středa 16. března 2016

Anne Blankman – Vězeň noci a mlhy | Zvrácená realita


Mám ráda historické příběhy. Vězně noci a mlhy jsem si vyhlédla ještě před vydáním v originálu, abych se nakonec pročekala až k českému vydání. Kniha mě zaujala na první pohled. Tolik už bylo napsáno knížek o 2. světové válce a jejích zvrácenostech… ale kolik znáte těch, které se soustředí na období, které k válce vedlo? Kolik znáte těch, kde je hlavní postava osoba z blízkého okolí Adolfa Hitlera?

Mnichov, 30. léta. Gretchen je zlaté děvče národně socialistické strany. Její otec totiž před lety zemřel, aby zachránil život Hitlerovi, což byla oběť, na kterou strýc Dolf nikdy nezapomněl. Německo je stejně jako zbytek světa v krizi, a bude to právě strýc Dolf, kdo ho zachrání, až se zbaví podlidí, kteří Německo ohrožují: až se zbaví Židů. Gretchen tomu pevně věří. Dokud nepotká pohledného novináře Daniela Cohena. Není pohledný. Není to člověk. Je to Žid. A to, co říká o smrti jejího otce, přece nemůže být pravda…

Díky milé Kátě, která do mě minimálně deset dní hučela, že si fakt fakt musím Vězně noci a mlhy přečíst, protože je to fakt fakt fakt dobrý, jsem měla očekávání nastavená poměrně vysoko. A nezklamalo. Pořád je to YA. Pořád to má své mouchy, pořád to není literární počin století. Ale je to dobrý.

Jedna z prvních věcí, kterých jsem si na knize všimla, je skutečnost, jak moc to vypadá jako dystopie. Klasické schéma: společnost, ve které panuje (nebo se rýsuje) systém hodnot, který je nějak odlišný od toho našeho. A hlavní postava, která v tenhle systém naprosto věří, věří v jeho správnost. Dokud nezačne prozírat… Až na to, že tohle není jen nějaká děsivá vize toho, co by mohlo nastat, jak moc blbý by to mohlo být. Tohle se fakt stalo.

Všechny ty dystopické světy se mohou zdát až nepřirozeně zvrácené, přitažené za vlasy. A tady to máte. Máte mladou dívku, která věří v správnost toho, co jí celý život tvrdili: že Židé jsou prohnilí, zkažení do morku kostí. A vy na rozdíl od ní víte, jak to skončí, víte o holocaustu, víte o druhé světové válce. A běhá vám z toho mráz po zádech. Realita: zvrácenější než cokoli, co by si lidé mohli vymyslet.

A pak je tu Hitler. Na začátku docela neškodně vypadající strýček. Říkáte si, že vlastně není až tak špatný (a to to přitom víte). Až potom začne ukazovat svou pravou náturu, kousíček po kousku. Psycho úroveň: vysoká.


Židé byli nepřítelem, protože se to hodilo. Strýc Dolf to v podstatě přiznal, když napsal, že velký vůdce může manipulovat lid tak, aby se soustředil na jednu skupinu jako na jediného protivníka. Židé byli snadný cíl, způsob, jak se dostat k moci. To bylo vše. (s. 173)

Jak je vidět, lidé se nepoučili ani dodnes. To jen tak na okraj.

Musím říct, že mě to fakt bavilo číst. Dokonce jsem si ani nechtěla vyškrábat oči z romantické dějové linky. Na druhou stranu myslím, že jako někdo, kdo vyrostl v srdci nacistické strany, Gretchen prohlédla až příliš snadno, až moc rychle. Věcí, kterým věříme odmala, se jen tak snadno nezbavujeme. To mi na knize asi vadilo nejvíc.

Ať už máte rádi historické nebo dystopické příběhy, Vězeň noci a mlhy není špatná volba ani z jednoho hlediska. A myslím, že takovéhle knížky stojí za to. I kdyby jen proto, abychom se ujistili, že už nikdy nic takového jako holocaust nepřipustíme. A abych skončila na veselejší notu – je to opravdu čtivé!

 Chtěla bych poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního e-booku!

Autor/ka: Anne Blankman
Originální název: Prisoner of Night and Fog
Série: Vězeň noci a mlhy, 1. díl
Datum vydání: USA: 2014 / CZ: vyjde 21. 3. 2016
CZ překlad: CooBoo, Kristýna Wanková
SK překlad: není
Počet stran: 360 v CZ, vázaná
Cena: 349,-Kč
Moje hodnocení: 80 %
Hodnocení na Goodreads:  4,04 při 4 293 hodnoceních

4 komentáře:

 1. To vypadá hodně zajímavě, svojí recenzí si mě opravdu nalákala. Určitě si knížku přečtu!

  OdpovědětVymazat
 2. O knize přemýšlím už hodně dlouho, asi ji dám i nakonec šanci, protože téma je to opravdu zajímavé a je myslím nutné si ho neustále připomínat, už jen proto, aby se podobné hrůzy již nikdy neopakovaly.

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Haha, není zač :D Jsem ráda, že se ti to taky líbilo, já byla fakt nadšená, mno (nešlo to poznat, že ne? :D)

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle vůbec nevypadá zle! :) Já mám pocit, že on je svět sám o sobě tak děsnej, že si lidi vůbec nemusí dělat vrásky s vymýšlením dystopií...ono zasadit příběh do KLDR by nakonec fungovalo stejně, ne-li líp :D Každopádně kniha mě zaujala - asi to není něco, co si koupím, ale rozhodně je to příběh, kterej si jednou přečíst chci, když bude chvíle :) Už jen proto, že asi nastává čas, kdy potřebuju vypínat mozek u YA oddychovek!

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)