čtvrtek 23. listopadu 2017

Brodi Ashton & Cynthia Hand & Jodi Meadows – Má lady Jane | Tak trochu konina

Mou lady Jane (fakt lady, nikoli Lady) provází pověst báječně ztřeštěné legrační knihy. Při čekání na český překlad jsem málem vystála důlek, ale konečně byl tady, a ta hezká obálka! Bylo načase zjistit, jak je to s tím manželem, co je tak trochu kůň.

Možná se v britských dějinách vyznáte a znáte Jindřicha VIII., jeho šest manželek a spory s církví. A taky jeho tři děti, Eduarda, Marii a Alžbětu, kteří vládli po něm. Možná jste ale doposud neslyšeli o Janě Greyové, která byla královnou krátkých devět dní po Eduardově smrti, než byla zajata a popravena. Autorky o ní slyšely, ale rozhodly se jejímu příběhu dát jiný konec. A když už byly v tom překrucování historie, vzaly to pořádně zevrubně. Anglie v jejich podání netrpí rozkolem mezi katolíky a protestanty, ale tzv. Ediany (lidmi, kteří se dokážou proměňovat ve zvířata) a Verity (kterým se to vůbec nezamlouvá). Lady Jana má radši společnost knih než lidí, ale nějak se ocitá ve víru událostí, při nichž skončí provdaná za jednoho z Edianů a s korunou na hlavě…

Na začátek si řekněme, že tahle knížka není historický román. Prostě není. Když pomineme skutečnost, že se v příběhu pohybuje spousta postav, které se mění na zvířata, pořád tu máme tu maličkost, že se nikdo nechová tak, jak se lidé v 16. století chovali. Zdánlivě je tu jistá snaha, ale nakonec to dopadá tak, jak by to asi vypadalo, kdybyste do 16. století přenesli hromadu herců z 20. století a řekli jim, ať předstírají, že jsou tam doma. Tahle knížka prostě historicky přesná není, ani jako alternativní fantasy historie. Pokud se do ní pustíte, ujistěte se, že to dokážete skousnout.

G si znovu loknul piva a přemýšlel, jak nejlépe Janě sdělit ty hipologické novinky.
Má drahá, znáte ta majestátní čtyřnohá stvoření naší země? No, jedno jste si vzala!
Ne, to určitě není ten správný přístup.
Víš, jak někteří muži mají odvrácenou, trochu chlupatější stránku?
Už jsi někdy proklínala to, že tvůj milovaný má jen dvě nohy?
Věděla jsi, že koně umí neuvěřitelně skvěle udržet rovnováhu?
Hele, co to támhle je? A pak by odcválal.


A ono to vlastně nevadí. Vyčítat historickou nepřesnost téhle knize by znamenalo, že jste nepochopili, jaká se ta kniha snaží být. Ne historický román, ale jiné, kouzelnější, romantičtější a hlavně mnohem, mnohem komičtější podání života lady Jany Greyové a několika lidí v jejím okolí. Místy to sklouzává až k parodii. Hlavně začátek knihy je fakt hlína, a všem těm koňským vtipům se může nesmát leda tak lichokopytník s uraženou hrdostí. Občas je to možná nevěřícný smích, který se dotazuje, kam až to byly autorky schopné zajít, ale smích je zdravý, tak se moc nebudem šťourat v jeho příčinách, jo?

Jana předvedla další úchvatný výkon, tentokrát v sebeovládání, a nepraštila švadlenu knihou po hlavě. Hlavně proto, že to byla velmi stará a vzácná kniha: Úplné pojednání o dějinách řepy v anglických zemích, svazek pátý. Jana ho nechtěla poškodit.

Plusové body si kniha zaslouží i za to, jak rychle plyne. Jana je knihomolka, což jistě potěší celou řadu čtenářů. Kromě ní se ve vyprávění střídají i Eduard a Gifford (říkejte mu G, prokristapána!) a mě by vážně zajímalo, jestli každá autorka psala jednu postavu, nebo psaly všechny dohromady. (Jak vůbec takové psaní dohromady probíhá? Střídá se po větách?). Každopádně do knihy vepsaly spoustu odkazů na literaturu a filmy a seriály (historická věrohodnost pláče v koutě, protože nikomu nechybí) a můžete si užívat, když je poznáte. Možná díky tomu předem odhalíte některé části zápletky, ale já osobně mám třeba vždycky takovou radost z odhalení, že je mi absence překvapení docela fuk.

Má lady Jane je skutečně tak praštěná, vtipná a oddechová kniha, jak se traduje. Taky je to tak trochu konina. Na druhou stranu, celkem originální konina. Teď se ale maličko bojím, co autorky provedou s další Janou, na kterou mají zálusk: s Janou Eyrovou. Ta se mi totiž zamlouvá taková, jaká je.

 Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.


Autorky: Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Originální název: My Lady Jane
Série: The Lady Janies, 1. díl volné trilogie
Datum vydání: USA: 2016 / CZ: 2017
CZ překlad: Fragment, Romana Bičíková
SK překlad: není
Počet stran: 408 v CZ, brožovaná
Cena: 349,-Kč
Moje hodnocení: 70 %
Hodnocení na Goodreads:  4,12 při 17 540 hodnoceních

3 komentáře:

  1. Myslíš, že se to bude líbit i mně? :D

    OdpovědětVymazat
  2. Zrovna ji dočítám, chybí mi posledních sto stran a musím říct, že skvělá. Takové ideální čtení poté, co se celá unavená přišourám večer ze školy.. :D

    http://boook-planet.webnode.cz

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)