sobota 29. prosince 2012

Best of 2012: Contemporary

A další příspěvek do série článků týkajících se toho nejlepšího za uplynulý rok. Nápad i ikonky jsou z dílny Luu. Tentokrát se to bude týkat contemporary knih, čili těch, co se odehrávají v současnosti a není tam nic nadpřirozeného.
5. Don't Judge a Girl By Her Cover - Ally Carter

Zatímco z prvního dílu série Gallagher Girls jsem byla poněkud zklamaná a dvojka byla jen o trochu lepší, třetí díl téhle špiónské série mě neuvěřitelně bavil. Jestli bude série pokračovat tímhle stoupavým tempem, mám se u dalších dílů na co těšit. 

Nebudu vám příliš prozrazovat děj, protože koneckonců je to už třetí díl, ale myslím že byste si to měli přečíst. Hlavní hrdinka Camie Morganová totiž studuje na Gallagher Academy, škole pro mladé špionky. Pokud máte rádi knihy/filmy se špehy nebo zloději, plné zázračných technických vynálezů, protagonistů schopných konverzovat nespočtem jazyků, otevřít jakýkoliv zámek, napíchnout jakoukoliv kameru a nakopat jakýkoli nepřátelský zadek, je tohle to pravé pro vás.

     RECENZE (na první díl série)

 
 4. Jak začíná láska - Meg Cabot

Jak začíná láska je jedna z mých nejoblíbenějších knížek od jedné z mých nejoblíbenějších autorů. Má typickou bláznivou hrdinku, zajímavou zápletku, je čtivě napsaná a dokonce má i zajímavé provedení. Je to totiž knížka napsaná převážně v emailech. 

Seznamte se s Melissou Fullerovou: píše pro New York Journal a nedávno se rozešla se svým přítelem, zatímco její nejlepší kamarádka Nadine se bude brzo vdávat a vyšiluje kvůli tomu, že se nevejde do rodinných svatebních šatů. Jednoho dne najde Mel svoji starou sousedku ležet v jejím bytě v bezvědomí. Zatímco je paní v nemocnici, Mel se snaží kontaktovat jejího synovce, Maxe Friedlandera, aby se postaral o zvířata své tety. Tomu se ale vůbec nechce, a proto poprosí svého přítele Johna, který mu dluží "službičku", aby předstíral, že je on...

    RECENZE

 3. Posel - Markus Zusak
Markus Zusak je u nás znám spíše pro Zlodějku knih. Letos u nás ale vyšla jeho prvotina, Posel. Je to kniha plná velkých myšlenek, která svého čtenáře jednoduše nenechá chladným. Líbila se mi o něco méně než Zlodějka knih, a svůj podíl na tom určitě má i ten nespisovný překlad (stejná překladatelka jako u série Nesmrtelní, ta snad neumím překládat normálně). I přesto je to zasloužené třetí místo.

Devatenáctiletý taxikář Ed Kennedy žije se svým na kávě závislým psem Portýrem a volný čas dělí mezi práci, čtení knih a hraní karet se svými třemi nejlepšími přáteli, Marvem, Ritchiem a Audrey – do které je beznadějně zamilovaný. A to je tak vesměs vše. Ed má pocit, že se hodí jen na jednu věc: na nic. Ale pak jednoho dne zabrání přepadení v bance a jeho život se naprosto změní. Nedlouho poté dostane první eso, na kterém jsou napsány tři adresy, nic víc. Edovi rychle dochází, že tyhle adresy jsou nějak důležité – lidem, kterým patří, má nějak pomoci…2. Jako v pavučině - Cat Clarke

Tuhle knihu jsem četla už v lednu, a přesto ji mám doteď vyrytou v paměti. Tu příšernou českou obálku jsem sem nemohla dát, ale jinak je to kniha, která si zaslouží vaši pozornost. Cat Clarke se nebojí sáhnout mezi vážnější témata - témata, ze kterých by měli všichni konzervativní rodiče, jimž vyhovují ratolesti čtoucí Stmívání, infarkt. V době čtení jsem z toho měla málem depresi, a ten otevřený konec... Ovšem jedná se o knihu, která prostě zapůsobí. Stříbrná medaile za to, jak si na ni i po roce občas vzpomenu a přemýšlím o ní.

Grace se probouzí v bílém pokoji a poslední, na co si vzpomíná, je to, jak byla vyvedena z místního parku, kam přišla, aby spáchala sebevraždu. Rychle jí dochází, kdo je její věznitel. Je to Ethan. Kromě nábytku, oblečení a jídla, jež jí pravidelně nosí, nenechal v pokoji nic jiného než tužky a papír, aby mohla psát. Je tak donucena znovu se vracet ke všemu, na co chtěla navždy zapomenout.


1. Chvíle před koncem - Lauren Oliver
 
Tahle knížka možná ani není úplně contemporary, ale není ani úplně paranormální. Buď jak buď, je naprosto úžasná, a beze sporu si zaslouží první místo. Jedná se o knížku, která je tak napínavá, že chcete přeskočit na konec. Jedná se o knížku, která je nádherně napsaná. Jedná se o knížku, která vás dožene k slzám. Jedná se knížku, na kterou jen tak nezapomenete. Delirium od téhle autorky je bezpochyby dobrá kniha, ale její debut je o dost lepší. Jak píšu tyhle řádky, mám chuť znovu si to přečíst.

Samantha Kingstonová má vše, co by si mohla přát: perfektního přítele, perfektní kamarádky, perfektní všechno. V pátek 12. února se Sam probudí, jde do školy, potom na večírek a pak… umře. Jenže to má háček. Probudí se znovu, opět v pátek 12. února. Sam dostává jedinečnou šanci napravit chyby, jichž se dopustila. Může sedmkrát prožít svůj poslední den.

 
Těsně pod Top 5 skončily tři knihy, které by taky neměly ujít vaší pozornosti, a to Pushing The Limits, A Girl Like You a Marina.

A speciální cena pro ne tak docela současnou ale ještě ne historickou knih - odehrává se po druhé světové válce, takže to na contemporary sedí, ale...

Nebe nezná vyvolených - Erich Maria Remarque
Tahle kniha mě během čtení přiváděla k šílenství. Místy mě to až brutálně nebavilo, četla jsem pomalu a říkala jsem si, kdy už to skončí? Kdy? Nicméně, má své velké kouzlo. Má v sobě spoustu úžasných myšlenek a úvah (což nejspíš způsobilo to, že mě to nebavilo, až moc úvah) a jeden z těch konců, díky nimž člověk odpustí naprosto všechno. Nebýt toho konce, jsou to tři hvězdičky s odřenýma ušima. Ten konec ale... Od chvíle, kdy jsem knihu dočetla, jsem si na ni vzpomněla tak každé dva dny. Dokonce mám chuť si ji znovu přečíst. Tak tomuhle, se vážení říká umění psát - když váš autor přinutí zamilovat si knihu, která vás nebavila.

V malém sanatoriu vysoko ve švýcarských horách svede náhoda dohromady dva hráče se smrtí – křehkou, krásnou, ale nevyléčitelně nemocnou dívku Lillian a stárnoucího automobilového závodníka Clerfayta, který přijel navštívit přítele. Lillian odmítá pomalé umírání pod přísným lékařským dozorem, a tak přijme Clerfaytovu nepříliš vážně míněnou nabídku a hluchá k varování odborníků i přátel opouští sanatorium a odjíždí s novým známým do Paříže. Nehodlá promarnit už ani vteřinu ze života, který jí ještě zbývá. Milostné vzplanutí, jež mezi Lillian a Clerfaytem vzniká, nemá minulost ani budoucnost, je to láska ve stylu carpe diem, odměřená časem od závodu k závodu, od jednoho chrlení krve k druhému.
Zpočátku celkem nezávazný vztah se však náhle začne komplikovat…

A jaké jsou vaše oblíbené contemporary pro tenhle rok?

Zůstaňte na příjmu, ještě vás čeká:
Top contemporary
Top paranormální
Top dystopie a post-apo
Top knihy roku

2 komentáře:

  1. Čítala som len knihy, ktoré sú na 4 a 3 priečke. :) No aj tie ostatné vyzerajú dobre. (najmä Cat Clakre)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)