pátek 12. července 2013

Meagan Spooner – Ptačí zpěv | Dystopie v kouzelném plášti RECENZEDystopie je tak trochu současný trend – a u CooBoo v květnu vyšla další z nich, Ptačí zpěv od Meagan Spoonerové (za naučení se jejího jména bych chtěla metál - vážně, co je špatného na Meghan a Megan?). Proč si z té záplavy futuristických knížek vybrat právě tuhle? Na jednu stranu v sobě má prvky typické dystopie, ale zároveň má takový punc originality.

Linda Ainsleyová nikdy neviděla oblohu. Žije ve městě, které je obklopené magickou bariérou. Za ní nemůže nikdo přežít. V jejím světě se člověk stane dospělým po kouzlobraní – tajemném procesu, při němž dítěti odeberou kouzelnou sílu a přidělí mu budoucí zaměstnání. Linda stále čeká na to, až bude ke kouzlobraní přivolána ona, jenže roky ubíhají, a ona pořád sedí ve škole ve společnosti o několik roků mladších dětí. Ale nic není takové, jak se zdá, a když se Linda kouzlobraní konečně dočká, následující události ji přinutí prchnout do světa za zeď…


Už od přečtení anotace jsem měla pocit, že se Ptačí zpěv námětem docela podobá knize Pod Nekonečnou oblohou od Veronicy Rossi. Společnost, co žije v uzavřeném městě, venku nelze přežít, protože tam zuří éterové/energetické bouře a hrdinka, která se octne venku (a samozřejmě dlouho nezůstane sama). Ale na rozdíl od „Nekonečné oblohy“ si Meagan Spoonerová mnohem lépe poradila s představováním světa. V obou knihách jsou čtenáři vhozeni po hlavě do děje, ale v Ptačím zpěvu se člověk zorientuje mnohem rychleji.

Na rozdíl od všech ostatních dystopií tady ale nenajdete jen technologii a zničenou planetu, ale i magii. V průběhu čtení mi ze všeho nejvíc vrtalo hlavou, jak to vlastně je, je to skutečná magie, nebo nějaká technologická vymoženost? Zvlášť ke konci se kniha zabývá Lindinými schopnostmi a magií obyčejně, ale pořád ještě nemám kompletně jasno – Ptačí zpěv je koneckonců pouze první díl trilogie, takže rozhřešení holt nemůžu čekat hned. Palec nahoru pro autorku za to, že ne všechny její záhady jsou průhledné a snadno uhodnutelné; opravdu dokáže překvapit.

Ptačí zpěv je rozdělen na tři části, a každá se odehrává v tak trochu jiném prostředí. Kniha má rozhodně stoupavou tendenci, zatímco první část mě příliš nechytila, ve druhé jsem se pořádně ponořila do čtení a tu třetí jsem dočítala dlouho do noci. Autorka to zbytečně neroztahuje, umím si představit, že jiní spisovatelé by si poslední část nechali až do dalšího dílu, zatímco jí se to všechno „vešlo“ do knihy, která má jen něco málo přes tři sta stran. Nedá se říct, že by byla kniha bůhvíjak akční, ale pokud si sednete s hrdinkou, neměli byste se nudit.

Lindě je šestnáct let, takže asi bude vyhovovat spíš mladším čtenářům (pro mě bylo vždycky nejlepší číst knihu s hrdinkou v mém věku). Chová se docela přiměřeně své situaci a nesnaží se připravit o nervy svojí zamilovaností. Milostná linka se tam rozjíždí, a to hned na dvou frontách, ale není to žádné „bez něj nemůžu žít“ a podobné věci, co tolik brnkají na nervy. Linda zkrátka není až tak moc sentimentální. Co si autorka nemohla odpustit bylo objevení její „zvláštnosti“ – opět se ukáže, že je Linda něčím výjimečná, taková oblíbená vlastnost knižních hrdinů.

Originál jsem nečetla, takže ho s překladem porovnávat nemohu, ale žádné kostrbaté věty nebo hromadu překlepů jsem nenašla. Jinak překladatelce se povedly překlady jmen – Linda je v originále Lark, tj. skřivan, a Linda je jak ptačí jméno, tak něco, co nezní divně. (přiznejme si to, holka jménem Skřivan…) Dalším dobrým tahem bylo pojmenovat jejího bratra Badyán – v originále Basil, neboli Bazalka. Ne, to by znělo ještě divněji.

Jak už jsem psala, závěrečná část se mi zamlouvala nejvíc, a pořádně mě dokázala navnadit na pokračování. To se jmenuje Shadowlark a v originále vyjde v říjnu tohoto roku – takže na překlad si ještě nějakou dobu počkáme. Těžko říct, jestli se autorce povede udržet minimálně stejné tempo příběhu, nebo Shadowlark potká „prokletí druhých dílů“, jehož součástí bývá podezřele často omílání pocitů ohledně dvou nápadníků. 

Námětem je knížka rozhodně neobvyklá, ale už jsem četla spoustu lepších dystopií. Má trochu slabší začátek, ale s přibývajícím počtem stránek se autorčin styl psaní pořád zlepšuje. Pěkné 4 hvězdičky.
Chtěla bych poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku
Autor/ka: Meagan Spooner
Originální název: Skylark
Série: trilogie Skylark, první díl
Datum vydání: US: 2012/ CZ: 2013
CZ překlad: CooBoo, Zuzana Halamíčková
SK překlad: není
Počet stran: 320 v CZ/vázaná
Cena: 299,- Kč
Moje hodnocení: 80%
Hodnocení na Goodreads:  3,77 při 1 383 hodnoceních

 

14 komentářů:

 1. pekná recenzia :) Mne sa strašne páčilo, ako autorka dokázala opisovať jednotlivé energické bubliny a všetky tie odlišné svety :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Ano, ty popisy bublin se mi líbily, nejvíc asi ty s jezerem a masožravými stromy :D

   Vymazat
 2. Akosi ju všetci začali čítať a mňa láka tiež, takže sa do nej tiež možno pustím. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ptačí zpěv rozhodně láká :) Minimálně na první pohled obálkou :)

   Vymazat
 3. Mňa kniha brutálne dostala 8D tie opisy prírody a mágie boli úžasné, to som si tak krásne živo vedela predstaviť. No nádherné prostredie to bolo. Máloktorý autor ma dokáže zaujať opisom prírody. Veľmi sa mi páčilo, ako sa to rozdelilo na 3 časti a každá sa odohrala inde. Bolo to také rozmanité. Osobne sa mi páčila najviac 2. časť a veľmi sa teším na pokračovanie 8) Jedna z najlepších dystópií, čo som čítala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Druhá část je má druhá nej :) Moc mě nebavilo to město na začátku... Ale taky se mi líbilo, že se hrdinka až tak moc nezdržuje na jednom místě :)

   Vymazat
 4. Bohužiaľ som ju ešte nečítala, ale už dávno si ma získala obálkou :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta obálka - v jednoduchosti je krása :)

   Vymazat
 5. No, tak jak jsem Ptačí zpěv s čistým svědomím vždycky přehlížel, teď se mi začíná líbit a rád bych si ho někdy přečetl. :))
  Navíc že je to pojaté stylem Veronicy Rossi, kterou mám rád, zní taky dobře. K tomu ještě magie, kterou taky nepohrdnu? Dejte to sem! :D
  Podle recenze to zní opravdu dobře, ale zas to kazí ten milostný trojúhelník, jestli jsem to pochopil dobře, protože na ten už jsem alergický. Ale je zas v skoro každé YA. :/ Prostě hezky si mě nahlodala... :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, asi by se tomu dalo říkat milostný trojúhelník, ale hrdinka zas tak velkou pozornost podle mě nevěnuje ani jednomu, takže to vůbec není otravné :D

   Vymazat
 6. Super recenzia, knihu si dlho plánujem prečítať. A znie to celkom sľubne, hlavne tá hlavná hrdinka.:D

  OdpovědětVymazat
 7. Tuhle knihu mám na seznamu hlavně kvůli obálce. Viděla jsem ji v knihkupectví, a prostě...wow! :D Tvoje recenze mi dodala naději, že to bude dobrá volba :D Jinak kdyby se hlavní hrdinka jmenovala Skřivan, asi by mě to...mátlo a rozesmívalo zároveň :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak někdy taková jména bývají, a mně to většinou nevadí, ale tohle je dokonalý kompromis :)
   Ať se ti líbí :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)