pátek 22. září 2017

Péter Gárdos – Horečka nad ránem | V dopisech je kouzlo

Nakladatelství Plus je pro mě zárukou kvalitního čtiva. Stačilo tedy letmé přečtení anotace a už jsem věděla, že si chci Horečku nad ránem přečíst. A další plus byla červená obálka…

Miklós přežil koncentrační tábor, ale jeho boj o život zdaleka neskončil. Po osvobození ho odvezou na ozdravný pobyt do Švédska, kde se dozví zdrcující zprávu – zbývá mu šest měsíců života. S tím se ale nehodlá smířit. Sežene si adresy všech Maďarek, které se také léčí ve Švédsku, a napíše celkem 117 dopisů. Jednou z žen, které na dopis odpoví, je i osmnáctiletá Lili – a tak začíná příběh jedné lásky, příběh, který se skutečně stal.

Péter Gárdos je maďarský režisér a spisovatel. Po smrti jeho otce mu matka ukázala dopisy, které si spolu vyměnili v prvních šesti měsících své známosti. Horečka nad ránem popisuje právě toto jejich seznámení, včetně úryvků z dopisů.

Nebudu vám lhát – mám pro dopisy slabost (svého času jsem jich pár desítek napsala) a knihy, které se jich nějak týkají, mě vždycky lákají. V dnešní době má sice každý několikaletou historii zpráv na facebooku a v e-mailu, takže si zpětně můžeme přečíst prakticky cokoliv, ale v dopisech je něco jiného – snad proto, že rukopis nemá každý v uniformním fontu, nebo kvůli tomu, že napsat tolik stránek trvá dlouho, tak se víc rozmýšlíme, než něco zvěčníme na papíře. A nikdy nevíte, kdo si to za několik desítek let přečte.

Spousta válečných knih končí osvobozením, mírem… Horečka nad ránem v tu chvíli začíná. Konfrontuje zažitou představu, že tohle je ten růžový konec. Protože život, na rozdíl od knih a filmů, jde neustále kupředu. Pro hlavní hrdiny se důsledky války táhnou dál. Nemoc, zážitky z koncentračních táborů – ale i příslib budoucnosti, například Miklósův příklon k socialismu. Současný čtenář má vždycky nad postavami z minulosti výhodu, že ví, jak to bylo dál. Tady ale kniha mezi řádky příběhu o lásce naznačuje i něco víc…  A člověk to najednou trochu chápe, i když ví, že to opravdu nebude dobrý nápad.

Gárdosův styl psaní je spíše zkratkovitý, jednoduchý a výstižný. Neustále střídá pohledy dvou hlavních postav, Lili a Miklóse, a prokládá to úryvky z jejich korespondence. Kniha nepostrádá ani lehký vtip, což jsem opravdu nečekala. Navíc musím pochválit i překlad – s maďarským originálem sice srovnávat nemůžu, ale český text je stylisticky výborný a nic v něm nedrhne.


Hodně ohlasů, které jsem četla, se shodovalo – zajímavý námět, ale nakonec to není takové terno. Když se ale zamyslíme nad tím, že jde vlastně o skutečný příběh, tak se jistá obyčejnost dá čekat. I přes neobvyklé okolnosti jejich jsou hlavní protagonisté zkrátka lidé. Nečekejte tedy moře akce, řeku slzí nebo přívaly inspirativních větiček… Horečka nad ránem jako taková je hlavně příjemné počtení, které mezi řádky nabízí zajímavé podněty k zamyšlení. A pak – budete moct říkat, že jste přečetli maďarskou knihu!

 

Autor/ka: Péter Gárdos
Originální název: Hajnali láz
Série: není
Datum vydání: Maďarsko: 2015 / CZ: 2016
CZ překlad: Plus, Jiří Zeman
SK překlad: Ikar, Lucia Satinská
Počet stran: 184 v CZ, vázaná
Cena: 269,-Kč
Moje hodnocení: 70 %
Hodnocení na Goodreads:  3,54 při 1 216 hodnoceních

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)