pondělí 13. srpna 2012

Chcete si přečíst Padesát odstínů šedé?

Děj knížky není tím, co by ji „vystřelilo“ na vrchol žebříčků prodejnosti. Anastasia Steeleová je jedenadvacetiletá studentka, jež netouží po trvalém partnerském vztahu. Má nápadníky, ale žádný z nich se jí nezdá být tím „pravým“. Je panna, což v jedenadvaceti letech není úplně obvyklé, ale tím spíš si je nejistá budoucím partnerem. A asi ani nechápe, proč by ji měl zajímat sex. Jenže v ten moment se na scéně objevuje Christian Grey: o šest let starší, nechutně bohatý byznysmen, který zbohatl – jak jinak v jedenadvacátém století – než v telekomunikacích.
Grey je svým způsobem „upírem“, byť pouze v přeneseném slova smyslu. Syn prostitutky vychovaný bohatými nevlastními rodiči má rozervanou duši, a především nedokáže navázat běžný vztah. Kompenzuje to bizarním sexem. Že mu Anastasia není lhostejná, dokazuje tím, že ji sám před sebou varuje.
Kniha vyjde 15. října u nakladatelství XYZ, které patří pod Albatros. 
Je možné, že jste o téhle kontroverzní knížce už slyšeli. Původně vznikla jako fanfiction ke Stmívání, později ji autorka přepsala a vydala jako ebook. Poté, co měla jako taková obrovský úspěch, byla vydána i v knižní podobě. Na žebříčku bestsellerových knih v paperbacku série porazila Harryho Pottera i Dana Browna. Ano, tahle knížka je opravdu, ne tak úplně populární, ale známá určitě. Její čtenáři se dělí na dvě skupiny; ti, co knihu milují, a ti, kteří by ji nejraději vyhodili z okna. I já jsem tomu tlaku podlehla, a asi před měsícem jsem se do ní pustila. Po dočtení jsem se ale nezařadila ani do jednoho tábora, jelikož pro mě je kniha čistý průměr. Ale na to si nejspíš budete chtít udělat názor sami. Nicméně v tomhle článku vám povím, co od knihy zhruba čekat.