bratra/dvojče, je Saba odhodlaná ho za každou cenu najít a zachránit. Vydává se do světa, dále než kdy dřív byla, a po cestě poznává nové lidi – přátele i nepřátele…Saba mi velice připomíná Katniss a trochu i Katsu z Výjimečné. Pokud dokážete překousnout tu jazykovou stránku, zaručeně se do knihy zamilujete. Já na ní dokážu najít jen jedno minus – proč druhý díl vychází až v listopadu, proč??A konečně, Shatter me od Tahereh Mafi. Tahle dystopie není tak akční jako dvě předchozí, ale méně akce dokonale vyvažuje autorčin nádherný styl psaní. V druhé půlce knihy se tempo příběhu více zrychlí, a ten konec mě dost uchvátil. Juliette má zvláštní dar – nebo prokletí, říkejte tomu jak chcete – pokud se někoho dotkne, onoho dotyčného to zabije. Vláda ji zamkla, aby nemohla ohrozit nikoho dalšího. Juliette už neviděla dalšího člověka 264 dní. Ale pak dostane spolubydlícího. A tím se všechno změní… proč byste si měli zamilovat Shatter me? Jednak je tu zvláštní styl psaní – knihu vlastně píše sama Juliette a je to poznat. A pak je tu Adam, její nový spolubydlící, který je prostě neodolatelný.

   I’ve been locked up for 264 days.
   I have nothing but a small notebook and a broken pen and the numbers in my head to keep me company. 1 window. 4 walls. 144 square feet of space. 26 letters in an alphabet. I haven’t spoken in 264 days of isolation.
   6336 hours since I’ve touched another human being.
   “You’re getting a cellmate roommate,” they said to me.
   “We hope you rot to death in this place For good behavior,” they said to me.
   “Another psycho just like you No more isolation,“ they said to me.


každá z těchto tří knih opravdu stojí za přečtení. 

6 komentářů:

 1. A vyjde taky některá z nich v dohledné době u nás? Protože všechny vypadají dobře, ale přecejen preferuju knihy v češtině..

  OdpovědětVymazat
 2. Blood Red Road a Shatter Me můžu také doporučit :)) úžasné knížky, k Divergent-u jsem se zatím nedostala ..

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, jen tak pro info: Divergent (v překladu to bude Divergence) vyjde ještě letos v květnu a Blood Red Road se chystá na jaro příštího roku :)

  OdpovědětVymazat
 4. Shatter me také vyjde.

  OdpovědětVymazat
 5. No tak to jsou skvělé zprávy :)

  OdpovědětVymazat
 6. Blood Red Road?? :-OO Váážně bude překlad? :) Hmm, tak to jsem zvědavá na překlad :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)