pátek 6. září 2013

Catherynne M. Valente – O dívce, která se propadla pod Čarozem do víru Bujaření | Vyrůst se musí, ale dítětem můžete být napořádDětské knížky čtu ráda – už od dětství. Některé mi dneska přijdou spíše úsměvně naivní, ale k jiným, jako třeba čemukoli od výborné Astrid Lindgrenové, se ráda vrátím i teď. O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby mě zaujalo nejdřív svým názvem, následně obálkou (červené není nikdy dost!) a po přečtení pár stran na zkoušku jsem měla jasno: tohle se mi bude líbit. Taky že líbilo. Moji recenzi na první díl si můžete přečíst TADY a teď už ke kouzelně fialovému pokračování, jež jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít.

(protože nepředpokládám, že by někdo z vás netušil odpověď na otázku „skončí první díl dětské knížky dobře nebo špatně?“, můžete druhou recenzi číst i bez znalosti předchozího dílu, jiných spoilerů se tu nedočkáte ;) )

September se nemůže dočkat, až se vrátí do kouzelné Čarozemě. Jenže dny, týdny i měsíce ubíhají a September marně vyhlíží z okna, jestli si pro ni nepřijde Zelený vítr, aby ji odnesl za jejími tamějšími přáteli. Dočká se teprve na své třinácté narozeniny. Tentokrát si se svými společníky užije dobrodružnou prohlídku Čarozemě, žádná složitá poslání, to je jisté! Až na to, že v Čarozemi je něco v nepořádku: jejím obyvatelům mizí jejich stíny. A tak se September, která má hned podezření, kdo je za to odpovědný, vydává do Podčarozemě, aby dala vše do pořádku…