úterý 29. července 2014

10 důvodů, proč si přečíst Cizinku od Diany Gabaldon

Už je to přes rok, co jsem objevila Dianu Gabaldonovou a její knihy. Od té doby mám neustále v plánu vám o ní něco napsat, protože takovýhle čtenářský zážitek se jen tak nevidí. A dneska jsem si konečně sedla k počítači, že ANO, teď už to konečně napíšu. Takže, po čtyřech úvodních větách o ničem bych mohla jít na to.

NĚCO MÁLO O SÉRII
V roce 1991 vyšla ve Spojených státech kniha jménem Outlander od dosud neznámé Diany Gabaldonové. Kniha měla přes šest set stran a ve všech knihkupectvích si jistě lámali hlavu, do jakého žánru ji vlastně zařadit. V Británii vyšel první díl jako Cross Stitch, kdybyste náhodou pátrali po anglické verzi.

Druhý díl série se jmenuje Dragonfly in Amber (česky Vážka v jantaru), třetí Voyager (č. Mořeplavec), čtvrtý Drums of Autumn (č. Bubny podzimu), pátý The Fiery Cross (č. Hořící kříž), šestý The Breath of Snow and Ashes a sedmý An Echo in the Bone. K dnešnímu dni má série osm knih, přičemž ta poslední, Written in My Own Heart’s Blood vyšla v červnu a momentálně z ní je bestseller. Další díly nejspíš budou (ale neví se kdy ani kolik). Kromě toho napsala Gabaldonová ještě spin-off sérii o jedné z vedlejších postav, Lordu Johnovi.

U nás vyšla první kniha až skoro o dvacet let později u nakladatelství Plejáda jako Cizinka, následované i dalšími díly, vedle nichž vypadá Cizinka se svým počtem stránek jako drobeček. Na podzim roku 2014 vyjde druhá část páté knihy, Hořící kříž – ten už má tolik stran, že vychází nadvakrát.