pátek 25. ledna 2013

Rick Riordan – Hněv bohů RECENZE

Ricka Riordana považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů pro mládež současnosti. Mám za sebou kompletní sérii Percy Jackson, první dva díly Bohů Olympu a dva díly Kroniky Cartera Kanea. Pokaždé, když se mi dostane do rukou jeho nová kniha, jásám. A tak to bylo i v případě knihy Hněv bohů. Jde o druhý díl série Kronika Cartera Kanea – recenzi na první díl si můžete přečíst ZDE.

Život Cartera Kanea a jeho sestry Sadie se převrátil naruby. Odhalili totiž tajemství své rodiny. Sourozencům Kaneovým koluje v žilách krev pradávných faraonů. Mimo to zdědili talent starých egyptských mágů. Paráda? Kdepak! Všechna ta zaklínadla, která se teprve učí ovládat, sotva stačí na to, aby se ubránili zákeřným protivníkům, nestvůrám, nebezpečným mágům a rozzlobeným egyptským bohům… Navíc se v kouzelné říši duatu pomalu probírá k životu ten nejhrozivější soupeř: had Apop, který chce nastolit věčnou vládu chaosu. Carter a Sadie musí najít tři části kouzelného svitku, který probudí boha slunce Rea, a objevit, kde se starý bůh vlastně ukrývá. Na záchranu světa zbývá jenom několik dní a čas se už začal odpočítávat…

Hněv bohů vypráví stejně jako první díl na střídačku Sadie a Carter. Kniha je přepis videonahrávek, které sourozenci Kaneovi namluvili. Každá kapitola má nějaký vtipný název („Všeobecné zpoždění na stanici Waterloo (za toho obřího paviána se omlouváme).“), který už dopředu prozrazuje, o čem asi bude, ale jen natolik, aby navnadil, aniž by zkazil překvapení. Co se týče sourozenců Kaneových, nemůžu říct, že bych jednoho z nich měla více či méně radši než toho druhého. V tomhle dílu mi chyběly i některé mé oblíbené postavy z jedničky, jako Horus, Eset nebo Bastet, které se tam jen mihly. Ovšem zase se objevily nějaké nové tváře, jako Bes, bůh trpaslíků, nebo Ptah – a ne, není to bůh breptání…

Znělo to asi tak pravděpodobně, jako že se Apop a Re stanou přáteli na Facebooku, ale rozhodl jsem se neříkat nic. (str. 76)

Na knihách Ricka Riordana se mi mimo jiné hrozně líbí, jak spojuje staré mýty a báje s moderním světem, takže se člověk něco dozví o mytologii a zároveň se tam objeví něco aktuálního, něco z moderního světa, jako třeba výše zmíněný Facebook. A čtenář se tomuto spojení nejednou zasměje. A nejenom tomuhle. Autor má prostě jedinečný smysl pro humor, který mi přesně sedne.


Od té doby, co se k nám nastěhovali učedníci, byl velkopokoj moc hlučný, než aby se tam Khufu mohl dívat na televizi v klidu, takže se pasoval na mého spolubydlícího.
Asi to byla pocta, ale bydlet s opičákem není jen tak. Myslíš, že psi a kočky línají? Tak zkus dostat z oblečení paviání chlupy.
„Co se děje?“ zeptal jsem se.
„Agh!“
Tohle říkal vždycky.
„Výborně, odpověděl jsem. „Budu na balkoně.“ (str. 77)

3.díl vyjde v březnu 2013
Navzdory nepopiratelným kladům ale musím říct, že kniha není úplně dokonalá. Byla tam místa, která mě hodně bavila, ale stejně tak i úseky, které mě nijak nenutily číst dál. Nejsem si jistá co, ale něco tomu chybělo. Něco, díky čemu bych se do knihy bezvýhradně zamilovala. Že bych začínala být na Riordanovy knihy moc stará? Jen to ne! Či už jsem rozmazlená tou úžasností série Bohové Olympu a mám tak od Riordanových děl příliš velké očekávání? Netuším. Každopádně, místy – zvlášť ke konci – to nebylo ono. Ale skončilo to samozřejmě cliffhangerem, který mě na další díl rozhodně nalákal.

A abych končila něčím pozitivním, tak český překlad je jako obvykle perfektní.

Shrnutě, Hněv bohů je dle mého názoru nejslabší knížka od Riordana. Pokud s autorem ještě nemáte zkušenost, doporučuji začít spíše s Percym Jacksonem a řeckou mytologií.  Pak se postupně dopracujete k římské mytologii ve spin-off sérii Bohové Olympu. A kdo ví, co si pro nás autor připraví do budoucna? Třeba se příště podívá na mytologii severskou, nebo něco exotického jako Indie...

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: Rick Riordan
Originální název: Throne of Fire
Série: Kronika Cartera Kanea, druhý díl ze tří
Datum vydání: US: květen 2011/ CZ: září 2012
CZ překlad: Fragment, Dana Chodilová
SK překlad: Fragment, Magdaléna Havlíková
Počet stran: 352 v CZ/vázaná
Cena: 299,- Kč
Moje hodnocení: 75%
Hodnocení na Goodreads: 4,19 při 38 191 hodnoceních

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)