sobota 25. března 2017

Patrick Ness – Volání netvora | Pravda a příběhy sedm minut po půlnoci

Jeden spisovatel kdysi řekl, že psát knihy pro děti je mnohem lepší než psát knihy pro dospělé. Knihy pro dospělé čtou jenom dospělí – ale když napíšete opravdu dobrou knihu pro děti, budou ji číst nejen děti, ale i dospělí. 

Volání netvora je jedna z těch knih, které mě roky míjejí. Jeden pozitivní ohlas za druhým, ano… ale nakonec mě přesvědčil až trailer k chystané filmové adaptaci. A rozhodně nelituju, že jsem uposlechla tomuhle knižnímu volání a zase jednou přečetla knihu, která vyšla v tomhle století (těžký život studenta literatury), protože tahle kniha za to vážně stojí!

„Netvor se zjevil těsně po půlnoci. Tak jak to netvoři obvykle dělají.“ (s. 11)

Jednoho dne, přesně sedm minut po půlnoci, se za oknem třináctiletého Conora ukáže netvor. Conorovi se právě rozpadá celý jeho svět, takže ho nějaký netvor nedokáže rozhodit. Ten se ale nedá jen tak odbýt a požaduje od něj tu nejděsivější věc na světě… pravdu.

Patrick Ness není na literárním poli žádný nováček. Jeho zapřisáhlí fanoušci mají na svých poličkách hned několik knižních příběhů, a každý je svým způsobem jiný. V ohlasech a recenzích se zas a znovu skloňuje spojení „originální námět“. Když sáhnete po jeho knize, jisté je jen jedno – nikdy naprosto přesně nevíte, co přijde. Volání netvora je v tomhle smyslu trochu výjimka… jednak je to kniha určená pro trochu mladší čtenáře a jednak jste pravděpodobně, stejně jako já, o knize už slyšeli natolik, abyste věděli, kam příběh bude směřovat.

Ne vždycky musí být někdo dobrý. A ne vždycky musí být někdo zlý. Většina lidí je někde uprostřed.“ (s. 74)

To ale nic nemění na tom, že je to čtenářský zážitek, který stojí za to. Stojí za to kvůli svým slovům, kvůli krásným ilustracím Jima Kaye (jinak známého jako „ten, co ilustroval Pottera“), a kvůli svým poselstvím, která jsou stejně důležitá a pravdivá pro dětské čtenáře jako pro dospělé. Některé věci člověk nikdy neslyší dost často. Volání netvora není kniha, kterou budete číst kvůli rozhřešení záhady a napětí, které ji provází. Budete ji číst prostě proto, že vás bude její čtení bavit.

Když řekneš pravdu, pošeptal mu netvor do ucha, dokážeš se pak vyrovnat s čímkoliv, co přijde.“ (s. 213)

Co se týče textu, kniha je poměrně úsporná, a to navzdory svému většímu formátu (někam se musely vejít ty krásné ilustrace), ale o to víc zapůsobí. Je to kniha pro děti, ale je to ta dobrá kniha pro děti, která je vlastně i pro dospělé. Je zároveň dětsky něžná i krutá tím způsobem, jak to umí jen dětské knihy, jež se nepokoušejí zaobalovat svět do růžového obalu s jednorožci. A takovéhle knihy máme přece všichni rádi, neříkejte, že ne?

Nemůžu říct, že by kniha otřásla mým světem v základech. Ale líbila se mi velmi a ano, plakala jsem. (Občas mám pocit, že životním cílem Patricka Nesse je přimět své čtenáře ronit hektolitry slzí – v tom případě si mě může odškrtnout už podruhé.) Ale když jsem teď osušila oči a napsala jsem recenzi, mám v plánu to jediné myslitelné: přečíst si brzy jeho další knihu. Protože příběhy jsou sice jako divá zvěř, a když je vypustíš na svobodu, mohou napáchat spoustu škody, ale mohou způsobit i spoustu dobra. A to za to stojí…


Chtěla bych poděkovat nakladatelství Slovart za poskytnutí recenzního výtisku!


Autor/ka: Patrick Ness
Originální název: A Monster Calls
Série: není
Datum vydání: USA: 2011 / CZ: 2012 a 2016
CZ překlad: Slovart, Hana Březáková
SK překlad: Slovart, Michal Jedinák
Počet stran: 216 v CZ, vázaná s přebalem
Cena: 299,-Kč
Moje hodnocení: 80 %
Hodnocení na Goodreads:  4,36 při 117 041 hodnoceních

2 komentáře:

  1. Mně to přišlo tak strašně programově emotivní, že se mi brečet nechtěli ani trochu. Jo, je to dobrý, bavilo mě to, líbilo se mi, ale šlo to až moc účelově za těmi city, brečením...

    OdpovědětVymazat
  2. Patricka Nesse znám až po instagramové vlně příspěvků ze setkání s ním. :D

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)