čtvrtek 19. listopadu 2015

Scott Westerfeld – Mezi dvěma světy | I realita má své kouzlo

Někteří autoři píšou knížky stále ve stejném stylu. Jiní pokaždé přijdou s něčím novým. Scott Westerfeld je ukázkový příklad toho druhého autora. Četla jsem od něj dystopii Oškliví, steampunkového Leviatana a teď přišla kniha Mezi dvěma světy – napůl duchařina, napůl román ze současnosti.

Darcy Patelové je osmnáct, nedávno dokončila střední školu a chystá se s nakladatelstvím podepsat smlouvu na dvě young adult knihy. První z nich se jmenuje Zásvětí, její první verzi už má Darcy napsanou a za svůj autorský honorář se plánuje přestěhovat do New Yorku, kde se chce naplno věnovat psaní. Splní město její očekávání? A dokáže Darcy zapadnout do spisovatelské komunity a dopsat Zásvětí, nebo ji neočekávané okolnosti rozptýlí?
Lizzie Scofieldová, hlavní hrdinka Darcyina románu, byla na špatném místě ve špatnou dobu. Přesněji řečeno zrovna na tom letišti, které si za cíl útoku vybrala teroristická skupina. Lizzie jako jediná přežije; předstírá totiž, že je mrtvá. A předstírá to tak dobře, že se dostane do Zásvětí, kde potkává okouzlujícího průvodce duší Jamarádže. Kvůli setkání se smrtí si vytvoří se Zásvětím pouto a získává schopnost přejít na druhou stranu, procházet zdmi a vidět duchy – třeba tu dvanáctiletou holčičku, která bydlí u nich doma a schovává se v šatně před svým vrahem…