úterý 8. října 2013

Katja Millay – Moře klidu | Sen o druhých šancíchJelikož tady už dvacet minut sedím u dokumentu, v němž je jen nadpis, a marně přemýšlím, jak tuhle recenzi začít, nejspíš prostě začnu neoriginálně. V pátek mi došla ARC kopie knihy Moře klidu od nakladatelství Domino. Nadšeně jsem se do ní pustila a v neděli večer jsem ji měla dočtenou. Bylo to emočně náročné čtení a teď mi zbývá těžký úkol: sepsat všechny tyhle pocity v recenzi.

Dívka s tragickou minulostí. Kluk, jemuž ze života jeden po druhém mizeli všichni, na nichž mu záleželo.
Příběh startuje ve chvíli, kdy začíná Nastya Kashnikovová chodit do nové školy. Přestěhovala se ke své tetě, aby unikla minulosti. S nikým nechce mít nic společného, a dodává větě „s nikým nemluví“ nový význam. Není jen nespolečenská – nemluví vůbec. Už dva roky. Všechno v jejím novém životě se odvíjí od jediné události. Události, která všechno změnila, ale nikdo neví, co přesně se stalo. Až na ni.
Josh Bennett už od útlých let ztrácel všechny své blízké, až mu nakonec nezbyl nikdo. A to je dobře – když mu na nikom nebude záležet, tak ho pak nebude bolet, až odejdou. Je odhodlaný si nikoho „nepustit k tělu“, a většina lidí to dodržuje. Až na Nastyu, tajemnou Nastyu…
Mají vůbec naději na druhou šanci?