středa 25. prosince 2013

Carlos Ruiz Zafón – Kníže z mlhy | Tajemné čtení pro dlouhé zimní večery
Carlos Ruiz Zafón u nás není žádný nováček. Čeští čtenáři ho mohou znát například jako autora série Stín větru, nebo knihy pro mládež Marina. Ale teprve teď se k nám dostává Kníže z mlhy, což je kniha, se kterou autor před více než pětadvaceti lety debutoval. I tahle útlá knížečka je kniha určená pro mládež – a ta se určitě nebude nudit…

Je rok 1943 a třináctiletý Max se spolu s rodinou kvůli válce stěhuje z města. Chystají se žít u moře, v domě, který před lety po tragické smrti jejich jediného syna opustili jeho předchozí majitelé, a od té doby v něm nikdo nebydlel. Na pobřeží stojí maják a v moři už léta leží tajemný vrak lodi. Hodiny jdou pozadu a za domem je zahrada se sochami, které jakoby se hýbaly. Děje se tu něco velice podivného a Max je odhodlaný zjistit co…
Tohle byl pro mě teprve druhý Zafón – i když už se delší dobu chystám na Stín větru, zatím jsem četla jen Marinu. A ta se mi líbila hodně. Její hororový nádech, to, jak to vlastně do žádného žánru nezapadá a dokonce i proplétání různých časových vrstev. Proto jsem se na Knížete z mlhy dost těšila. V předmluvě autor popisuje, že je to kniha, kterou by si býval přál číst, když mu bylo třináct nebo čtrnáct let, ale která by ho zaujala i ve dvaceti. Ale myslím, že ačkoli je na Knížeti z mlhy přeci jen trochu poznat, že je to teprve debut, přesně to se mu povedlo.


Bude muset uplynout ještě mnoho let, než Max zapomene na to léto, kdy skoro náhodou zjistil, že existuje magie. (str. 11)

Kníže z mlhy si mě získal hned první větou. Jediná věta, a už jsem věděla, že mě čeká dobrodružný příběh s prvky magie a zamotanou minulostí. Pokud můžu soudit jen ze dvou přečtených knih, přesně to je autorův styl. Dokáže výborně popsat prostředí, v němž se vše odehrává, aniž by své čtenáře nudil sáhodlouhými popisy (však má kniha sotva 200 stran, ty by se tam ani nevešly), a zároveň z jeho slov přímo dýchá tajemno. Ono už autorovo jméno zní tak pěkně mysticky – Zafón, Zafón… Kdyby mi bylo těch třináct let, asi bych se u toho i bála. Takhle jsem si akorát užívala navozenou atmosféru. Zároveň musím dodat, že by z téhle knihy nepochybně byl skvělý film.


    Max se tedy opět zhluboka nadechl a strčil hlavu pod vodu, aby mohl pozorovat další Rolandův pokus. Roland tentokrát plaval podél trupu lodi až k zádi a Max na hladině kopal nohama, aby se udržel na stejné úrovni. Sledoval, jak jeho kamarád doplaval až ke kulatému lodnímu okénku a nakoukl dovnitř. Max zadržoval dech, co mu síly stačily, dokud ho nezačaly pálit plíce. Pak pod vodou vydechl a chystal se vynořit nad hladinu a znovu nabrat vzduch.
    V poslední vteřině však zahlédl něco, z čeho mu ztuhla krev v žilách. V přízračné podmořské mlze se třepotala stará vlajka, jen ztrouchnivělý cár stále ještě visící na stožáru na zádi. Max si ji pozorně prohlédl a poznal na ní vybledlý, ale přesto stále patrný znak: kruh se šesticípou hvězdou uvnitř. Po zádech mu přejel mráz. Tu hvězdu už přece viděl – na bráně s kovovými hroty v zahradě se sochami. (str. 67)

Příběh okolo Maxe není nijak složitý, a odehrává se během několika dní. Ano, není to příliš komplikované, a to i přesto, že zhruba třetinu zabírá odhalování minulosti a událostí, které vedly až k tomuhle létu v roce 1943. Události, které se odehrávají v „současnosti“, jsou už vlastně jen takový závěr k tomu, co se stalo předtím. V jednoduchosti příběhu je autorova nevypsanost cítit asi nejvíc, ale budiž mu k dobru fakt, že mě v závěru dokázal opravdu překvapit. Další plus získává i za způsob ukončení.

Stejně jako s Marinou nějak netuším, kam Knížete z mlhy zařadit. Není to tak docela ani horor, ani fantasy, ani dobrodružná knížka. Není to výhradně pro děti ani pro dospělé. Má to prostě od všeho trošku. Komu bych knížku doporučila? Asi těm, kdo mají rádi tajuplné příběhy. Nejnadšenější z ní bude asi věková kategorie mezi 10 a 15 lety, ale pokud vás kniha zaujala a let za sebou máte trochu víc, nebojte se po tom sáhnout. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti se skrývá krása… 


Chtěla bych poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!
Autor/ka: Carlos Ruiz Zafón
Originální název: El Príncipe de la Niebla
Série: Niebla, 1
Datum vydání: Španělsko: 1986/ CZ: 2013
CZ překlad: CooBoo, Romana Bičíková
SK překlad: není
Počet stran: 196 v CZ, vázaná
Cena: 249,-Kč
Moje hodnocení: 65%
Hodnocení na Goodreads:  3,56 při 8 940 hodnoceních


Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)