čtvrtek 12. dubna 2012

Originální vs. Česká obálka: Země stínů

   
 český          vs.       originál

Nakladatelství Argo si je vědomo, že dokážeme snést jenom určité množství nadšení z jejich obálky, a proto nás jimi zásobují v „rychlém“ tempu jedna kniha/obal za rok. Z prvního dílu jsem byla zděšená. K druhému dílu jsem přistupovala skepticky – no co, zkazili to, čekali jsme to, stejně ta knížka za moc nestojí… Takže už jsem jen netrpělivě očekávala, jakou tvář ponese trojka. A když se objevila, měla jsem z toho dokonce zvrhlé potěšení; ta obálka je tak hrozná, že musím zadržovat smích, kdykoli se na ni podívám.

V Argu nezklamali. Na obálce Země stínů je ta samá příšera jako na předchozích dvou dílech. Člověk by řekl, že si už sakra všimli, jak ty obálky všichni nesnášejí, a budou se snažit je změnit. Ale houby s octem. Mám pocit, že i ta dívčina na obálce si je vědoma toho, jak vypadá, protože působí dojmem, že se každou chvíli rozbrečí. Nechci ji tak moc kritizovat; určitě to není příšera století a já taky nejsem zrovna dvakrát fotogenická, ale já se aspoň necpu na obálky knih! A kdyby jo, tak bych se předtím alespoň vyspala a nebo použila korektor na ty obrovské kruhy pod očima!

Originální obálky série Nesmrtelní jsou o moc lepší. V podstatě bych si dovolila říct, že jsou lepší než obsah knih, soudě podle prvních dvou dílů. Na obálce Shadowland (Země stínů) můžeme vidět mladou dívku (pravděpodobně Ever) na tmavém pozadí a odstín do oranžova dělá dojem, že je někde u ohně. Do toho decentní bílé písmo, které září a poutá pozornost, ale zároveň do celkového obrázku patří. Barevným prvkem jsou pak krystaly, které má Ever na ruce. Celkový dojem z obálky: nádhera. Kdybych ji viděla v knihkupectví, hned bych zauvažovala o koupi.

Česká obálka se inspirovala zbarvením do oranžova. Ale jinak bych nenašla žádnou podobnost. Ta holka vypadá, jako že má deprese. To písmo je příliš zdobené, kýčovité a nezapadá do celkového obrazu. Celkový dojem: Hrůza. Nenašla bych jedinou věc, kterou na obálce pochválit. Fakt ne.

Verdikt pro nakladatelství Argo:Vyměňte si grafika, modelku, nebo alespoň brýle!