pondělí 29. září 2014

10 knih, které si chci přečíst znovu

Ani bych nespočítala, kolikrát mi někdo řekl „Nechápu, jak tě může bavit číst něco, co už jsi četla.“ Ale podle mě je tohle jeden z pilířů knihomolství – to, že vás do čtení žene touha číst, nejen dozvědět se konec. To, že vás nějaký příběh okouzlí natolik, že se k němu chcete vracet znovu a znovu, protože číst ho je prostě úžasné.

Momentálně jsem uprostřed své vlastní knižní výzvy (a docela se mi to daří), a tak jsem si řekla, že jako další motivaci bych si pak mohla slíbit opětovné přečtení nějaké, jen tak, protože se mi chce. Hned jak vrátím všechny knihy do knihovny. Takže jsem si samozřejmě okamžitě sestavila seznam. A jaké knížky že si to chci přečíst znovu?

Percy Jackson/Bohové Olympu (Rick Riordan)
Už je to pěkně dlouho, co jsem naposledy četla první díl Percyho Jacksona. Nebo druhý. A třetí. Vlastně si tuhle svou oblíbenou sérii potřebuju přečíst komplet znovu. A pak i navazující sérii Bohové Olympu. 6.října vychází poslední díl, Blood of Olympus, a pak už mi zbývají jen a jen rereadingy. Ještě štěstí, že je těch knih deset, to mi nějakou dobu vydrží.
Hlavní hrdina zjistí, že antičtí bohové existují, a on je syn jednoho z nich. Jenže ruku v ruce s nadpřirozenými schopnostmi jde i horda nestvůr, které mu jdou po krku, protože nemají nic lepšího na práci. Naštěstí pro nás neztrácí Percy Jackson nadhled a se sarkasmem jemu vlastním všechno komentuje.

Fangirl (Rainbow Rowell)
Všimli jste si, že mám slabost pro autory s iniciály RR? Není to náhoda? Fangirl jsem četla loni na podzim a od té doby si u všech knížek říkám „Hm, dobré, ale není to Fangirl…“ Ukázalo se, že nic není Fangirl, takže si ji prostě budu muset přečíst znovu. Navíc se to hodí – v říjnu začínám vysokou školu, a co zrovna dělá Cath, hlavní hrdinka Fangirl? Kromě posedlosti jednou knižní sérií, která se právě blíží ke konci (ehm, viz výše), začíná vysokou školu! Náhodička. A už jsem říkala, že miluju tu obálku? Ne? Tak teda: miluju tu obálku!

Polibek pro Annu (Stephanie Perkins)
Annu už jsem četla dvakrát. Poprvé před třemi lety, podruhé loni – předtím, než jsem si přečetla autorčinu další knížku, Lola a kluk odvedle. A letos v srpnu mi přišla autorčina nejnovější knížka, na kterou se moc moc těším, určitě mi zlepší nějaký ten sychravý podzimní večer, a pak bych si mohla znova přečíst Annu, co říkáte? Protože v obou případech, kdy jsem ji četla, jsem se zamilovala do autorčina stylu psaní, do hlavní hrdinky, a taky do Étienna St. Claira. Je to jasné. Musím si znovu přečíst Annu.
Hlavní hrdinku Annu zapsal její otec do posledního ročníku střední na internát v Paříži. V Paříži!! Romantika v Paříži? Musím snad říct něco víc?

Drahokamy (Kerstin Gier)
Tahle časocestovací trilogie mi prostě přirostla k srdci. Rudá jako rubín, Modrá jako safír a Zelená jako smaragd jsou ten typ knížek, které se čtou naprosto samy. Jsou vtipné, bezstarostné, oddechové, ale jenom proto nejsou o nic méně úžasné. A navíc, mám je teď podepsané od překladatelky… Od té doby, co je mám podepsané, jsem je vlastně ještě nečetla, takže bych si je měla přečíst znovu, protože je to vlastně tak trochu jiná kniha, extended version, že jo?
Hlavní hrdinka zjistí, že časocestovací gen, který se dědí v její rodině, získala ona, ne její protivná sestřenice Charlotte, která na to byla celý život připravovaná. Gwendolyn spadne po hlavě do minulosti, do cestování v čase a když bude mít štěstí, získá srdce protivně úžasného Gideona de Villierse, dalšího cestovatele v čase – a nebo jen bude mít štěstí, když z toho vyjde živá, to se ještě uvidí.

IMHO, takhle
je to lepší
Hvězdy nám nepřály (John Green)
Od Greena už jsem přečetla tři knížky, a žádná mě zatím neuchvátila tak jako Hvězdy. Letos v květnu jsem viděla film (bylo to odpoledne po mé maturitní zkoušce. Večer předtím jsem si říkala: zítra každopádně budu brečet. Buď kvůli maturitě, nebo Hvězdám), a od té doby si říkám, že si to potřebuju přečíst znovu. Už jen proto, abych se ujistila, že se mi knížka pořád líbí víc než film (což jsem zřejmě v menšině, ale aspoň nejdu s davem – pozitiva se musí hledat všude!).
Stejně všichni víte, o čem to je. Náctiletí, rakovina, metafory a spousta slz.

Měděný jezdec (Paullina Simons)
Další z knížek, které už mám za sebou dvakrát. A pokaždé mi zlomila srdce. Protože přes všechny chyby, které ta knížka má (a já je vidím, to mi věřte), mě pokaždé dostala. Takže mi ty chyby jsou naprosto jedno, takže si své negativní názory můžete nechat pro sebe. Mně se to líbí, a basta! Druhý díl mě celkem zklamal a třetí jsem pro jistotu ještě neotevřela, protože se bojím, že mě zklame ještě víc. Asi si místo toho znovu přečtu první díl.
Leningrad v době první světové války, milostný čtyřúhelník, který by měl být otravný, ale není; zakázaná láska, která by měla být otravná, ale není… a jelikož je válka, tak taky spousta mrtvol a utrpení, které z toho budete každopádně cítit.

Jumping to Confusions (Liz Rettig)
Nemůžu vystát pitomé hrdinky – s jednou výjimkou, a to jsou hrdinky v knihách Liz Rettig. Ono je to tak, že většina pitomých hrdinek stráví celou knihu obklopená kamarády a hordou zamilovaných kluků, kteří neustále opakují, jak je úžasná a dokonalá, až tomu nakonec uvěří, přestože jí celou dobu uniká pointa. Ne tak hrdinky Liz Rettig. Ty jsou napsané tak, abyste se jejich hloupostí bavili. O nic víc závažnějšího nejde, jen o zábavu. Takže pokud se nad to dokážete povznést, dostanete roztomilou a vtipnou oddechovku. Deník mý zoufalý lásky od stejné autorky jsem četla už nesčetněkrát (nenechte se odradit tou hrozivou českou obálkou, je to lepší), ale Jumping to Confusions se mi líbilo zrovna tak, a četla jsem ji jen jednou. Takže si ji určitě musím přečíst znovu!
Dvojčata Tessa a Cat si vůbec nejsou podobné. Tessa je úžasná, Cat je tlustá a nezajímavá. Tak proč se ten nový Američan nezajímá o Tessu, ale o Cat? Cat na to přišla: je gay. Trochu ukvapených závěrů a spousta nedorozumění. Je to bžunda.

Chvíle před koncem (Lauren Oliver)
První knížka od Lauren Oliver, kterou jsem přečetla, a stále ta nejoblíbenější. Krásně napsané, spousta pěkných myšlenek, zajímavé téma, ani trochu nudné.
Hlavní hrdinka sedmkrát prožije jeden den, 13. února. Co musí změnit, aby to přestalo? Co musí změnit, aby se to zlepšilo? Jaké budou nakonec její Chvíle před koncem?

Forbidden (Tabitha Suzuma)
Jemu je sedmnáct, jí je šestnáct. Zrovna se do sebe zamilovali. Je to tak nenormální? Ano, jsou totiž bratr a sestra…
Ano, Forbidden je kniha o incestu. Pokud máte jakýkoli pocit, že by se vám to téma hnusilo, nečtěte to. Vaše volba. Ale přijdete pak o jedinečnou příležitost poznat zakázanou lásku z trochu jiného úhlu než „rodina nám nepřeje“ nebo „jsem upír a ublížím ti!“. Neříká se přece, že si láska někdy nevybírá? Když nic jiného, Forbidden dává čtenáři důležitou lekci: někdy to není tak jednoduché. Někdy si člověk nemůže pomoct. Nikomu neublížili a přesto je jejich cit zločin. Rozšíří vám to obzory. A já si to vážně potřebuju přečíst znova.

Zlodějka knih (Markus Zusak)
A nakonec knížka, která mi před 4 lety ukradla srdce… Zamilovala jsem se do Zlodějky knih a letos v lednu mi zase ukradla slova ve filmovém zpracování. A já si říkám: kéž by pro mě spíš ukradla nějaký ten čas, abych měla čas si ji znovu přečíst… Od ledna je to 9 měsíců a čas byl, jen ne na Zlodějku. Tak to musím napravit.


Bonusové číslo jedenáct aneb jestli jsem tohle nemám přečteno nejméně dvacetkrát, tak už brzo budu:
Harry Potter.
Bez komentáře.

Dnešní otázka na konec bude jednoduché: které knížky byste si chtěli přečíst znovu?

17 komentářů:

 1. Komentář na fb jsem psala před čtením článku, tady píšu po dočtení článku... Aby bylo jasné, že jsem ten článek fakt přečetla!

  Nechápu, co všichni vidí na Polibku pro Annu, mě to fakt nebavilo. Jasný, někomu se to líbit může, ale číst to podruhé? Ne, to prostě nejde. :))
  Chjo, proč se Tabitha Suzuma nepřekládá do češtiny? Ty její knížky mě opravdu zajímají.
  A Percyho bych už taky mohla dočíst. Zatím jsem přečetla tři knihy. Těch dalších sedm budu mít ještě na hodně dlouho. :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se Anna prostě fakt hodně líbila (v angličtině víc než v překladu).
   Nepřekládá se, protože je to kontroverzní téma a všichni se toho bojej, vsaď se, že je to ten důvod :D Ale když už teďka není kontroverzní knižní porno, pardon, erotické romány, tak už by se přes to mohli přenést... Ale vyjde to na Slovensku, někdy příští rok ;)

   Vymazat
 2. Polibek pro Annu bych si také chtěla přečíst znovu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Stejně jako ty si chci přečíst znovu Měděného jezdce. Ale první chci dočíst celou sérii, zbývá mi už jenom třetí díl. Takže snad příští rok se do Měděného jezdce začtu znova.
  Chvíli před koncem jsem ještě nečetla a přiznám, že jsem na ní úplně zapomněla. Ale tys mi jí připomněla, takže si jí budu chtít co nejdřív přečíst :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme na tom stejně! Já se ovšem bojím, že Letní zahrada bude stát za houby, takže mám větší chuť přečíst si spíš dotřetice toho Jezdce...

   Vymazat
 4. Na re-readingu Percyho Jacksona zrovna teď pracuji! Mám za sebou první díl a rozhodně mám v plánu přečíst příští měsíc i ten druhý, minimálně. :) A zrovna dneska mi přišel email, že mi bude odeslán box The Heroes of Olympus, což je mučení, když vím, že k The Blood of Olympus se dostanu až o Vánocích! :D Hádám, že až dočtu Percyho, pustím se do re-readingu Bohů v AJ, jop. :D :)
  Fangirl bych si ráda přečetla znovu, ale zrovna teď dám přednost čtení ostatních knih od Rainbow. :)
  Nu, zrovna teď se chystám spíše na první čtení Loly než na re-reading Anny. :)
  Jé, Drahokamy bych si taky přečetla znovu! :D
  Mám od Greena doma čtyři knihy a nečetla jsem ani jednu. Jó, měla bych s tím něco udělat, ehm. :D
  Jumping to Confusions - Už jsem o tom u tebe četla a mám v plánu se po tom časem mrknout. :)
  Forbidden - Počkám si na slovenský překlad a pak se na to podívám. :)
  Jó, Zlodějku bych si klidně taky přečetla znovu!

  Pěkný článek. Možná časem sepíšu podobný. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude ti odeslán box? Já chci taky!
   Mně už od Rainbow zbývá jen Landline. Šetřím si to na horší časy :D
   Lola je taky fajn, já se zase chystám na první čtení Isly, doufám, že bude legendární a boží!
   Na slovenskou verzi Forbidden jsem taky zvědavá...

   Vymazat
 5. Četla jsem pouze Hvězdy nám nepřály a Zlodějku knih a můžu potvrdit, že obě knihy jsou úchvatné. Určitě nemám nic proti opakovanému čtení - naopak... Už s mi párkrát stalo, že mi na táboře, kde jsme bez elektřiny, došla baterka ve čtečce, a neměla jsem žádnou "papírovou knihu"... Tak jsem si od ostatních lidí půjčovala ty jejich a často se stávalo, že jsem je už četla... To bylo tedy "znovučtení z nouze". Ale u skvělých knížek bych rozhodně neváhala a přečetla je klidně i víckrát než dvakrát.
  Další zajímavý jev je opětovné čtení kvůli vstřebání konce. Třeba konec Aliance od Veronicy Roth moje hlava odmítala vstřebat do té doby, než jsem si ho přečetla podruhé... Ale to sem asi nepatří. Každopádně: souhlasím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, mně se do Aliance podruhé ani nechce, spíš bych si znovu přečetla Divergenci a Rezistenci. Ten třetí díl mi nějak nesedl. Ale chtěla bych si někdy znovu přečíst Eleanor a Parka, tam mi ten konec nějak nesedl a chci to zkusit znova, to je pravda...

   Vymazat
 6. Tak z těhlech tvých vypsaných knížek jsem četla víckrát Polibek pro Annu a Lolu taky. Pak Harryho Pottera nesčetněkrát a ještě ho také nesčetněkrát číst budu. Mám to obvykle s knížkami, které čtu poněkolikáté tak, že u podruhé to neskončí. Když si tu knihu zamiluji, tak se do jejího světa ráda vracím na několikrát.=)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tak, třeba Astrid Lindgrenová, tu budu číst dokola až do smrti. Tu jsem sem nějak zapomněla dát, krucipísek... :D

   Vymazat
 7. Zlodějku knih jsem začala číst už před nějakou dobou, ale knížku jsem odložila, ani nevím proč. Tenkrát mě nějak nechytla. Jinak, mě přijde, že jsem v období mých let na gymnáziu promrhala spoustu času čtením těch stejných knih pořád dokola a proto teď nic znova nečtu a soustředím se jen na to, co jsem ještě nečetla, kromě knih, které jsem nečetla už opravdu hodně dlouho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zase na gymnáziu moc knížek víckrát nečetla, to jsem dělávala dřív, na základce. Pak jsem objevovala čím dál tím víc nových knížek, a nestíhám číst ani ty, natož ještě rereadingy. Ale zase si říkám - proto ty knížky kupuju, že se mi líbí natolik, že si je chci přečíst znovu. Jinak by mi stačily z knihovny :)

   Vymazat
 8. Chvíli před koncem jsem už četla a myslím, že se k ní určitě někdy vrátím, stejně tak jako ke Hvězdám :) Polibek pro Annu teď čtu a fakt se mi líbí :) Hlavně St. Clair :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, Etienne... Najít člověka, kterému se nelíbí Etienne, řeknu asi... dobře! Už tak je nás na něj hodně! :D

   Vymazat
 9. Pěkný výběr knih :-) Já se rozhodně znovu někdy pustím do Bezpečného přístavu od Nicholase Sparkse, dále do Selekce, Divergence (ale asi jen do prvního dílu hlavně), Nabíječe, Zůstaň se mnou a rozhodně do mnoha dalších, ale teď si nemohu vzpomenout, což je hanba :-(

  OdpovědětVymazat
 10. Tak Harryho jsem cetla nekolikrat a jeste ho hodnekrat cist budu :) A jinak mam docela dost knih, ktere bych si rada precetla znovu.Treba Vampyrskou akademii, knihy od Jojo, Pana prstenu, Hobita a plno dalsich...... :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)