pátek 5. července 2013

Sarra Manning – You Don’t Have to Say You Love Me RECENZESarra Manning není v knižním světě žádný nováček. Už přes deset let píše knížky pro náctileté čtenářky a v roce 2011 jí vyšla první knížka pro dospělé – právě You Don’t Have to Say You Love Me (odteď už jen YDHTSYLM). A na mě už přes rok „útočily“ nadšené statusy a vysoká hodnocení jejích knih. Rozhodnutí si nějakou její knihu přečíst na sebe nenechalo dlouho čekat – ale než se k tomu člověk dostane, znáte to, ne? Ale letos, když jsem byla nemocná, a tudíž velice náchylná ke čtení toho, na co nemám čas, jsem sáhla po její knize French Kiss. Dost se mi líbila. Pak jsem se rozhodla dát prostor tomu „dospěláckému čtení“ a rozečetla jsem YDHTSYLM. A byla to láska na první přečtení.

Pětadvacetiletá Neve pracuje v literárním archivu (ne v knihovně!) a už od vysoké školy je beznadějně zamilovaná do Williama. Jenže dokonalí, dobře vypadající muži nemají zájem o tlusté dívky jako je ona. Ale když William odjede na tři roky do Kalifornie, Neve má konečně šanci se změnit – jejím snem je dostat se do velikosti 10 (ne, že bych se v tom extra vyznala, ale tipuju velikost S). A až se William vrátí, bude tak ohromen tou dokonalou dívkou, že se do ní okamžitě zamiluje. Ale pak Neveina sestra Celia podotkne, že by měla získat i nějaké zkušenosti se vztahy. Tady přichází na scénu Celiin kolega Max – sexy, povrchní Max, který jí může ukázat, jak takový vztah vypadá a přitom nehrozí, že se do něj zamiluje. Že ano?


Nemám tušení, jestli jsem to jenom já, nebo to tak má víc lidí, ale vždycky když rozčítám nějakou neparanormální knihu, tak trochu podvědomě hledám hrdinku, která mi bude podobná. Vlastně tak nějak hledám knihu, která by mě „vystihovala“. Nevím, jestli to dává smysl, ale takhle to každopádně je. Až doteď se mi to nijak moc nepodařilo. Ovšem záhy po rozečtení YDHTSYLM jsem měla pocit, jako bych četla tak trochu o sobě. Neve na začátku knihy bych klidně mohla být já za 6 let (když budeme brát v potaz ten věk). Až na pár věcí toho máme dost společného (já jsem přeci jenom kočičí osoba). Diví se ještě někdo, že se mi YDHTSYLM líbilo?

Ale počítám, že to, že je mi hlavní hrdinka povahově podobná, je vám šumafuk, takže přejdu k tomu, proč by se kniha mohla líbit vám.

Neve mi přišla jako taková skutečná hrdinka. Nemá žádné superschopnosti, spíš pořádnou hromadu problému se sebedůvěrou a její proměna je úžasná. Kniha se odehrává v průběhu několika měsíců a na 560 stranách, takže všechny změny probíhají pozvolna a uvěřitelně. Nejen Neve, ale i Max se mění. Navíc není Neve žádná pitomá husička, má přece diplom z Oxfordu a jde to poznat! Plusovým bodem pak je i to, že má ráda knihy.

V poslední době se roztrhl pytel s erotickými knihami, takže to, že v knize je sex, už asi nikoho nepřekvapí. Ovšem tohle není erotická kniha, takže popisy sexu nejsou v knize pořád, ale tak akorát. A i protože je Neve hlavně na začátku nejistá a nezkušená, tak takové scény na rozdíl od erotických knih působí více reálně. Někoho jsem slyšela říkat, že má pocit, že autorky erotických knih se nejspíš hodně koukají na porno – to by vás u YDHTSYLM nenapadlo. Mnohdy z toho vznikají více než vtipné situace.


‚OK, you need to relax because you’re not going to get any sleep and I can’t either when you’re sending out distress signals,’ Max said, moving his arm so it wasn’t pressed against her belly, but higher up and brushing the underside of her breasts, but it wasn’t as if she could complain about that now she’d played the tummy card. ‘Just pretend I’m Celia.’
‘You don’t talk as much as Celia,’ Neve offered. ‘And she’s much more bony than you, always poking me with her elbows.’


Takovéhle pasáže jsem si prostě nemohla nechat jen pro sebe, musela jsem se o ně podělit s kamarádkami. Takže to, že se vám to bude líbit, dámy, je už v podstatě jasné. Spíš tak na zkoušku jsem posílala i kamarádovi. Prý to vypadá vtipně, takže pánové, můžete to taky zkusit. Při nejlepším se pobavíte, při nejhorším se alespoň poučíte, kolika chaotických myšlenek jsme schopné.


‚You’re really hot. Like, temperature hot,’ she clarified when Max grinned as if she’d been passing judgement on his sex appeal. ‘And when you go to sleep, you get hotter and hotter and you drape yourself over me, and I feel as if I’m being boiled alive, like a lobster.’
‚Are you accusing me of being a snuggler?’ Max asked, folding his arms.
‘No, I’m not accusing and that wasn’t the part that I wanted you to focus on,’ Neve said. She reached out to touch Max’s arm. ‘Could you – I don’t know, is there anything you can do …’
‘To make myself a little less hot? It’s not really something I have much control over, but you could wear fewer clothes in bed.’


YDHTSYLM bych zařadila k chick-lit. Britské autorky jsou mistryně tohoto žánru – určitě znáte Sophie Kinsellu a při čtení YDHTSYLM jsem si vzpomněla na A Girl Like You od Gemmy Burgess, která je dost podobná. Je to prostě vtipné, lehké čtení. Když jsem YDHTSYLM někdy po druhé hodině v noci dočítala, měla jsem jasno – jelikož mi těch 560 stran připadalo jako málo a ani jednou jsem neměla pocit, že už chci, aby to skončilo, dala jsem si předsevzetí – chci si přečíst všechno, co Sarra Manning napsala. Po dalším přezkoumání to měním na skoro všechno; něco, co Sarra psala, myslím můžu vynechat.


She straightened the collar of Max’s black shirt. ‘It feels very strange kissing you with …’
‘… our clothes on?’
‘I was going to say with all these people around, but that works too.’

Teď už zbývají jen dvě poznámky na konec.  
Proč to u nás ještě někdo nevydal? 
a  
Kde můžu sehnat vlastního Maxe?


Autor/ka: Sarra Manning
Originální název: You Don't Have to Say You Love Me
Série: není
Datum vydání: UK: 2011
CZ překlad: není
SK překlad: není
Počet stran: 560 v UK/Paperback
Moje hodnocení: 99%
Hodnocení na Goodreads:  4,02 při 4 059 hodnoceních


15 komentářů:

 1. A ako vieš ktorú knihu od Sarry vynechať?
  Inak som strašne rada, že sa ti to páčilo! Treba Sarru predstaviť lepšie aj tu u nás, lebo píše úplne dokonale! Teraz som si dala re-read Adorkable, lebo je to úžasné a čaká na mňa Unsticky, ktoré asi zoberiem na dovolenku :)
  a už som čítala Let's get lost a to bolo tak isto úžasné :))) len sa bojím, že kopa báb to zavrhne, lebo hrdinky nie sú "instantly likeable". Hlavne tie tínedžerské. Ale ja to práve milujem úplne najviac na tom

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Říkala jsem si, že přežiju, když vynechám tu sérii Fashionistas :D
   Tvůj re-reading Adorkable sleduju a taky si to plánuju přečíst, už brzy. Unsticky, pokračování French Kissu a Adorkable je první v pořadí :)
   Mně se taky dost zamlouvají, jak Neve, tak Edie. Vždyť to říkám - mám pocit, jako bych četla o sobě :D

   Vymazat
  2. Aaa Fashionistas, hej to plánujem vynechať aj ja s najväčšsou pravdepodobnosťou :)
   Mňa teraz okrem iného pokúša práve French Kiss a zvyšok, lebo spravili re-print s novými obálkami ktoré vyzerá že pasujú k Adorkable a to by vyzeralo v mojej knižnici úplne dokonale.
   Ja som sa s Neve nedokázala stotožniť, pravdupovediac máme každá úplne iné problémy, ale aj napriek tomu(či práve preto?) som milovala čítanie o nej. A celý ten ich vzťah s Maxom bol úžasný a dokonalý :)
   Som zvedavá čo povieš na Adorkable :))

   Vymazat
 2. ja túto tiež akurát čítam a tiež som sa v Neve trošku našla, ona ako hrdinka mi strašne dobre sadla a to sa nestáva veľmi často a aj keď sú Sarryne knihy o trochu dlhšie, predsa len 560 strán je len 560 strán, tak mi to vôbec nevadí, pretože sa tam stále niečo deje a stále ma to drží :D Ale to nie je nič nové, pretože som už čítala Unsticky a Adorkable a tie boli megasuper :D

  OdpovědětVymazat
 3. Od Sarry som čítala iba Adorkable a to bolo perfect.<3 Musím sa dostať k niečomu ďalšiemu.:D Aj toto vyzerá super... Pekná recenzia, btw.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :)
   Adorkable jsem zatím nečetla, ale pokud bych měla usuzovat z reakcí ostatních, vše, co Sarra napsala, je skvělé, takže nemůžeš sáhnout vedle ;D

   Vymazat
 4. Sophii Kinsellu mám moc ráda, je to zkrátka takové oddechové čtení a tohle vypadá taky hodně dobře.
  Někdy si říkám, že u nás vychází plno hloupostí a některé dobré knížky ne a ne vydat. Sakra, co jsem to za národ! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frozie, od Manningové u nás vyjde v srpnu jedna knížka (ne tahle). Jestli se to bude dobře prodávat, tak se podle mě dočkáme i dalších knížek :)

   Vymazat
 5. YDHTSYLM (krucinál, i dneska, po víc než roce, si myslím, že je ten název vražedný. Zvláštní je, že si ho pořád pamatuju. :D) je skvělá knížka! Byla to první kniha, kterou jsem přečetla v angličtině, takže jsem si zprvu nebyla jistá, jestli z ní nejsem tak nadšená spíše proto, že jsem ji úspěšně dočetla.
  Když jsem tak pročítala ty úryvky, mám zatracenou chuť si to zase přečíst, takže asi ne, YDHTSYLM byla hádám tak dobrá, jak si to pamatuju. :D Za tohle budu muset Sašence ještě jednou někdy poděkovat. x))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. you are welcome my deer :D (ano to deer je tam naschval :D) A moj dalsi ciel je zlomit ta na Adorkable!

   Vymazat
  2. První kniha v angličtině - to budeš mít vždycky nostalgický pocity... pro mě to byla druhá VA a teď na ni samozřejmě nedám dopustit :))
   Ano, je to tak dobré, a ještě lepší než si pamatuješ, Sašenka má pravdu, deer! :D (tohle oslovení se mi líbí :D)

   Vymazat
  3. S.: ty jsi ta zlá, zlá víla, která mě namotá na všechny knížky, kterým se normálně vyhýbám. Jak to, že se v zájmu vlastní bezpečnosti nevyhýbám i tobě? :D

   F.: :)) To je asi pravda. VA... já měla tu sérii strašně ráda dříve, ale nějak mě to přešlo a štafetu přebrala mladší sestřička. Je zábava pozorovat, jak je z postav nadšená a připomínat si, že stejné hlouposti jsem vyváděla i já sama. :D Pořád se mě snaží donutit, ať konečně dočtu ten šestý díl, ale... je tolik jiných, skvělých knih! :D
   ok, ok, běžím na BD a okamžitě obědnávám i s novou Kate Daniels. :D

   Vymazat
  4. Navíc ta cena... :D Já Adorkable taky plánuju objednat v dobhledné době :) Spolu se skutečným výtiskem YDHTSYLM, to musím mít na poličce :D
   Já mám takový "trend", že mě série trochu přejde poté, co ji dočtu. Třeba z HG jsem byla šílená, z HP, a teď jak mám v hlavě konec... Teď jejich štafetu přebrali Divergent (já vím, že všichni nesnášíte Tris, ale já ne, a basta fidli :D) a Percy Jackson (proč není skutečnej? :D)

   Vymazat
  5. moira: My deer nevyhybas sa mi preto, lebo som super a nemozes odolat vsetkym tym zaujimavym kniham ktore mozes vdaka mne preskumat!!! :D

   Freckles: YDHTSYLM vyzera nazivo krasne :) taka pekne ruzova to je (aspon ta moja, snad nerobili novu obalku v poslednej dobe :D) a Percyho ti schvalujem, aj ked ja nemam vsetky precitane, ale je to rozhodne super! A Divergent tiez, aj ked jednotka sa mne osobne kusok viac pacila ako dvojka :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)