sobota 10. listopadu 2012

Mary Lindsey – Střípky duší RECENZEStřípky duší mají moc pěknou obálku. To napadne snad každého, kdo se na tuhle knížku podívá. Pokud sháníte knížku, která vám předně ozdobí poličku, tak jste u konce hledání. Jenže knížky jsou hlavně na čtení, takže… stojí Střípky Duší za to?

Lenzi slyší hlasy a má vize – vize o náhrobních kamenech, povodních a chlapci s kovově šedýma očima. Zdá se, že jí nikdo nemůže pomoci – dokonce ani její přítel Zak. Pak však potká Aldena, kluka ze svých snů, jenž jí prozradí, že ona je mluvčí – člověk schopný komunikovat s bloudícími dušemi a pomoci jim – a že on byl po celá staletí jejím strážcem. Nyní čeká Lenzi těžké rozhodnutí: Zak nebo Alden, život nebo smrt. Jenže čas se krátí. Zlovolná duše chce Lenzi zničit a zabije ji, jestliže se nerozhodne včas…


První kapitola je velice zajímavá. Vypadalo to na trochu strašidelnou duchařinu. Začala jsem se těšit, jak si pěkně počtu. Bohužel mi to nadšení dlouho nevydrželo, nic strašidelného a tajuplného se totiž nekonalo. Objeví se Alden, a když zjistí, že Lenzi si nepamatuje své minulé životy, snaží se ji přesvědčit, že není blázen.  Poměrně velkou část knihy tvoří dialogy a celé je to takové nemastné neslané; nevzbuzuje to chuť knihu odložit nebo s ní mrsknout proti zdi, ale když ji zrovna nečtete, nic nenutí do pokračování. Není nic jednoduššího než nechat ji ležet na poličce jako okrasný doplněk, protože už předem je jasné, jak to skončí.

Originalitu nečekejte – je tu ohraný milostný trojúhelník (alespoň jednou jedinkrát by to bez něj nešlo?), klišé je tam nacpaných tolik, že se snad autorka snažila trhnout rekord („ty jsi jediný důvod, proč existuju“; „bolest je dobrá, díky ní víš, že jsi naživu“; „naděje umírá poslední“), a paranormální část příběhu je směsicí toho, co znáte z Mediátora a Pádu. Neumím si představit, že by někdo měl něco proti Mediátorovi, ale pokud ani Pádu nemáte co vytknout, tak směle do toho, tahle knížka se vám bude líbit. Tohle je už třetí kniha, kde je princip reinkarnací, ale v Pádu a Nesmrtelných bylo alespoň vysvětleno, jak to funguje. Tady jsem na to čekala celou knihu, a nic, nada, rien. Kdo je Intervenční rada a jak to, že má nad vším přehled? Možná se to více vysvětlí v druhé knize, jenže ta původně být vůbec neměla, takže se to mohlo vysvětlit alespoň trochu. Jenže to by to Lenzi nejdříve muselo napadnout. Navíc ve dvojce hrají hlavní roli jiní hrdinové. Nejvíc kniha zaujme ve chvílích, kdy se řeší případ nějaké zbloudilé duše – trocha dobrodružství, dořešení záležitostí mrtvých (aka duchů), přesně jako v Mediátorovi. Škoda jen, že Lenzi a Aldenovi chybí vtip a charisma, které mají Suze a Jesse.

Když se smíříme s tím, že ten milostný trojúhelník tam prostě je, tak pozitivní je určitě způsob, jakým je popsaný. Nejsou tu dva tajemní kluci, kteří se o hrdinku z ničeho nic začnou zajímat. Zak je její stálice, má ho ráda, ale když se objeví Alden, něco ji k němu prostě přitahuje. A ač se to snaží zapírat, něco k němu cítí; má ho radši než Zaka. Působilo to docela přirozeně, dokážu si představit, že bych se takhle cítila.

Sečteno a podtrženo, tahle kniha má zajímavý nápad a není úplně marná (zvlášť v druhé polovině se to lepší – víc duchů), ale pokud máte v tomto žánru něco načteno, nejspíš vás to neuchvátí. Doporučuji spíše mladším dívkám, které s YA teprve začínají a proto jim ohraná klišé nebudou připadat tak ohraná (aneb je velký rozdíl, jestli je Stmívání vaše první upířina nebo patnáctá).


Chtěla bych poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: Mary Lindseyová
Originální název: Shattered Souls
Série: r. 2014 vyjde v USA volné pokračování, s jinými hrdiny
Datum vydání: US: 8.prosince 2011/ CZ: 31.října 2012
CZ překlad: CooBoo, Andrea Vašíčková
SK překlad: Coo Boo, Jozef Skokan
Počet stran: 304 v CZ/Hardback
Cena: 299,- Kč
Moje hodnocení: 55%
Hodnocení na Goodreads:  4,03 při 2 846 hodnoceních

11 komentářů:

 1. Som na to veľmi zvedavá, už som niekde čítala veľmi podobný názor na túto knihu a aj to, že je tam veľa dialógov.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba se ti to bude líbit víc. Dialogy nemusí být vždycky mínus, když jsou alespoň vtipné nebo tak nějak, ale tady to byly prostě obyčejné dialogy :(

   Vymazat
 2. Na tuhle knížku jsem se zpočátku hodně těšila, ale jak jsem tak četla tvoji recenzi, tak moje nadšení jaksi opadlo. Ne že bych si kvůli tomu knížku nepřečetla, ale určitě před ní dostanou přednost jiné tituly. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak je to asi nejlepší. Není to totiž hrozná kniha, která by se nedala číst, ale ani skvost. A těch máš na výběr dost - třeba Delirium, co nedávno vyšlo :)

   Vymazat
 3. Ja by som si knihu veľmi rada prečítala 8)
  en námet znie zaujímavo 8) a tá obálka, ach 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, ta obálka je skvělá. Určitě pak dej vědět, co si o ní myslíš, třeba to bude úplný opak toho, co si myslím já :)

   Vymazat
 4. Na tuto knihu jsem se hodně těšila, ale tahle recenze byla jako studená sprcha... nicméně jsem ráda, ještě chvíli s knihou počkám a pokud se do ní nakonec přece jen pustím, aspoň nebudu očekávat moc a pak nebudu tak zklamaná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je dobrý přístup, lepší když budeš možná nadšená než zklamaná :)

   Vymazat
 5. Super recenzia.:) Kniha ma až tak nezaujalo a teraz, keď si navyše zmienila Pád... no, sú určite diela, ktoré si moju pozornosť zaslúžia prednostne.:)

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)