neděle 27. září 2015

Má oblíbená současná česká literatura | Část I. Autorky

Současná česká literatura existuje! Já vím, taky mě to překvapilo. Českou literaturu má většina z nás zažitou jako tu starou klasiku, počínaje Národním obrozením, přes Babičku, Kytici a Karla Čapka až k Michalu Vieweghovi, a samozřejmě spousta jiných divných nebo i lepších věcí, na které jsem zapomněla. Ale čeští spisovatelé ještě nevymřeli, stále někdo tvoří a často jsou to zajímavé počiny, samotnou mě to loni překvapilo, když jsem jich tolik objevila. A stále objevuju.

Tady na blogu jsem začínala s YA knihami. Občas sem hodím i recenzi na nějakou dospěláckou knihu. Ale přestože teď česká literatura tvoří značnou část mého čtení, na blogu se soustředím pořád spíš na YA. Tímhle článkem (články) si to tedy vynahrazuji, a doufám, že se najde někdo, koho bude bavit číst i o knihách, které nepocházejí z cizích zemí.

A protože by to byl dlouhý předlouhý článek, rozhodla jsem se ho rozdělit na dvě části. V první části vám představím své oblíbené české autorky, ve druhém se zaměřím na jejich mužské protějšky. Takhle bude už jenom dlouhý. Vybrala jsem si věci, které se mi líbily, a těch pár, které mě ani trochu nebavily, jsem zlovolně vynechala. A do současné počítám věci, co vyšly po roce 2000 včetně, přestože normálně se tak bere cokoli po roce 1989.