pondělí 3. září 2012

Obálkové klony #4 Populární obal - proč ho nepoužít znovu?

KDYŽ JE KNÍŽKA ZNÁMÁ SVÝM OBALEM, JE POTŘEBA Z TOHO CO NEJVÍCE VYTĚŽIT...

Už se vám někdy stalo, že jste viděli nějakou obálku a zdála se vám povědomá? Že jste ten obrázek už někde viděli? Je možné, že se vám to jen zdálo, ale taky je možné, že máte pravdu. Nakladatelství totiž často sáhnou po fotce, která už na nějaké knize je. V téhle nedělní (případně pondělní) rubrice vám pokaždé ukážu obálky různých knih, které jsou si velice podobné...

Dosud jsem vybírala samé obálky, kde byly podobné knížky buď v jiných jazykových verzích, nebo poměrně neznámé. Dnešní případ je něco jiného. První knížka je velice populární - možná ne tak oblíbená, ale rozhodně známá. A druhá knížka je tzv. self published kniha, tj. autorka si ji vydala sama, jen jako eknihu. Tím pádem si obálku nejspíš dělala sama - a proč neudělat něco, co je podobné populární knížce?
Fallen, neboli v ČJ a SJ Pád, vyšel anglicky 8.12.2009
Leopard Moon vyšel jako ebook 4.3.2012

A zatímco u ostatních klonů je podoba možná náhodná, tady o nic takového nepůjde. Obálka Pádu je populární, spousta lidí si knihu přečetlo kvůli ní - jen se na to podívejte. Takže když si Jeanette Battista knížku vydávala, ona (nebo kdokoli jí ten obal dělal) si nejspíš řekla: proč neudělat podobnou, třeba si to kvůli tomu taky někdo koupí? Samozřejmě, nevím to jistě, ale pochybuju, že by si toho autorka prostě nevšimla.
Vzhledem k počtu hodnocení, který tahle kniha má... nemyslím, že by jí to nějak zvlášť pomohlo.
Protože přiznejme si to, i když jsou obálky DOST podobné, Pád je stále hezčí. Ať už to je ten přízračně modrý les; kůže je světlejší než u Leopard Moon, kde je spíše do šeda, a u Pádu tím pádem víc vynikne vůči tmavým šatům; i to písmo je takové decentnější... Za zmínku stojí i vlasy, které jsou delší a přirozeně splývají, na LM je vidět, že to někdo umazal ve PhotoShopu.
LM nemá špatnou obálku, jen je na tom znát, že je to kopie. To pozadí špatné není, ale ten leopard dole - opět to tam tak nesedí. Písmo je očividně každé jiné a nehodí se k sobě, jméno autorky je zbytečně velké, kdyby bylo trochu menší, bylo by to lepší. Shrnutě, ta obálka není  tak špatná, jen to není originál.

Konečný verdikt:
Pád:
Leopard Moon: a půl - snaha byla.

Dnes u mě na plné čáře vítězí originál.

10 komentářů:

 1. tiež si myslím, že originál rozhodne lepší :) a to dievča na obálke LM má zvláštny ten chrbát..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je těmi vlasy... protože jinak je to úplně stejná fotka/obrázek.

   Vymazat
 2. Máš pravdu, že by si u tak slavné knihy nevšimli toho, že ji "neúmyslně" kopírují. Celkově je originál mystičtější a mě přijde pěknější i když Leopard Moon má taky něco do sebe, hlavně ten měsíc v pozadí je super :)

  OdpovědětVymazat
 3. Pád má krásnu obálku, gotickú, kde super vynikne každý kontrast... na druhej strane obálka ku knihe Leopard Moon(hoci je dosť podobná) na mňa vplýva depresívne a ošumelo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, depresivní je trochu i Pád. Ale ta šedá na LP opravdu vypadá tak ošuměle, to máš pravdu :)

   Vymazat
 4. Tohle je hodně hustý, to se jinak říct nedá :) Pochybuju, že má autorka Leopard Moon ošetřená práva na tu fotku, tak aby se ještě nedivila, to nemusí být úplně sranda, takováhle malá loupež :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alespoň by se do budoucnosti poučila... Ale ze všech kopií mě tahle udivila nejvíce. Buď autorka naprosto nevnímá knižní svět, když si obálky k Fallen nevšimla, nebo opravdu hodlala využít té popularity, což spíš předpokládám, že bude pravda.

   Vymazat
 5. Obe obálky sa mi páčia. Neviem, ktorá viac, ale zdá sa mi divné používať cudziu obálku. Keby som bola autor, chcela by som originálnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tak. Mohla si celkem pěknou udělat s podobným obrázkem, když už chtěla do tohohle stylu, nemusela použít rovnou ten samý.

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)