pátek 29. srpna 2014

Neal Shusterman – Unwind | Děsivě znepokojivé

Obliba dystopií pomalu, ale jistě ustupuje. Minimálně u mě. Dystopie už mě jen tak neohromí, a pokud mám chuť si něco dystopického přečíst, sáhnu spíše po něčem starším. V případě Dárce z první poloviny devadesátých let se mi to vyplatilo a kniha dostala zasloužených 5 hvězdiček. Takže jsem se rozhodla sáhnout po knize Unwind, která vyšla už před sedmi lety… a zase jednou to byl dobrý tah.

Nacházíme se v Americe, několik generací v budoucnosti. V mezičase proběhla druhá občanská válka, jejímž předmětem bylo právo na život. Výsledkem byla Listina života, která ustanovuje, že lidský život je od početí do třinácti let dítěte nedotknutelný. Ale od třinácti do osmnácti let se rodič nebo zákonný zástupce může rozhodnout poslat dítě na proces rozebrání (unwinding). Ve sběrných táborech pak každý Unwind čeká na chvíli, kdy ho rozeberou, aby následně nezemřel – to by bylo nelegální – ale všechny jeho části budou dát žít v odděleném stavu, orgány, ruce, krev – každá část připadne někomu, kdo ji zrovna potřebuje.

Connor byl problémové dítě, což se nakonec jeho rodiče rozhodli vyřešit rozebráním. Risa prožila celý dosavadní život v dětském domově, ale ten je přeplněný a stavy se musí nějak snížit. Lev se pro rozebrání narodil, celý život ho vychovávali k přesvědčení, že to je jeho osud, jeho dar bohu. Shodou náhod se všichni společně ocitnou na útěku před těmi, kteří chtějí rozdělit jejich těla a vymazat jejich mysl. Je to útěk o život…