neděle 2. prosince 2012

Cynthia Hand – Nadpozemská RECENZE


Doposud jsem s andělskými knihami neměla příliš dobré zkušenosti. Moje první „andělština“ byl Zavržený, ze kterého jsem byla nadšená, ale ten si to pak zkazil dalšími díly. Pád má hrozné hlavní hrdiny a Zář je šíleně přeslazená. K těm lepším patřily 100% Andělé, ale to je spíše dětská kniha. Vlastně se mi líbilo ještě Sweet Evil, ale jinak – andělské knihy, nic moc. Až doteď. 

Clara je z jedné čtvrtiny anděl. Jako takovou ji čeká poslání, které má splnit. Poslání, které se skutečně objeví, když se jí ve vizi zjeví kluk uprostřed hořícího lesa. Clara ví, že její poslání se nějak týká toho tajemného neznámého. Postupně se jí vyjeví víc věcí, a proto se i s matkou (polovičním andělem) a bratrem přestěhují ze slunné Kalifornie do Wyomingu. Tam se seznámí i se subjektem své vize, Christianem. Získá přátele, a přitom se snaží zjistit co nejvíce o svých andělských schopnostech a o svém poslání, aby ho mohla vyplnit…

Cynthia Handová má velice dobrý styl psaní. Příběh lehce plyne a ani já jsem neměla potřebu knihu odkládat – málokdy se mi nestane, že bych si od knihy alespoň na chvíli chtěla odpočinout. Přitom se v Nadpozemské neděje nic extra zásadního, rozhodně ze čtení nebudete mít „nervy v kýblu“. Jen málo autorů dokáže psát tímhle způsobem a přitom ani trochu nenudit. Stejně tak mi přišel i konec, sice překvapil, ale není to tak obrovský cliffhanger, po kterém bych si vytrhala vlasy.  Navnadí, ale nezničí. Na Zasvěcenou se těším hlavně proto, že mě jednička tolik bavila.

Další plus určitě představuje milostný trojúhelník, bez kterého už se nejspíš autoři knih pro dospívající neumějí obejít. Ovšem autorka ho podala zcela netypicky. Až do poslední chvíle nebudete tušit, pro koho se Clara rozhodne a kdo je tam „jen do počtu“. Obvykle se do začínajícího vztahu připlete ten třetí a v 99% případů mu hrdinka stejně dá košem kvůli jedničce. Ne tak v Nadpozemské, tam snad nikdo není jen do počtu. Navíc se kniha odehrává v delším časovém úseku, okolo půl roku, a veškeré Clařiny city vůči opačnému pohlaví se vyvíjejí pomalu a nenásilně se stanou její součástí. Příjemné osvěžení mezi všemi těmi „bum, a byla to láska na první pohled“.

Clara je jako hlavní hrdinka sympatická. Není to ani trouba, která se jen lituje a potřebuje neustále zachraňovat, ani super drsňačka. O to jednodušší je se s ní ztotožnit. Ne, že bych neměla ráda dívky, které pro ránu a sarkastickou poznámku nikdy nejdou daleko, ale někdy je prima přečíst si o někom, kdo je víc jako „my, normální smrtelníci“. Z ostatních postav tam nebyl nikdo, kdo by mi lezl na nervy. Dokonce ani dívka, která se na začátku tváří jako typická mrcha, překvapivě není tak špatná, že byste jí přáli jen to nejhorší.

Tak, když už jsem dosytosti vychválila obsah knihy, ještě k jejímu zpracování. Obálka je naživo nádherná, stejně jako začátek každé kapitoly. Navíc moje vydání tak krásné vonělo – ne po inkoustu, vyloženě ta příjemná vůně papíru – že kdykoliv jsem knihu otevřela, musela jsem k ní čuchat. Jediná moje výtka směřuje k občasným kostrbatým slovíčkům, jako třeba „připadne mi“ tam, kde by mělo být „připadá mi“. Ale je jich opravdu málo a vlastně mi to zase tolik nevadilo. Kromě toho mi na překladu nic nevadilo.

Celkově je Nadpozemská nejlepší andělská kniha, jakou jsem četla. Ve chvíli, kdy jsem s ní skončila, s jistotou jsem věděla, že se k ní brzy vrátím znovu. Pokud chcete začít s andělskou tématikou, rozhodně doporučuji tuhle knihu.


Chtěla bych poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku
Autor/ka: Cynthia Hand
Originální název: Unearthly
Série: trilogie Nadpozemská, první díl
Datum vydání: US: leden 2011/ CZ: září 2012
CZ překlad: CooBoo, Ivana Svobodová
SK překlad: CooBoo, Katarína Slivková
Počet stran: 360 v CZ/Hardback
Cena: 329,- Kč
Moje hodnocení: 100%
Hodnocení na Goodreads:  4,17 při 30 771 hodnoceních

5 komentářů:

 1. Táto kniha aj u mňa velice vedie! Určite naj anjelska, čo som čítala 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Přiznám, že pořád váhám, zda si tuhle knížku přečíst. Četla jsem všechny tebou vyjmenované knížky. Ale je fakt, že mě tvoje recenze pro čtení spíše navnadila, takže děkuji za vystihnutí kladů, ale i záporů. Jen se trochu bojím toho milostného trojúhelníku. U Drakie mě to celkem dost vytáčelo.
  Nejsem si jistá, jestli jsem tě pochopila správně, ale myslím, že si vynechala Padlí Andělé od Sniegoskiho. V pondělí se ke mně konečně dostane třetí nejnovější díl. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně to bylo lepší než Drakie. Tam mě Jacinda místy štvala svými změnami názorů, v jednu chvíli bude s Willem aby zachránila svou drakie, pak zase je to moc nebezpečné... A neustále dokola.
   Milostné trojúhelníky mě taky dokážou dost vytočit, ale tady se to opravdu povedlo. A rozhodně to nebylo ve stylu "chvíli líbám tohohle a pak zas tamtoho". Spíš o tom, že se Claře někdo líbí a pak v jeho (delší) nepřítomnosti zjišťuje, že začíná chovat sympatie i pro někoho jiného. Když to tak píšu, vlastně mě napadá, že je to jako Nový měsíc - Edward odejde a Bella se začne bavit s Jacobem. Ale doteď mě to vůbec nepřišlo, což svědčí o tom, že je to mnohem méně nesnesitelné :D
   Padlé anděly znám, ale pořád jsem nečetla ani jeden díl, tak jsem je skutečně vynechala, dobrý postřeh :)

   Vymazat
 3. Mě osobně Nadpozemská nenadchla. Možná proto, že jsem žádné jiné andělské knihy předtím nečetla, takže nemám s čím srovnávat. Celkvě vzato tam na mě bylo příliš romantiky a zdlouhavých nudných pasaží, kdy se vlastně nic moc zajímavého nedělo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už jsem to četla... 2 roky zpátky, to to letí. Tehdy se mi to hodně líbilo, dneska už by to bylo asi vlažnější, ale pokud bych to měla srovnat s jinými andělovinami, tak věz, že je to sakra lepší. Pád a Zář... to jsou teprve nudné a zlouhavé a romantické pasáže :D Radši ani nezkoušej :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)