sobota 12. ledna 2013

Kelly Oram – V is for Virgin RECENZE


Valerie Jensenová je v maturitním ročníku a je stále panna. A hodlá tak zůstat až do svatby. Když se o tom dozví její přítel, je více než otřesený – vlastně se zachová velice nepěkně a s Val se rozejde. Několik dní poté si její nyní už bývalý přítel najde novou přítelkyni a začne všem v okolí vykládat, že se s Val vyspal a bylo to tak mizerné, že se s ní rozešel. Val začne vidět rudě a všem v jídelně sdělí, jak to doopravdy bylo. Jenže její přiznání, že je panna a plánuje tak zůstat, někdo nahraje a dá na Youtube. Humbuk okolo celého případu se rozrůstá, zvlášť poté, co se o Val začne zajímat člen populární skupiny Tralse, a z jejího pannenství si udělá osobní výzvu…

Zůstat nebo nezůstat pannou až do svatby? Mám pocit, že mnoho dívek to už v dnešní době neřeší. Minimálně já nikoho takového neznám. Někomu by tohle téma mohlo připadat vyloženě nepříjemné. Pokud mezi ně patříte, nejspíš byste se čtení této knihy měli vyhnout. Kdyby byla Val fanatička, co se na všechny, kteří mají sex před svatbou, kouká skrz prsty, tak by tahle kniha zřejmě nebyla nic pro mě. Val ale taková naštěstí není; pouze se snaží  poukázat na to, že být pannou taky není žádná ostuda a že ne všichni jsou na sex připraveni – každý by se měl rozhodnout podle sebe, ať už je to tak či onak, a nerozhodovat se podle nátlaku okolí.

I přes to vážnější téma na mě kniha působila spíše jako oddechovka. Čte se to snadno, člověk s chutí otáčí na další stránku. V is for Virgin je jedna z těch knih, ze kterých by dle mého názoru byl perfektní film. Taková ta typická, americká romantická komedie – možná plná klišé, ale dobře se na to kouká a člověk se u toho zasměje.

Val je opravdu sympatická hrdinka. I kdyby někdo její postoj nesdílel, tak prostě musí uznat, že si dokáže celou dobu stát za svým názorem a nepodlehnout pokušení nebo náporu kritiky na svou hlavu – a ani jedno z toho určitě nebylo jednoduché. Kyle je zase typický případ „bad boye“, u kterého jen čekáte, kdy obrátí, přestane být „bad“ a vyzná hrdince nehynoucí lásku. Rozhodně ale působí sympaticky a jeho poznámkám se člověk nejednou zasměje. Jeho blogový příspěvek mě jednoduše dostal.

The Top Ten Reasons Why Virgin Val Sucks
10. She called me a one-hit-wonder.
9. She doesn’t appreciate the endearing nickname I gave her.
8. She makes me write stupid blogs about her at four in the morning.
7. She’s encouraging people not to have sex.
6. She blew me off when I asked her out.
5. She has a crush on a douche bag.
4. She won’t answer any of my calls.
3. She’s such a tease with her look-but-don’t-touch policy.
2. I played a whole effing concert just for her and she didn’t come even though she told me she would. (You’re such a liar!)
And the #1 reason why Virgin Val sucks?
I still want her anyway.

No, a když už jsem zmínila ty romantické komedie… tak stejně jako ony má i tahle kniha neuvěřitelně klišé konec. Ne, že bych ho nečekala. Je to jeden z těch „O XY let později“.

Abych to shrnula, někdy možná trochu moc klišé, ale četlo se to dobře a není tam nic, co bych vyloženě nesnesla.

Autor/ka: Kelly Oram
Originální název: V is for Virgin
Série: není
Datum vydání: US: prosinec 2012
CZ překlad: není
SK překlad: není
Počet stran: 360 v AJ/ebook
Moje hodnocení: 80%
Hodnocení na Goodreads: 3,91 při 378 hodnoceních

11 komentářů:

 1. The Top Ten Reasons Why Virgin Val Sucks...ooo!!! to je tak romantické 8P to by ma inak dostalo 8D
  Pekná recenzia, po knihe už dlho pokukujem 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Top Ten Reasons byl prostě jediný možný kandidát na ukázku... :)

   Vymazat
 2. Knihu už mám v čítačke, len sa k nej dostať :D Vyzerá to zaujímavo a som na to naozaj zvedavá =) a súhlasím s E_V_E, to Top 10 je super :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, jsem si jistá, že jednou se k ní dostaneš :D

   Vymazat
 3. Bože, tak teraz už viem, čo budem čítať v najbližšej dobe. Prestante tak tie knihy vychvaľovať, veď nestíham. .D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tohle sloveso neznám... "stíhat"... co to je? :D

   Vymazat
  2. Stíhať znamená stačiť. Akože nestačím všetko urobiť. = Nestíham. nemám čas. :D Nechcela som ťa zmiasť, dúfam, že si môjmu super vysvetleniu porozumela. :D

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Že bys konečně využila tu čtečku? ;D

   Vymazat
 5. Toto bola fakt super kniha, súhlasím s tebou.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědavá, jestli budou i další knihy od autorky podobně dobré... :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)