pondělí 21. prosince 2015

Jojo Moyes – Dívka, již jsi tu zanechal | Sázka na jistotu

Dívka, již jsi tu zanechal si s sebou už od začátku nese spoustu očekávání. Je to čtvrtá knížka od Jojo Moyesové, která vyšla v českém překladu. Zároveň taky čtvrtá knížka od Jojo Moyesové, kterou jsem přečetla. Krásná obálka, dvě vzájemně se proplétající se dějové linie. Jak to u mě dopadlo?

Francie, 1916. Sophie se nachází ve francouzské vesničce, která je okupovaná Němci. Její manžel bojuje ve válce, Sophie se zatím spolu se sestrou stará o hotel, který patřil jejich rodičům. Manžela jí připomíná neobyčejný obraz, který její Édouard namaloval krátce po svatbě. Krásný obraz zaujme i německého Kommandanta, a vzápětí se jeho pozornost obrátí i k živé předloze, Sophii. Sophie si ze všeho nejvíc přeje, aby se jí Édouard vrátil živý a zdravý, ale s každým dalším dnem se bojí, že už nebude ta dívka, kterou tu zanechal...
Londýn, 2006. Liv už čtyři roky truchlí po svém zemřelém manželovi. Po jeho smrti se Liv stáhla do sebe. Útěchu nachází v obraze, který od manžela dostala jako svatební dar. Tvrdil jí, že vypadá jako dívka na obraze. Když se ukáže, že má obraz mnohem větší hodnotu, než si Liv myslela, bude muset zabojovat, aby si ho mohla nechat.