středa 4. dubna 2012

Diana Wynne Jonesová - Howlův putující zámek


První kniha z trilogie populární britské dětské autorky Diany Wynne Jonesové, která se stala předlohou pro celosvětově úspěšný animovaný film, u nás uvedený jako Zámek v oblacích (režie Hayao Miyazaki), je příběhem o lidské svobodě a o lásce. Dívenku Sofii zakleje zláČarodějnice z Pustiny ve vetchou stařenku, která se vydá do světa zaštěstím. Dostane se až do obydlí obávaného čaroděje Howla, do zámku, jenž cestuje krajem. Sofie u Howla zůstane jako hospodyně a tak je vtažena do spletitých a záhadných událostí a vztahů. Do krásného mladéhočaroděje se zamiluje, ale vymanit se z moci silné kletby je nesmírněobtížné. Zda se to nakonec podaří, nebudeme čtenáři prozrazovat.

K napsání knihy je nepochybně potřeba fantazie. Ale daleko více fantazie vyžaduje mimo příběhu vymyslet i celý svět – jeho místa, stvoření, pravidla… Příběhy s jinými světy jsem měla už odmala velice ráda. Ať už to byla dokonale propracovaná Středozem J.R.R.Tolkiena nebo Deltora Emily Roddaové, knihy s jinými světy mě vždycky dokázaly uchvátit.

Sara Shepard - Roztomilé malé lhářky: Nevinné RECENZE


ČTYŘI ROZTOMILÉ MALÉ LHÁŘKY SKRÝVAJÍ DOST TEMNOU MINULOST. Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do holky, co je na škole nová. Maya je… víc než jen kamarádka. A Hanna je schopná zvracet, jen aby byla stále krásná. Společné mají nejedno tajemství, jenže… to nejhorší je příšerné. A pravda nesmí vyjít najevo.
Proč bych měla mlčet? Zasloužily by si pykat. Každé zmuchlané psaníčko a každá podivná zpráva přichází ode mne. Já roztomilým malým lhářkám srazím hřebínek. Věřte mi. Vím toho na nich dost, abych je pohřbila zaživa.


Druhý díl Roztomilých malých lhářek s podtitulem Nevinné pokračuje tam, kde jednička skončila. Alison DiLaurentisová - či spíše její tělo - byla před dvěma dny nalezená zakopaná na zahradě svého bývalého domu. Spencer, Hanna, Emily ani Aria si neumí představit, kdo by to jejich nejlepší kamarádce mohl udělat… a kdo může být A, od níž děvčata dostávají podivné vzkazy, ve kterých se píše o věcech, které věděla jen Ali?Záhad je zkrátka více než dost… dokážou se bývalé nejlepší kamarádky znovu spojit, aby je dokázaly rozhřešit? Zvlášť když má každá kopu svých osobních problémů.