neděle 23. srpna 2015

Jak (ne)sleduju seriály | Dean vs. Dean a Spínáčkem při porodu

Není to ani čtrnáct dní, co jsem byla přesvědčena, že se mám začít koukat na jistý seriál. Z důvodu více faktorů, k nimž se snad během článku dostanu, jsem se rozhodla onomu přesvědčování podlehnout, i když jsem od seriálu příliš nečekala. O deset dní později jsem viděla poslední epizodu poslední série a najednou nevím, co si se svým životem počít, protože tohle se mi normálně nestává. Jsem totiž opak seriálového závisláka (zdravím svoje kamarádky, které si toto označení na rozdíl ode mě po právu zaslouží: vy víte, o kom mluvím!).

Řekněme to takhle. Znáte Sherlocka? To je asi hloupá otázka, zásluhou skuhrání fanoušků o Sherlockovi nejspíš slyšel každý na internetu. Sherlock je, jak jednou někdo trefně podotknul, asi ten nejkratší seriál v historii seriálů. Už je to pár let, co byla odvysílána nějaká epizoda. A všichni, všichni chtějí víc. Protože Sherlock je vážně skvělý. A má Benedicta Cumberbatche. Všichni milujou Benedicta Cumberbatche. Pojďme si udělat rychlý přehled.

Kdy jsem se na Sherlocka začala koukat já?
Hm, když se zamyslím, vidím to na přelom let 2013 a 2014.
Jak dlouho mi trvalo, než jsem viděla všechny dostupné epizody?
No, totiž…
Kolik má Sherlock epizod?
Devět.
Kolik epizod jsem viděla já?
Sedm.
Copak mě to nebaví?
Ano, hrozně moc!! Myslím, že je to geniální seriál!
Tak proč jsem to ještě nedokoukala do konce?
Dobrá otázka, fakt dobrá.

Kdysi jsem se za seriálového závisláka mohla označovat taky. Mé začátky byly vskutku rozmanité. S babičkou jsem sledovala Esmeraldu a Komisaře Rexe, s celou rodinou M*A*S*H a brzo ráno, ještě než vstal někdo, kdo mi tu „blbost“ mohl zakázat, Pokémony a Digimony. Na základce jsem ještě viděla pár epizod Čarodějek, ale to spíš výjimečně, protože byly většinou v době, kdy jsem buď nebyla doma, nebo byl doma někdo, kdo by mi to zakázal. A strašně jsem milovala Desáté království a Vlka, řekněte mi někdo, že to taky znáte!!

K prvnímu průlomu došlo v primě (6. třídě). Vydupala jsem si, že už jsem dost velká, abych mohla chodit spát později, a přes sledování Ztracených (odtud pochází moje přezdívka, pokud jste si s tím snad někdy lámali hlavu) jsem se dostala až ke stavu, kdy jsem se na něco koukala snad každý den. Útěk z vězení, Hrdinové, Zoufalé manželky, Dr. House, Přátelé, Chůva k pohledání, Gilmorova děvčata (Nova tenkrát reprízovala celý seriál, až na pátou sérii, kterou zlovolně vynechala, takže jsem ji doháněla o víkendu. Celou sérii o víkendu – není to výkon hodný seriálového maniaka?), Sběratelé kostí, Gossip Girl a určitě jsem ještě na něco zapomněla. Za svůj úspěch považuju, že jsem většinu těch seriálů dokoukala do konce (a až se podívám na tu jednu jedinou epizodu Dr. House, která mi tehdy před několika lety v televizi unikla, bude jich o jeden víc). Ještě v televizi jsem se začala koukat na Teorii velkého třesku.

Druhým průlomem byly v patnácti Upíří deníky, na které jsem se začala koukat hlavně proto, že to byli upíři (to bylo v té době, kdy byli upíři super moderní a populární, vzpomínáte si? *nostalgické povzdechnutí*) a že tam hrál Ian Somerhalder (v našich srdcích od dob Boona ze Ztracených až navěky *zasněné povzdechnutí*). První dvě řady jsem milovala. Třetí řada mě otrávila tak moc, že jsem začala přát padouchům, aby Eleně už konečně některý z nich zakroutil krkem. *otrávené povzdechnutí*

O moc dál už jsem se nedostala. Ale The Vampire Diaries pro mě byly zahájením počítačového sledování seriálů. How I Met Your Mother, Pretty Little Liars, Switched at Birth (Bing mi to kdysi přeložil jako „Spínáčkem při porodu“), The Lying Game, Hra o trůny, Dexter, Downton Abbey, Black Books, Doctor Who, již zmiňovaný Sherlock, Skins, Selfie, The Nine Lives of Chloe King (to zrušili dřív, než jsem na to stihla přestat koukat!), Young and Hungry, True Blood, White Collar, Scrubs, Glee, Once Upon a Time, Eureka, Pushing Daisies, The Carrie Diaries, Awkward, Teen Wolf, Outlander a určitě ještě něco – tohle všechno jsou seriály, které jsem za posledních šest let začala sledovat a nedokoukala. S čestnou výjimkou HIMYM. Podtržené jsou ty, se kterými jsem to ještě zcela nevzdala, jen jsem zrovna tak trochu zaseklá… v případě Outlander je to o jednu epizodu.

Letos jsem tedy ve stavu, kdy jsem sledovala:
Nové díly The Big Bang Theory. Ten konec mi zlomil srdce.
Outlander. Na to, že jsou to relativně dlouhé epizody, mi to docela jde. Je to super seriál, doporučuju všem.
Kvůli pochycení britského přízvuku jsem začala s Downton Abbey. Dvě a půl série, než mě to dočasně přestalo bavit.
Black Books. Též britský přízvuk. Knihkupectví. Krátké epizody. Černý humor. A little book of calm. Proč jsem vlastně přestala?
Doctor Who, osmá série. Moc mě nebavila, tak jsem přestala u „Are you my mummy?“.
V květnu jsem se začala koukat na Supernatural. Včera jsem viděla čtrnáctou epizodu. Jsem pyšná na své tempo.

Jak teď sleduju seriály – udělám si něco k jídlu. Řekněme, že si k tomu pustím seriál. Co třeba epizodu Supernatural? To zní dobře. Pustím si díl, který je na řadě.
5 minut epizody
Něco strašidelného vyskočilo do záběru. Zaskočí mi jídlo. Pozastavím to a kašlu.
7 minut epizody
Ježíš, to je strašidelný, na to nemůžu koukat! Kdybych koukala na televizi, zakryla bych si obličej polštářem. Tady akorát kliknu na pozastavit.
12 minut epizody
Dojím. Přežila jsem svoji večeři, hrdinům jde stále o krk.
14 minut epizody
Ježišmarjá, to je děsivý!!! To jsem se lekla!!! Pozastavit. Jdu si zkontrolovat Facebook a když už jsem v tom, taky Goodreads. Když se mi zklidní tep, znova to pustím.
17 minut epizody
Nechala jsem otevřený Facebook a přišla mi zpráva. Mohla by to být otázka života a smrti, radši to půjdu zkontrolovat. Jen si zmenším okno a nechám běžet seriál, abych se koukla…
18 minut epizody
Mohla to být otázka života a smrti. Ale častěji mi kamarádka posílá „samolepku“ šíleného jednorožce nebo depresivního dinosaura.
21 minut epizody
Ne, to nevydržím, bojím, bojím, bojím! Twitter, e-mail, Instagram, Blogger, znova Facebook, Goodreads, předpověď počasí, kde že jsem to byla? Aha, koukala jsem na seriál. Mohla bych to dokoukat… nebo si tu druhou půlku nechám, až budu zítra jíst, už jsem dneska vyčerpala denní dávku děsivosti, no ne? Sama sobě si přikývnu a jdu si číst nebo dělat něco jiného.

Tohle je extrémní stav. Ve dvou třetinách případů tu epizodu dokoukám do konce. Většinou proto, že se při sledování zaberu do filozofování o tom, jestli je hezčí Sam nebo Dean. Když vezmeme v úvahu, že představitel Sama hrál v Gilmorových děvčatech postavu jménem Dean, můžu to vždycky zaonačit tak, že hezčí je Dean. Jen jsem se ještě nerozhodla, jestli Dean nebo Dean.

Zkrátka a dobře – dokud jsem na seriály koukala v televizi, která je prostě dávala a šmytec, žádná pauza nejde, možná tak jedna či dvě reklamy, tak to šlo. Ale jakmile o můžu zastavit kdykoli chci, přihlásí se o slovo moje porucha pozornosti (když to není strašidelné, většinou to zastavuju na super trapných momentech. Znáte to – postava se chystá udělat nějakou hloupost a vy byste to radši neviděli). Tato porucha pozornosti má na svědomí i chronický nedostatek článků zde na blogu. Momentálně jich mám asi pět rozepsaných, ale dokončit je… to je těžší.

Do tohohle stavu mi holky na Goodreads jemně vnutily jistý seriál jménem My Mad Fat Diary. Rozhodujícím faktorem byl nesporný dobrý vkus doporučujících, a taky fakt, že MMFD má tři série a celkový počet epizod čítá šestnáct. To není závazek na dlouhou dobu, při mém tempu řekněme… tři měsíce. To bych mohla zkusit.

O deset dní později jsem tupě zírala na obrazovku a přemýšlela, kam se těch šestnáct epizod podělo. Jak se mi podařilo koukat na ten seriál, aniž bych ho v jednom kuse zastavovala? Jeden den jsem dokonce viděla čtyři epizody po sobě. O čem to je? Rae je šestnáct, je tlustá a právě ji propustili z nemocnice, kde strávila posledních pár měsíců poté, co si ublížila. Její terapeut ji přiměje, aby si začala psát deník. A my sledujeme Rae, jak se vyrovnává s problémy, které má každý teenager – a nějakými navíc. Smála jsem se. Plakala. Zakrývala si oči polštářem nebo knihou nebo svetrem (podle toho, co bylo po ruce), když Rae dělala něco fakt trapného (takže často). Žila jsem tím seriálem. Není přitažený za vlasy, dá se tomu fakt uvěřit. A kdykoli se v záběru objevil hlavní hrdina, se srdíčky v očích jsem pokaždé vyhrkla „oh, I love you, *jméno*“.

Úplně nejvíc mě dostaly epizody, kdy není ve středu zájmu Rae, ale její kamarádky. Najednou je všechno z jejich pohledu. A člověk si uvědomí, jak moc se naše vnímání reality navzájem liší.

„Dear diary, that’s the thing about diaries: they’re just stories. They’re like movies. They’re just stories, filled with the things I saw and the things I felt. But when I look around I see that everyone is the protagonist of their own story.“

Chci víc. Víc nebude. Takže se to nikdy nemůže pokazit, nemůže to dojít do bodu, kdy chci hlavní hrdiny zavraždit, nebo prostě jen otráveně přestanu koukat. A to je naprosto super.


Zkuste taky My Mad Fat Diary. Hodila bych sem na závěr nějaký trailer, ale britská televize E4 dělá sice skvělé seriály (Skins, Skins, Skins, asi se na ty první dvě série podívám znovu ♥ ♥ ♥), ale mizerné trailery. Takže prostě zkuste tu první epizodu. Zatímco já budu šnečně koukat na Supernatural. Uvidíme, jestli to někdy dokoukám. Mimo to chci rozkoukat Pilíře země (ehm, hraje tam Eddie Redmayne, ehm) a Daredevil (na Charlieho Coxe dělám zamilované oči pokaždé, když znovu koukám na Hvězdný prach).

Jak jste na tom vy a seriály? A nechcete mi něco doporučit? xD

24 komentářů:

 1. MuSím říct, že já se za seriálového maniaka taky moc nepovažuji, i když mě sledování seriálů baví. :) Koukám, nebo jsem koukala na hodně tebou zmiňovaných seriálů, ale na některé jsem taky přestala koukat a ani z toho nemám výčitky.
  Mám své hodně oblíbené, na které vážně koukám a snad na ně nikdy nezanevřu (Glee, Sherlock, Přátelé, American Horror story, Awkward, Případy detektiva Murdocha) a potom seriály, na které jsem někdy koukala a už na ně koukat pravděpodobně nikdy nebudu (Arrow, Once upon a time, Pretty little liars, The Vampire diaries, Teen wolf, How I met your mother, The big bang theory a možná pár dalších...) a pak mám takové ty, u kterých si nejsem jistá a koukám na ně, jenom když mám fakt náladu ( The 100, The Flash, Gossip girl, Skins...).
  A jak tak koukám, tak si The mad fat diary ještě pustím. Zatím jsem totiž viděla jenom první epizodu a potom na to nějak neměla náladu, ale teď jsi mě znovu navnadila, tak uvidím. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. The big bang theory už ne? *smutné oči* :D Ano, zkus to s MMFD ještě jednou! :)

   Vymazat
 2. Jsem seriálový maniak, seriály mi vzaly půlku života a když mám čas, klidně prosedím víkend u seriálů. Mám jich strašně moc rozkoukáno a spoustu dalších na seznamu chci vidět. Až z toho mám depresi, že to nestíhám :D
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víkend u seriálů! Tak to se mi stalo jen jednou, s těmi Gilmorkami. Tak hlavně, když takhle stráveného času potom nelituješ, to je hlavní :)

   Vymazat
 3. Sherlock! Doctor Who! True Blood! PUSHING DAISIES BLACK BOOKS! Ty jsi můj člověk! :D Já jsem hrozný seriálový maniak. Rozhodně doporučuji v Doctor Who pokračovat, protože některé ty epizody by se Ti mohly snad i líbit. Já jsem začala devátým doktorem, ale nejradši mám rozhodně desítku a dvanáctku. :3 Na Supernatural teď taky koukám, nejdřív jsem jela od páté řady (protože Crowley), ale teď jdu zas pěkně od začátku a musím říct, že ta první série byla fakt šíleně děsivá. O_O Takže to vždycky proložím Pushing Daisies (nikdo mi nevymluví, že Lee Pace je jen přerostlé štěně :3) nebo Hannibalem. Jinak rozhodně doporučuji Life (česky je to, myslím, Na doživotí) s Damianem Lewisem, to jsem začala někdy v květnu a úplně jsem tomu propadla. :D A na YouTube je poměrně krátký (a zajímavý) seriál Carmilla, nevím, kolik to má epizod, ale každá je fakt hrozně krátká. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S Doctorem rozhodně pokračovat budu, však už mi jich moc nechybí, tak deset? Hádám.
   Jakto, že na to všichni koukaj kvůli Crowleymu? Já taky :D Ale jsem zodpovědná a jedu od začátku. Takhle až se k němu dostanu, bude to jako za odměnu! :D
   Ale ta druhá řada je fakt nějak méně děsivá, už se tolik nebojím. Ano, už jsem u druhé řady! Pohnula jsem se :))

   Vymazat
 4. Seriály pozerám rada, ale nikdy som sa za seriálového maniaka nepovažovala, aj keď som ich už videla veľa (väčšinou tie, čo išli v telke), no v posledom čase sa moje sledovanie presunulo skôr do teoretickej roviny. :D Vždy, keď niekto spomenie nejaký super seriál, poviem si, že si to určite musím pozrieť. Niekedy. A tak sa stalo, že mám dlhý, predlhý zoznam týchto "niekedy", no ešte som skoro žiadny nevidela.
  Na toto leto som si dala záväzok, že si pozriem všetky série Once Upon a Time, kým spustia piatu. Je koniec augusta a momentálne mám rozpozeranú 15. časť prvej série. Tomu hovorím výkon. A pritom som prvé dve série pozrela pred dvoma rokmi v priebehu mesiaca či dvoch (popri škole) a každú časť tretej som až do polovice série pozerala hneď, ako ju odvysielali a sťažovala som sa, že na ďalšiu musím čakať až týždeň...
  Mimochodom, v posledom čase seriály sledujem podobne ako ty. A z polhodinovej časti sa stane dvojhodinová Normálne mi chýbajú časy, keď som musela čakať na reklamu, aby som si mohla dať pauzu. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teoretická rovina :D To je občas přesné i u mě. Na Supernatural jsem se chystala roky.
   OUAT mě zrovna moc nebavil, nevím.
   Reklamy! Přesně! :D A jak mě tehdy štvalo, když do hodiny dali dvě... Hmmmm :D

   Vymazat
 5. Desiate kráľovstvo..ach to bolo dávno. Nezabudnuteľný seriál, o Vlkovi nehovoriac :D
  S TVD som sekla počas tretej série, minulý rok pred Vianocami som zvyšné časti dobehla a po vianočnej pauze s tým zase sekla :D Hra o trůny - nedopozerala som ani prvú časť, nemala som na to žalúdok, Downton Abbey som zanechala kvôli istej "maličkosti", ktorá sa udiala počas 3 série (ešte stále sa hnevám!), Skins som pozerala len prvú sériu, ani neviem, prečo som prestala, Once Upon a Time ma prestalo baviť, keď sa príliš dlho zdržali pri Petrovi Panovi, teraz musím nutne doháňať..,Outlander..ani neviem, kedy som s tým sekla..škoda toho.
  V poslednej dobe mám zas nejaký maratón, začnem pozerať seriál a bežím kým nie som na poslednej časti (Arrow, Agents of SHIELD, Daredevil, Suits, MERLIN, The Musketeers) a nikdy nemám dosť :D Akonáhle však začne nová séria, častokrát s tým seknem, to čakanie na ďalšiu a ďalšiu časť má strašne unavuje. Radšej si počkám, kým sa mi nazbierajú viaceré epizódy.
  Teraz som sa najnovšie zapozerala do Humans..ale neviem či sa do toho dám naplno.
  My Mad Fat Diary som začala a skončila som uprostred prvej časti. Ech, asi sa na to kuknem ešte raz nanovo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U Hry o trůny mi trochu otrnulo. Zjistila jsem to ve chvíli, kdy jsem večeřela, zatímco Daenerys jedla syrové srdce a já na to koukala a v klidu jsem jedla.
   Na Petra Pana bych se zrovna těšila. Ale nebavily mě části ze Storybrooku, tak jsem přestala.
   No vidíš, Merlin! Na toho jsem zapomněla. Pár epizod z něj jsem viděla.
   Ano, znovu zkusit MMFD! Schvaluju! :)

   Vymazat
 6. Desáté království byl úžasnej seriál! Nejseš sama. :D Asi před týdnem jsem objevila novej seriál Sense8 a první sérii mám hotovou (a kdyby byla druhá tak asi i tu) a musim říct, že mě to fakt hodně překvapilo, nečekala jsem, že to bude tak skvělý. A i když se neznáme, tak tenhle seriál fakt doporučuju! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že nejsem sama! Koukaly jsme na to s mamkou, takže samozřejmě nejsem zcela sama, ale i tak... :D
   Sense8... to vůbec neznám. To obhlídnu. A kdyžtak to aspoň doporučím dál, svým kamarádkám seriálovým maniačkám!

   Vymazat
 7. Desáté království jsem milovala. Už nějakou dobu uvažuju, že si ho někde seženu a znova zkouknu. Jinak jdou seriály spíš mimo mě, prostě na ně nemám čas. Letos jsem konečně dokoukala Glee, které mám vážně hodně ráda, ale jinak pravidelně sleduju jenom Downton Abbey. Na podzim se chystá poslední série. Škoda. Líbí se mi i Mr. Selfridge, při troše štěstí bude další série taky na podzim a poslední dobou jsem si zamilovala The Musketeers, tak se snad další série taky dočkáme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je celé v angličtině na YouTube, kdybys měla zájem :) (Nebo aspoň bylo před nějakou dobou...)
   Glee. To mě přestalo bavit po prvních dvou sezónách. Přijde mi, že se tam všichni moc řešej. Too much drama.

   Vymazat
 8. 10. Království bylo takové připitomělé, ale mělo to své kouzlo. Vlk mě taky dostal. Už v první scéně, protože jsem toho herce předtím viděla v Gilmore Girls jako milence Lorelei a nyní měl hrát padoucha. Jsem si říkala, že to nemůže vydržet dlouho. Taky nevydrželo a připadal se na stranu hodných, že jo. XD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Připitomělé? :( :D Ale je fakt, že jsem na to koukala, když mi bylo tak nějak deset, takže těžko soudit. No jo! To je on!! Já jsem GG viděla až roky poté, tak jsem si to vůbec nespojila, ale Max je Vlk, OMG! To je objev! :D

   Vymazat
 9. Pokémoni! Yay!
  Inak, VD boli aj u mňa zo začiatku (a ešte na základnej) totálna mánia... Narozdiel od teba som to vzdala až po štvrtej sérii.
  Tiež nie som taký ten klasický seriálový maniak, nezvyknem seriály síce zastavovať (to len keď ma niečo váážne nebaví), ale za to pozerám tempom epizóda za deň a viac sa mi málokedy chce.
  My Mad Fat Diary som skúšala, ale nedostala som sa cez to, že mi bolo tak straaašne trápne aj za Rae a... neviem, nesadlo mi to.:D
  Čo sa týka odporúčaní, Reign! Super seriál so sympatickými hercami, nečakanými zvratmi, perfektnou atmosférou... a trochou historickosti, ehem.:D Jop a dopozeraj Sherlocka, to rozhodne.:3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokémoni. Pamatuju si akorát Pikachu a Rakeťáci útočí. Základ :D
   Epizoda za den? To je u mě úspěšné tempo! Teď poslední týden se mi to docela daří :)
   Reign? O tom už jsem slyšela :D
   Sherlock. Já vím! Ale aspoň nebudu skuhrat, určitě to zase končí napínavě, a kam bych potom přišla, aha?! :D

   Vymazat
 10. My Mad Fat Diary je seriál, na který bych se strašně moc ráda chtěla podívat. Zaujal mě svým tématem a ty ho doporučuješ, takže ho vážně musím (a chci) vidět.
  Na Supernatural se chci taky podívat, ale kvůli tomu, že to má strašně hodně sérii, se mi do toho nějak nechce :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď má Supernatural nějakých 220 epizod. Kamarádka říkala, že to tehdy (před několika lety) zhlédla za týden. Takže tak řadu denně. Já na to budu, prosím pěkně, koukat ještě tak rok :D Tak dokud mě to baví... proč ne :)

   Vymazat
 11. My Mad Fat Diary je super! Za čtyři dny jsem viděla všechny díly..
  No a Finn... :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čtyři dny? No, ono jich není moc, to se asi dá :D Fin <3 <3 :)

   Vymazat
 12. Supernatural je vážně super. Jsem u poslední série, a musím říct, že díly z první série byly nejděsivější. Taky jsem první díly pauzovala, protože jsem strašpytel a děsivé scény prostě nemusím :D Ale vydrž to sledovat aspoň do té doby než se objeví Castiel. Ten je taaaak sexy :o už nebudeš přemýšlet jestli je hezčí Dean nebo Dean :D ale přičteš k tomu ještě Castiela.

  P.S. Desáté království je pro mě tutovka. Když to hrálo v TV nevynechala jsem jediný díl (y) :DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem teďka ve druhé sérii, uvidíme, jak mi vydrží čas na seriály, až začne nový semestr :) Druhá série je fakt míň děsivá než ta první, už se tolik nelekám. A na Castiela se těším, něco málo o něm vím a začala jsem se koukat z části i kvli němu :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)