neděle 16. září 2012

Alex Scarrow – Jezdci časem 2: Predátoři

Liam O’Connor měl zemřít v moři v roce 1912.
Maddy Carterová měla zemřít v letadle v roce 2010.
Sal Vikramová měla zemřít při požáru v roce 2026.
Ale všichni tři dostali druhou šanci – pracovat pro organizaci, o jejíž existenci nemá nikdo ani ponětí. Má jediný cíl: zabránit v cestování časem těm, kteří by chtěli změnit minulost…

Liam, Sal a Maddy byli naverbováni, a jedné časové kontaminaci už se jim povedlo zabránit v minulém dílu této série. Teď ale Foster odešel „do výslužby“ a trojice zůstala na vše sama. Když Liam, nová podpůrná jednotka a skupina školáků skončí v době křídy, je jasné, že se pěkně zapotí při pokusu vše napravit…

Druhý díl Jezdců časem se mi líbil snad ještě více než předchozí. Začala jsem ho číst večer, a druhý den v poledne už byl přečtený (a to došlo i na víkendový dlouhý spánek). Je to napsáno velice čtivě, hluchá místa, při kterých bych se nudila, jsem nenašla a stejně tak jsem neobjevila ani žádné překlepy nebo gramatické chyby, což je výborné.

Děj sice probíhá podle stejného vzorce jako jednička – Liam cestuje časem, pak se ztratí a změní minulost, když se snaží vrátit, Maddy a Sal se ho zase pokoušejí dostat zpátky – ale to v tom víru akce tolik nevadí. Ovšem doufám, že to nebude případ všech dílů, že se v pokračováních – série už je celkem šestidílná a sedmá část se připravuje – začne dít i něco jiného než tato zápletka. To trochu naznačuje i konec Predátorů, který Scarrow na čtenáře hodil jako bombu, po které člověk jen zůstane lapat po dechu.

Mojí nejoblíbenější postavou jedničky byl Bob, podpůrná jednotka podobná Terminátorovi v podobě Arnolda Schwarzeneggera. K němu se v druhém díle přidala ještě podpůrná jednotka číslo dvě, Becks, která je stejně vtipná jako Bob. Becks je úžasně promyšlená postava, jejíž jednání budete s radostí sledovat. Ve dvojce jsem si oblíbila i Liama; Sal a Maddy nejsou tak dobře rozvinuty a Liam s Becks je snadno zastiňují. Plus se mi líbily i kapitoly z pohledu záhoráků, kteří jsou v tomhle díle překvapivě dinosauři. 

Liam si povzdechl. „Ale no tak. Proč zase my? Vždyť jsme se po té poslední zatracené misi dali teprve trochu do pořádku.“ 
>Ahoj Liame. Mám dotaz. 
„Dobré ráno, Bobe.“ 
>Odkazuje to „zatracené“ na vysoké procento nepravděpodobnosti úspěchu při poslední misi? Nebo jde o výraz rozčilení, který bych si měl přidat do slovníku? (str. 51)

Jediná věc, kterou bych téhle skvělé knize vytkla, je celý ten koncept cestování v čase a jeho měnění. Když půjdete do minulosti, a uděláte tam něco, co způsobí změnu budoucnosti, díky čemuž přestane lidstvo existovat nebo nikdy nebude vynalezeno cestování v čase, tak se tím pádem nemůžete vrátit v čase a způsobit onu změnu. Takováhle velká změna v čase v podstatě není možná. To je to jediné, co mě po celou trochu štvalo a všichni autoři, kteří o časocestování píšou, by si na to měli dávat pozor.

Kromě té chyby s cestováním v čase jsou Jezdci časem skvělá série, pro kluky i holky, a mám chuť se ihned pustit do pokračování – a to nejen díky napínavému konci dvojky.
Chtěla bych poděkovat nakladatelství BB art za poskytnutí recenzního výtisku této knihy!


Autor/ka: Alex Scarrow
Originální název: Day of the Predator
Série: Jezdci časem, druhý díl
Datum vydání: US:5.8.2010/ CZ:15.2.2012
CZ překlad: BB art, Jan Žerávek
SK překlad: mám nějak dojem, že první díl možná vyjde u Slovartu, ale jistá si nejsem
Počet stran: 336 v CZ/Hardback
Cena: 199,- Kč
Moje hodnocení: 80%
Hodnocení na Goodreads:  4,14 při 528 hodnoceních

2 komentáře:

  1. Tuhle sérii mám moc ráda, patří k mým nejoblíbenějším vůbec. Nevíš, kdy u nás vyjde pokračování? :) Už se ho nemůžu dočkat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Bohužel, u téhle série se pokračování v češtině pravděpodobně nedočkáme. Měla příliš malou prodejnost a nakladatelství s vydáváním nebude pokračovat. :(

      Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)